W gminie Wielgie od lipca śmieci już po nowemu - są zmiany

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
W wielu miejscach w gminie Wielgie pojawiły się pojemniki do selektywnej zbiorki odpadów. Ten stoi przed Urzędem Gminy Wielgie.
W wielu miejscach w gminie Wielgie pojawiły się pojemniki do selektywnej zbiorki odpadów. Ten stoi przed Urzędem Gminy Wielgie. Małgorzata Chojnicka
Gmina Wielgie od 2014 roku nie podnosiła opłat za odbiór odpadów komunalnych. Od lipca br. obowiązują nowe stawki, które ustalono na najbliższe cztery lata. Śmieci ponownie odbiera Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie, które wygrało przetarg.

Gmina Wielgie od 2014 roku nie podnosiła opłat za odbiór odpadów komunalnych. Od lipca br. obowiązują nowe stawki, które ustalono na najbliższe cztery lata. Śmieci ponownie odbiera Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie, które wygrało przetarg.

Wysokość stawek za odbiór odpadów komunalnych budzi duże emocje wśród mieszkańców każdej gminy. One rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Co ciekawe, mieszkańców ubywa, a wzrasta ilość śmieci produkowanych przez gospodarstwa domowe. To efekt konsumpcyjnego trybu życia. Trudno znaleźć sposób, by to zatrzymać.
- Przez sześć lat nie podnosiliśmy opłat za odbiór odpadów komunalnych – stwierdza Tadeusz Wiewiórski, wójt gminy Wielgie. – Stawki na osobę były uzależnione od liczby osób w rodzinie. Najwyższa wynosiła 14 zł na osobę, a od siódmej i każdej kolejnej wynosiła symboliczną złotówkę. Teraz musieliśmy dostosować się do znowelizowanych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przetarg ogłosiliśmy na cztery lata i utrzymamy ustaloną stawkę w wysokości 29 zł od osoby, jeśli drastycznie nie wzrośnie ilość odbieranych odpadów komunalnych.

Został rozszerzony zakres rodzaju odbieranych odpadów oraz zwiększono częstotliwość odbioru niesegregowanych odpadów komunalnych i bioodpadów. Od kwietnia do października są one odbierane co dwa tygodnie. Zmianie uległ również sposób rozliczania się gminy z wykonawcą. Dotychczas rozliczano się ryczałtowo tzn. miesięczny koszt odbioru był niezmienny i wynikał z zaoferowanej ceny w przetargu i nie był uzależniony od masy odebranych odpadów w danym miesiącu. Teraz gmina zapłaci za każdą faktycznie odebraną tonę odpadów.
- Na podwyżki złożyło się wiele czynników, na które gmina nie ma wpływu – wyjaśnia wójt Tadeusz Wiewiórski. – Uległy zwiększeniu koszty składowania odpadów, rosną ceny paliw, odpady są odbierane częściej. To wszystko generuje koszty.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami koszt systemu gospodarowania odpadami komunalnymi musi zostać pokryty w całości z opłat mieszkańców. Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi w przypadku kompostowania bioodpadów. To miesięcznie 1 zł od osoby.
- Staram się w miarę możliwości ograniczać produkcję śmieci z myślą o naszej planecie – mówi Magdalena Pikus z Witkowa w gminie Wielgie. – Nie kupuję już niegazowanej wody mineralnej. Z powodzeniem zastępują ją przegotowaną wodą i przekonałam do jej picia domowników. Wybieram też produkty w szklanych pojemnikach. Szkoda, że w naszym kraju nie ma automatów na plastikowe butelki. Wtedy na pewno mniej by ich leżało w lasach i przydrożnych rowach. Opłaty za wywóz odpadów są kosztowne, ale tego nie da się uniknąć.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie