Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W grodzie nad jeziorem Popek czas cofnął się do średniowiecza

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na szlaku Jezior Brodnickich, ich zachodniej rynnie polodowcowej, odwiedzamy Gród Foluszek. Na razie jest tu spokojnie, ale wraz z rozwijającą się przyrodą rozkwitnie sezon turystyczny.

Niewielkie jezioro Popek (7,2 ha), nad którym wznosi się Gród Foluszek, znajduje się nieco na uboczu głównego szlaku kajakowego zachodniej rynny Jezior Brodnickich. Dopłynąć tu można tylko po przeciągnięciu kajaka z jeszcze mniejszego jeziora Czortek (6 ha). Najlepiej zaś zostawić wszystko na brzegu Czortka i przejść ok. 200 m gruntową drogą.

Kiedyś po drodze mijało się zagrodę z parą ciekawskich strusiów, ale te zakończyły żywot. Najpierw padł samiec, a potem z tęsknoty odeszła samica. Teraz na wybiegu są kozy.

Za palisadą

Drewniana palisada grodu to oczywiście współczesna konstrukcja, wzorowana tylko na wczesnośredniowiecznych osadach obronnych, a nawet znacznie starszych, by wspomnieć o rekonstrukcji w Biskupinie na Pałukach (gród kultury łużyckiej, ok. 2700 lat temu). Foluszek wygląda zresztą jak w zamierzchłych wiekach, jak można sobie go wyobrazić.

Jeziora Brodnickie oczarują Cię. Rusz na nie z wiosłem w ręku

Wyobraźmy więc sobie (a potem spójrzmy na zdjęcia) wysoką palisadę obłożoną szczelnie polnymi kamieniami, ostrokół (wbite w ziemię zaostrzone pale), wreszcie basztę bramną, której strzegą dwaj wyrzeźbieni w drewnie uzbrojeni w miecze wojowie.
Inni wojowie, stanowiący jakby załogę warowni, czekają w pogotowiu na rozległym podwórcu. Jeden dzierży topór bojowy, inny włócznię, a kolejny w pogotowiu ma miecz. A wszyscy z tarczami.

Wiele jeszcze innych rzeźb czeka na zainteresowanie turystów, a to w samym grodzie, a to przed nim. Są więc bóstwa różne, w tym słowiańskiego Światowida (Świętowita), czy mitycznych stworów. W jednym z pomieszczeń jest galeria rzeźbiarska. Jedno z dzieł, a mowa o diable rogatym, ma rysy kasztelana grodu - Jana Majewskiego, który jest też mistrzem Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego.

- No może trochę tak jest - przyznaje tajemniczo. Ale gospodarza trudno uznać za rogatą duszę, bo wszystkich przyjezdnych podejmuje z otwartymi rękami.

- Szkoda tylko, że jeszcze nie widać wycieczek szkolnych - skarży się nieco. - W sezonie przyjeżdżają. Nie tylko z Brodnicy i Torunia. Jednak z bardziej odległej Bydgoszczy dość rzadko - stwierdza.
W pomieszczeniu galerii znajduje się także kolekcja średniowiecznego uzbrojenia i zbroi (puklerze i kolczugi, hełmy), w której największe wrażenie robią ogromne, ciężkie, dwuręczne miecze krzyżackie. To oczywiście współczesna rekonstrukcja.

Historia

Idea powstania Ośrodka Edukacji Historycznej "Gród Foluszek" narodziła się w roku 2000. W kolejnych latach trwała budowa.
Sama osada Foluszek wymieniona była w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego w roku 1881. Należała do dóbr rycerskich w Kruszynach. Podlegała parafii Bobrowo, dzieci chodziły do szkoły w Zblewie.

Dojazd i kontakt

Z centrum Brodnicy dojedziemy tu ulicami Wiejską (skrzyżowanie z Zamkową), Niskie Brodno, Wczasową, dalej przez Żmijewo. Na skrzyżowaniu w Zbicznie (za murowaną kapliczką po prawej) skręcamy w lewo zgodnie z napisem na płocie "Gród Foluszek". Kontakt tel. 600 757 090. Adres mailowy: bractwobrodnica.cba.pl . Gród czynny jest w godz. 9 - 18. ą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska