Niewielkie jezioro Popek (7,2 ha), nad którym wznosi się Gród Foluszek, znajduje się nieco na uboczu głównego szlaku kajakowego zachodniej rynny Jezior Brodnickich. Dopłynąć tu można tylko po przeciągnięciu kajaka z jeszcze mniejszego jeziora Czortek (6 ha). Najlepiej zaś zostawić wszystko na brzegu Czortka i przejść ok. 200 m gruntową drogą.
Kiedyś po drodze mijało się zagrodę z parą ciekawskich strusiów, ale te zakończyły żywot. Najpierw padł samiec, a potem z tęsknoty odeszła samica. Teraz na wybiegu są kozy.
Za palisadą
Drewniana palisada grodu to oczywiście współczesna konstrukcja, wzorowana tylko na wczesnośredniowiecznych osadach obronnych, a nawet znacznie starszych, by wspomnieć o rekonstrukcji w Biskupinie na Pałukach (gród kultury łużyckiej, ok. 2700 lat temu). Foluszek wygląda zresztą jak w zamierzchłych wiekach, jak można sobie go wyobrazić.
Jeziora Brodnickie oczarują Cię. Rusz na nie z wiosłem w ręku
Wyobraźmy więc sobie (a potem spójrzmy na zdjęcia) wysoką palisadę obłożoną szczelnie polnymi kamieniami, ostrokół (wbite w ziemię zaostrzone pale), wreszcie basztę bramną, której strzegą dwaj wyrzeźbieni w drewnie uzbrojeni w miecze wojowie.
Inni wojowie, stanowiący jakby załogę warowni, czekają w pogotowiu na rozległym podwórcu. Jeden dzierży topór bojowy, inny włócznię, a kolejny w pogotowiu ma miecz. A wszyscy z tarczami.
Wiele jeszcze innych rzeźb czeka na zainteresowanie turystów, a to w samym grodzie, a to przed nim. Są więc bóstwa różne, w tym słowiańskiego Światowida (Świętowita), czy mitycznych stworów. W jednym z pomieszczeń jest galeria rzeźbiarska. Jedno z dzieł, a mowa o diable rogatym, ma rysy kasztelana grodu - Jana Majewskiego, który jest też mistrzem Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego.
- No może trochę tak jest - przyznaje tajemniczo. Ale gospodarza trudno uznać za rogatą duszę, bo wszystkich przyjezdnych podejmuje z otwartymi rękami.
- Szkoda tylko, że jeszcze nie widać wycieczek szkolnych - skarży się nieco. - W sezonie przyjeżdżają. Nie tylko z Brodnicy i Torunia. Jednak z bardziej odległej Bydgoszczy dość rzadko - stwierdza.
W pomieszczeniu galerii znajduje się także kolekcja średniowiecznego uzbrojenia i zbroi (puklerze i kolczugi, hełmy), w której największe wrażenie robią ogromne, ciężkie, dwuręczne miecze krzyżackie. To oczywiście współczesna rekonstrukcja.
Historia
Idea powstania Ośrodka Edukacji Historycznej "Gród Foluszek" narodziła się w roku 2000. W kolejnych latach trwała budowa.
Sama osada Foluszek wymieniona była w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego w roku 1881. Należała do dóbr rycerskich w Kruszynach. Podlegała parafii Bobrowo, dzieci chodziły do szkoły w Zblewie.
Dojazd i kontakt
Z centrum Brodnicy dojedziemy tu ulicami Wiejską (skrzyżowanie z Zamkową), Niskie Brodno, Wczasową, dalej przez Żmijewo. Na skrzyżowaniu w Zbicznie (za murowaną kapliczką po prawej) skręcamy w lewo zgodnie z napisem na płocie "Gród Foluszek". Kontakt tel. 600 757 090. Adres mailowy: bractwobrodnica.cba.pl . Gród czynny jest w godz. 9 - 18. ą