W Grudziądzu przepadł wniosek PiS-u o zajęcie stanowiska w obronie dobrego imienia Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Grudziądza

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Papieżowi uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Grudziądza wręczyła uroczyście delegacja m.in. z ówczesnym prezydentem Andrzejem Wiśniewskim na czele oraz przewodniczącym rady miejskiej Grudziądza, Eugeniuszem Piaseckim. Było to w maju 2004 roku.
Papieżowi uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Grudziądza wręczyła uroczyście delegacja m.in. z ówczesnym prezydentem Andrzejem Wiśniewskim na czele oraz przewodniczącym rady miejskiej Grudziądza, Eugeniuszem Piaseckim. Było to w maju 2004 roku. scan Maryla Rzeszut/archiwum GP
Radni PiS z Grudziądza chcieli, aby do porządku obrad sesji (środa 29 marca) wprowadzić uchwałę zawierającą stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia - świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza. Po blisko godzinnej dyskusji wniosek PiS został odrzucony. "Za" wprowadzeniem do harmonogramu głosowało 8 radnych PiS, przeciw był 1 radny z SOG-u, a 12 z SOG-u i KO "wstrzymało" się od głosu.

Wniosek o dodanie do porządku obrad sesji złożył po jej rozpoczęciu radny PiS-u, Krzysztof Kosiński. Chodziło - jak zaznaczał - o przyjęcie stanowiska ponad podziałami politycznymi, ale treść uchwały... przygotowali i zaproponowali radni PiS-u. Oto wybrany fragment: "(...)Rada Miejska Grudziądza wyraża stanowczy sprzeciw dla prowadzonych w ostatnim czasie wszelkich nieuprawnionych działań medialnych, które naszym zdaniem mają na celu – poniżenie, umniejszenie i bezpodstawne oskarżenie osoby Św. Jana Pawła II - Papieża Polaka – Naszego Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza, którego świadectwo życia jak i wiarygodność osobista w realizowanej misji jako głowy Kościoła Rzymsko-Katolickiego, są nie tylko wyjątkowe w dziejach historii Kościoła jak i Świata, ale dały wszelkie wymagane i zweryfikowane podstawy dla uznania jego niekwestionowanej Świętości w Kościele, odczytywanej przez wielu – dużo wcześniej – bo już za jego życia"(...).

Głosowanie nad tym czy wprowadzić tę uchwałę na sesję poprzedziła dyskusja. Momentami padały bardzo kontrowersyjne stwierdzenia.

Do radnych zwrócił się Andrzej Witkowski z PiS-u: - Jesteście mądrymi, szlachetnymi ludźmi. Polakami. Są takie momenty, które wymagają od nas odwagi i stanięcia w prawdzie. Jeżeli atakuje się świętość to trzeba z odwagą powiedzieć "nie". Nie wolno tak robić. Proponuję aby przyjąć ten akt przeciwko atakowaniu świętości jako akt apolityczny. Rada Miejska Grudziądza nadała honorowe obywatelstwo świętemu. My nie musimy bronić Ojca Świętego. On się sam broni, natomiast nie możemy pozwolić na to żeby szkalowano jego dobre imię.

"Nie lękajcie się. Strzeżcie się fałszywych obrońców"

Krzysztof Pokora z Koalicji Obywatelskiej swoją wypowiedź rozpoczął od przyznania radnemu Witkowskiemu racji w swojej wypowiedzi, odczytał jeszcze raz treść stanowiska (przyp. red. część prezentujemy powyżej) ... ale nie omieszkał dorzucić gorzkich słów. - Ten sam PiS który zapomniał o naukach Papieża i każdego dnia zionie nienawiścią do wszystkich którzy są innego zdania. Nie ma mojej zgody na to aby osoba świętego Jana Pawła II została wmieszana w brudną kampanię wyborczą - ostro wypowiadał się radny Pokora.

Ponadto Krzysztof Pokora zacytował ewangelię św. Mateusza: "Jezus powiedział do swoich uczniów: strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami". Radny również dodał cytat z początku pontyfikatu Jana Pawła II, gdzie Papież powiedział: "Nie lękajcie się. Strzeżcie się fałszywych obrońców".

Tomasz Smolarek, radny Koalicji Obywatelskiej przytaczał z kolei kilka wypowiedzi duchownych, którzy zabrali głos w tej sprawie. Wśród nich m.in. arcybiskupa Grzegorza Rysia:" Papież się obroni". - My radni Grudziądza nie jesteśmy upoważnieni do oceny tego co pojawia się w przestrzeni publicznej a dotyczy Jana Pawła II, jakże wielkiego człowieka, największego bohatera naszego kraju. W ocenie radnych Koalicji Obywatelskiej powinni tym zająć się historycy kościelni.

"Jeśli nie potrafimy stanąć w obronie honorowych obywateli miasta, to nie potrafimy stanąć w obronie zwykłych obywateli"

Andrzej Wiśniewski, radny PiS: - Pan Krzysztof Pokora po zadeklarowaniu że zgadza się w 99 proc. z tym co powiedział radny Andrzej Witkowski, popisał się tym o czym sam mówił... antypis-owskim bluzgiem. Mówienie, że dobre imię Papieża nie wymaga obrony oznacza, że nie dostrzeżono niczego niewłaściwego co w pewnej stacji telewizyjnej na temat Papieża zostało powiedziane. Taka postawa jest niezrozumiała.

Radny Wiśniewski przypomniał sytuację z trzeciej kadencji Rady Miejskiej Grudziądza (lata 1998-2002). - Pojawiła się inicjatywa uhonorowania Jana Pawła II honorowym obywatelstwem Grudziądza. Zakończyła się ona w mojej ocenie - hańbą. Rada Miejska odrzuciła ją. To było ogromnym bólem dla wielu z nas - sięga pamięcią wstecz radny Wiśniewski. I kontynuuje: - Gdy w 2002 roku ukształtowała się nowa rada miejska powszechnym pragnieniem tej rady było to, aby tę hańbę z naszego miasta - zmyć. Udało się to zrobić. Wówczas była jedność i wielka radość, że to doszło do skutku. Rok od wręczenia Papieżowi uchwały o nadaniu Mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Grudziądza odszedł do Domu Ojca. Wówczas uświadomiliśmy sobie z jak wielką plamą na historii naszego miasta byłaby ta haniebna decyzja z trzeciej kadencji. Na szczęście udało się miasto przed tym uchronić.

Papieżowi uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Grudziądza wręczyła uroczyście delegacja m.in. z ówczesnym prezydentem Andrzejem Wiśniewskim
Papieżowi uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Grudziądza wręczyła uroczyście delegacja m.in. z ówczesnym prezydentem Andrzejem Wiśniewskim na czele oraz przewodniczącym rady miejskiej Grudziądza, Eugeniuszem Piaseckim. Było to w maju 2004 roku. scan Maryla Rzeszut/archiwum GP

Andrzej Wiśniewski przestrzega, żeby to co dokonuje się obecnie, nie było próbą powrócenia do tej hańby sprzed wielu lat. - Powinniśmy stawać w obronie dobrego imienia honorowych obywateli naszego miasta, bo jeśli nie potrafimy stanąć w ich obronie to i nie potrafimy należycie chronić zwykłych obywateli, a do tego jesteśmy powołani - uważa radny PiS.

Sławomir Szymański, radny PiS: - Kościół to nie tylko księża, biskupi ale też wierni świeccy. Jako katolik wychowany w duchu Jana Pawła II mam obowiązek by publicznie bronić jego dobrego imienia. Przez 20 lat byłem członkiem ruchu "Światło życia", skończyłem Katolicki Uniwersytet Lubelski imienia Jana Pawła II i nie mogę, nie bronić dobrego imienia Jana Pawła II. Byłem członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, kapituły nagrody im. ks. Pasierba.

Grzegorz Miedzianowski, radny SOG: - Gdy na nazwisku Jana Pawła II robi się batalię polityczną. Chciałbym zapytać: "Gdzie byliście obrońcy wiary gdy Biskupa Christiana odzierano z szat biskupich i krzyży. Gdzie byliście katolicy"? Głosowaliście za zabraniem!

Ostatecznie nie wprowadzono do porządku obrad punktu dotyczącego przyjęcia uchwały - stanowiska w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Jak głosowano?

  • 8 radnych PiS było "za",
  • 1 "przeciw" i był to radny Grzegorz Miedzianowski z SOG-u, a
  • 12 radnych z KO i pozostali z SOG-u wstrzymali się od głosu.
  • nieobecni na sesji byli: Paweł Napolski (KO) oraz Arkadiusz Goszka, radny niezależny

.

Po głosowaniu oświadczeniu wygłosił w imieniu klubu radnych PiS, Krzysztof Kosiński. Oto jego fragment: " (...) Spoczywa na nas szczególny obowiązek chronienia dobrego imienia największego z Polaków w historii Polski i historii Kościoła. Jest to nasze zobowiązanie wobec kolejnych pokoleń. Kiedy w 2004 roku na Placu św. Piotra dziękowaliśmy Janowi Pawłowi II za przyjęcie godności Honorowego Obywatela Grudziądza, zobowiązywaliśmy się w imieniu Grudziądzan do wierności jego nauczaniu i obrony jego dobrego imienia. Dziś nadeszła godzina próby" (...).

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza nadano Papieżowi, Janowi Pawłowi II w październiku 2003 roku.

Trwa głosowanie...

Jak powinni zachować się radni Grudziądza?

Marsz Papieski 2 kwietnia przejdzie ulicami Grudziądza

Jednocześnie radny Kosiński kończąc odczytywanie oświadczenia, zaprosił mieszkańców na Marsz Papieski 2 kwietnia w 18 rocznicę śmierci Papieża Polaka. Marsz rozpocznie się o godz. 17 na placu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, następnie ulicami m.in. Bydgoską, Hallera, Nauczycielską przejdzie do kościoła na os. Lotnisko gdzie zakończy się mszą świętą. Jej rozpoczęcie planowane jest na godz. 18.30. Organizatorami Marszu Papieskiego są: stowarzyszenie Grudziądz Semper Fidelis, grupa Męskiego Różańca w Grudziądzu.

Papieżowi uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Grudziądza wręczyła uroczyście delegacja m.in. z ówczesnym prezydentem Andrzejem Wiśniewskim na czele oraz przewodniczącym rady miejskiej Grudziądza, Eugeniuszem Piaseckim. Było to w maju 2004 roku.

W Grudziądzu przepadł wniosek PiS-u o zajęcie stanowiska w o...

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie