Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To "boli" seniorów z Grudziądza i okolic. Mówili o tym podczas kongresu "Polska wielki projekt". Zobacz zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
W holu teatru w Grudziądzu Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji spotkał się z grudziądzkimi seniorami
W holu teatru w Grudziądzu Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji spotkał się z grudziądzkimi seniorami Piotr Bilski
Seniorzy z Grudziądza i okolic wzięli udział w panelu dyskusyjnym na temat ich problemów zorganizowanym podczas kongresu "Polska Wielki projekt" w Centrum Kultury Teatr. O czym mówili?

Spotkanie z seniorami było jednym z wydarzeń w ramach kongresu "Polska wielki projekt"

Z seniorami z Grudziądza i okolic, w holu teatru, spotkał się Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji, patron kongresu "Polska wielki projekt" w Grudziądzu.

O czym mówili seniorzy?

Pani Mirka, podkreśliła, że nie rodowitą grudziądzanką, ale w mieście mieszka już ponad 40 lat. - Grudziądz jest miastem zaniedbanym i biednym - oceniła. Sygnalizowała, że zaniedbany jest temat wykorzystania Wisły jako szlaku komunikacyjnego. - Żegluga jest przecież najtańszym środkiem transportu! - argumentowała.

- Szpital mamy bardzo piękny, obsługa jest fachowa, bardzo dobra. Mamy bardzo piękną plażę nad Rudnikiem, gdzie na wypoczynek ludzie z całej Polski przyjeżdżają. Mamy wspaniałe "Solanki", a jako seniorzy mamy tam zniżki - chwalił z kolei pan Stanisław. - Ale brakuje u nas kawiarni, w której obsługa byłaby tylko w językach obcych, abym mógł je ćwiczyć.

Kolejna z pań, pochodząca z Małopolski, żaliła się, że Grudziądz nie ma dobrego połączenia komunikacyjnego z Tarnowem.

Temat słabego skomunikowania Grudziądza wrócił w wypowiedziach kilku osób.

- Powodem jest to, że linia kolejowa Toruń-Grudziądz - Laskowice nie jest zelektryfikowana - diagnozował Wiesław Żurawski, przed laty radny miasta, a później sejmiku województwa z ramienia PiS.

Jak podkreślił Krzysztof Szczucki, problem braku połączeń kolejowych w Grudziądzu powinien zostać rozwiązany w związku z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, do którego dojazd zapewnią "szprychy" kolejowe, z których jedna będzie przebiegała przez miasto. Pisaliśmy o tym: Centralny Port komunikacyjny to nowa szansa na elektryfikację linii kolejowej w Grudziądzu. Stary pomysł trafił do kosza

Kilka osób poruszyło też temat konieczności budowy w Grudziądzu dodatkowego mostu drogowego nad Wisłą.

Pani Mirka żaliła się, że w godzinach szczytu jadąc do Dragacza trzeba stać w korkach.

O tym, że taka przeprawa mogłaby powstać w ramach planowanej właśnie trasy S5 mówił z kolei Andrzej Witkowski, radny PiS, a jednocześnie mieszkaniec Białego Boru (przez tę wieś przebiega jeden z rozpatrywanych wariantów trasy S5, który wywołuje wiele emocji, bo wiąże się ze zburzeniem kilkudziesięciu domów). Rzecz w tym, że wariant S5 przewidujący budowę mostu był rozważany, ale został już odrzucony.

- Władze lokalne nie zabiegały o niego tak, jak mogły - ocenił Krzysztof Szczucki.

O kontrowersjach wokół przebiegu trasy S5 pisaliśmy m.in.: Burzliwe spotkanie mieszkańców w sprawie trasy S5 pod Grudziądzem. "Nie dla wariantów zielonego i różowego!"

Marek Czepek, radny miejski z PiS i członek rady społecznej szpitala żalił się: - Są bardzo długie kolejki do lekarzy specjalistów.

- Problemem jest brak kadr. To problem ogólnopolski. Ale otwieramy nowe wydziały medyczne - odpowiedział Krzysztof Szczucki.

Na spotkaniu był też Mateusz Czarnowski, pełnomocnik wojewody ds. polityki senioralnej. Wytknął, że w Grudziądzu nie powstał ani jeden klub w ramach rządowego programu "Senior plus". W klubach tych organizowane są różnorodne spotkania i zajęcia dla seniorów.

- A u nas są aż trzy takie kluby! - swojego wójta chwaliła mieszkanka gminy Rogóźno.

Co z sygnałami przekazanymi przez grudziądzkich seniorów?

- Te wszystkie postulaty i pomysły zapisujemy i one na pewno znajdą się w rozwinięciu raportu, który za kilka miesięcy zostanie opublikowany, a będzie uzupełniony o propozycje rozwiązań problemów, które już zdiagnozowaliśmy - zapowiedział Krzysztof Szczucki.

A mówił o uzupełnieniu raportu "Grudziądz - sytuacja społeczno-gospodarcza", którego pierwsza wersja została zaprezentowana właśnie podczas kongresu w Grudziądzu.

Dlaczego w Grudziądzu nie ma placówki zbudowanej w ramach rządowego programu "Senior plus"?

- Miasto posiada Dom Dziennego Pobytu w dwóch lokalizacjach, stąd nie było potrzeby budowy kolejnego tego typu obiektu, co zakładał program Senior+. Dodam także, że w mieście na bieżąco realizowane są liczne programy dla seniorów, m.in. profilaktyki zdrowotnej, czy "Bezpieczny senior" we współpracy z policją i organizacjami pozarządowymi - odpowiada Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza. Niedawno w mieście uruchomiono też uniwersytet trzeciego wieku. Pisaliśmy o tym: W Grudziądzu seniorzy odebrali indeksy i zaczynają studia. "Na to czekaliśmy od dawna!"

Jak było na spotkaniu seniorów z Krzysztofem Szczuckim, patronem kongresu "Polska wielki projekt" w Grudziądzu zobacz w galerii zdjęć:

W holu teatru w Grudziądzu Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji spotkał się z grudziądzkimi seniorami

To "boli" seniorów z Grudziądza i okolic. Mówili o tym podcz...

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz ofertę dla seniorów w Grudziądzu?

Dzieje się w Grudziądzu:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska