MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu ZDM spiera się z MZK. Chodzi o naprawę ścieżki rowerowej [zdjęcia]

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Od ponad miesiąca nie ma przejazdu ścieżka rowerową przy budowie wieżowców na ul. Kalinkowej.
Od ponad miesiąca nie ma przejazdu ścieżka rowerową przy budowie wieżowców na ul. Kalinkowej. Piotr Bilski
Już od ponad miesiąca nie można przejechać ścieżką rowerową przy ul. Kalinkowej w Grudziądzu. Bo najpierw osunęły się kostki , a później zniszczona została droga zastępcza. O jej naprawę spierają się miejskie instytucje: Zarząd Dróg Miejskich i Miejski Zakład Komunikacji w Grudziądzu.

Choć chodzi o zaledwie kilka metrów ścieżki rowerowej przy ul. Kalinkowej w Grudziądzu, tuż przy budowie wieżowców, to spór trwa już ponad miesiąc. Ma już trzy rozdziały. A to jeszcze nie koniec.

Rozdział pierwszy: Ścieżka rowerowa została uszkodzona

Po tym jak rozpoczęto budowę wieżowców przy ul. Kalinkowej, na początku sierpnia, rozjechały się kostki ścieżki rowerowej leżącej wzdłuż wykopów. - Wykopanie głębokiego dołu pod fundamenty budynków powoduje osuwanie się położonej obok ścieżki rowerowej! - zaalarmował naszą redakcję mieszkaniec ul. Kalinkowej.

Na początku sierpnia ścieżka rowerowa przy ul. Kalinkowej została uszkodzona. - Osunęła się, gdyż  tuż obok trwały wykopy pod budowę wieżowców - przekonuje
Na początku sierpnia ścieżka rowerowa przy ul. Kalinkowej została uszkodzona. - Osunęła się, gdyż tuż obok trwały wykopy pod budowę wieżowców - przekonuje Czytelnik. Nadesłane czytelnik

Czy wykopy rzeczywiście mogą być przyczyną uszkodzeń? Zapytaliśmy o to w Zarządzie Dróg Miejskich. „Zarządca drogi na chwilę obecną nie posiada ekspertyzy świadczącej o tym, że do powstania uszkodzenia ścieżki rowerowej, przyczyniły się głębokie wykopy, prowadzone w pobliżu, jednakże ze wstępnych ustaleń wynika, że prowadzone prace mogły pośrednio przyczynić się do powstałych uszkodzeń” - czytamy w odpowiedzi.

Firma budująca bloki zabezpieczyła uszkodzony fragment ścieżki rowerowej - przykryła go folią - i zadeklarowała sfinansowanie naprawy ścieżki, a „od ręki” wybudowała tylko tymczasowy objazd tego miejsca . Przy czym "wybudowała" to duże słowo, bo po prostu na trawniku przy uszkodzonej ścieżce na drewnianym stelażu ułożono kilka płyt OSB.

Rozdział drugi: tymczasowa ścieżka została uszkodzona

Prowizoryczna ścieżka rowerzystom nie służyła jednak długo... Bo wjechał na nią nieduży, że ciężki sprzęt, pod którego ciężarem płyty osb się załamały.

Ale na tymczasową ścieżkę wjechał mały, ale ciężki pojazd i połamał drewniane płyty
Ale na tymczasową ścieżkę wjechał mały, ale ciężki pojazd i połamał drewniane płyty Piotr Bilski

Za to uszkodzenie - „jak wynika z zebranego materiału dowodowego” - pisze ZDM - najprawdopodobniej odpowiada Miejski Zakład Komunikacji.

Tymczasową ścieżkę uszkodzić miała zamiatarka MZK, która sprzątając ścieżkę rowerową wjechała na tymczasowy przejazd i drewniane płyty się pod nią załamały.

I wjazd na „objazd” zamknięto. A o naprawienie tymczasowej ścieżki ZDM wystąpił do MZK.

Rozdział trzeci: MZK nie zamierza naprawiać tymczasowej ścieżki

Paweł Maniszewski, prezes MZK ani myśli tę tymczasową ścieżkę naprawiać. - Wjeżdżały na nią także inne pojazdy. My mieliśmy po prostu pecha, że płyty pękły akurat pod naszą zamiatarką. Nie poczuwamy się do winy - mówi prezes Maniszewski.

No i pat.

A efekt jest taki, że od początku sierpnia uszkodzone pozostają zarówno ścieżka rowerowa, jak i tymczasowy jej objazd. Drogą rowerową - fragmentem Wiślanej Trasy Rowerowej - przejazdu nie ma.

Zdjęcia uszkodzeń ścieżki rowerowej przy ul. Kalinkowej zobacz w naszej galerii:

Od ponad miesiąca nie ma przejazdu ścieżka rowerową przy budowie wieżowców na ul. Kalinkowej.

W Grudziądzu ZDM spiera się z MZK. Chodzi o naprawę ścieżki ...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska