MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drogi do elektrowni w Grudziądzu zmodernizuje i wybuduje firma Strabag. Kiedy rozpoczną się prace?

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Firma "Strabag" wybuduje nową drogę do grudziądzkiej elektrowni.
Firma "Strabag" wybuduje nową drogę do grudziądzkiej elektrowni. Piotr Bilski
Właśnie firma "Strabag" złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na kompleksową modernizację ul. Południowej oraz budowę nowej drogi między rondem ul. Południowej i Miłoleśnej a Jaskółczą. Za inwestycje te zapłaci spółka CCGT Grudziądz budująca elektrownię gazowo-parową.

Modernizacja i budowa dróg dojazdowych do elektrowni w Grudziądzu

Jednym ze zobowiązań spółki CCGT Grudziądz, która buduje przy ul. Skowronkowej w Grudziądzu elektrownię gazowo-parową jest wyłożenie pieniędzy na remont i budowę układu drogowego, który będzie prowadził do elektrowni. Chodzi o:

  • przebudowę ulicy Południowej na odcinku między Trasą Średnicową (czyli Drogą Krajową 55) a rondem przy ul. Zaleśnej

  • przebudowę ulicy Skowronkowej i budowę całkowicie nowego odcinka ulic pomiędzy ul. Miłoleśną a ul. Jaskółczą.

Przetarg na przeprowadzenie prac, na zlecenie spółki CCGT prowadził Zarząd Dróg Miejskich w Grudziądzu. Cała inwestycja podzielona w nim była na dwie odrębne części.

Przetarg właśnie udało się rozstrzygnąć

Najkorzystniejsze oferty w obu częściach przetargu złożyła firma Strabag, która za przebudowę ul. Południowej życzy sobie 5,495 mln zł, a za przebudowę ul. Skowronkowej i budowę nowej drogi 18,744 mln zł.

Jak informują urzędnicy, umowy z wykonawcą zostały już podpisane.

Kolejnym etapem będzie przekazanie placu budowy. Od tego momentu wykonawca będzie miał 10 miesięcy na realizację pierwszej części zadania (ul. Południowa - dop. red.) oraz 15 miesięcy na przeprowadzenie prac w ramach części drugiej - informuje Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza.

W budżecie tego projektu brakowało 1,8 mln złotych, ale przeprowadzono negocjacje

Przetarg na budowę dróg do elektrowni rozstrzygnięto, ale nie było to się to "od ręki".

Przypomnijmy, że na zrealizowanie tych inwestycji spółka CCGT miała przygotowaną kwotę 25,7 mln zł. Po otwarciu przetargowych kopert okazało się jednak, że to zdecydowanie za mało - brakowało ponad 1,8 mln zł. Pisaliśmy o tym w połowie marca. TUTAJ.

Ale przeprowadzono negocjacje i po nich firmy złożyły dodatkowe, korzystniejsze oferty. O miliony złotych niższe wyceny przedstawiła spółka Strabag i jej nowe oferty propozycje się najtańsze ze złożonych, stąd wygrana właśnie tej firmy w przetargu.

Jak zapewniają urzędnicy, na etapie negocjacji, zakres planowanych prac nie został zmniejszony.

Takie prace zostaną wykonane na drogach do elektrowni w Grudziądzu

  • Na ulicy Południowej: rozebrana zostanie obecna (ułożona 7 lat temu) nawierzchnia asfaltowa, a w jej miejscu wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni o szerokości 6 metrów. Jezdnia będzie więc szersza niż obecnie, a z boku zbudowana zostanie ścieżka rowerowa z chodnikiem o szerokości 3,5 metra. Po modernizacji ten odcinek ul. Południowej będzie wyglądał tak, jak oddany do użytku dwa lata temu fragment ul. Południowej między ul. Zaleśną a Miłoleśną.

  • Ul. Skowronkowa, która ma obecnie nawierzchnię z tłucznia oraz destruktu bitumicznego, zostanie zmodernizowana na odcinku między ul. Rydygiera a Jaskółczą. Nowa jezdnia będzie miała 6 m szerokości, zbudowany zostanie przy niej m.in. parking.

  • Nowa droga zbudowana zostanie między ul. Jaskółczą a Miłoleśną. Będzie się rozpoczynała na rondzie - skrzyżowaniu Miłoleśnej z Południową i będzie biegła przez lasy komunalne oraz nieużytki. Również ta jezdnia ma mieć 6 m szerokości, a z boku powstać mają: ścieżka rowerowa z chodnikiem o łącznej szerokości 3,5 metra i oświetlenie.

Elektrownia powstaje przy ul. Skowronkowej w Grudziądzu

Za budowę elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu odpowiada spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa, a płaci za nią PKN Orlen. Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum spółek: Siemens Energy Global, Siemens Energy oraz Mytilineos.

Grudziądzka elektrownia prąd do sieci ma produkować od początku 2026 roku. Docelowo zasili nawet miliona gospodarstw domowych.

W ostatnich tygodniach na budowę elektrowni transportowano wielkogabarytowe części turbozespołu, co spowodowało utrudnienia w komunikacji miejskiej oraz ruchu samochodów.

O innych inwestycjach w Grudziądzu

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska