Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu i Markowicach obchodzono 350. rocznicę bitwy pod Matwacmi

Dominik Fijałkowski
Pamiątkową tablicę odsłonili prezydent Ryszard Brejza i biskup Bogdan Wojtuś
Pamiątkową tablicę odsłonili prezydent Ryszard Brejza i biskup Bogdan Wojtuś Dominik Fijałkowski
- Jeśli z historii mamy wyciągać ważne wnioski dla Polski, to bitwa sprzed 350 lat nadaje się do tego idealnie. Byli w niej tylko sami przegrani - podkreślił dr hab. Tomasz Łaszkiewicz.

W Inowrocławiu i Markowicach odbyły się obchody 350. rocznicy bratobójczej bitwy pod Mątwami. Przyświecało im hasło - "Ku pamięci i przestrodze". Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prymas Polski, abp Wojciech Polak. Natomiast uczestniczyli w nim m. in.: biskup Bogdan Wojtuś, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicestarości Mirosława Kucol i Włodzimierz Figas, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, zastępca wójta gminy Inowrocław Marek Karólewski, a także radni wojewódzcy, powiatowi, miejscy i gminni.

Pierwsza część obchodów rocznicy bitwy 1666 roku, w której starły się wojska króla Jana Kazimierza z rokoszanami Jerzego Sebastiana Lubomirskiego odbyła się pod kościołem Opatrzności Bożej w Mątwach. Na murach tej świątyni zawisła pamiątkowa tablica ufundowana przez miasto. Zapisano na niej: "W 350. rocznicę bratobójczej Bitwy pod Mątwami, pamiętając o poległych rodakach. Inowrocławianie. 13 lipca 2016 roku".

- Fundując tę pamiątkową tablicę, wyrażamy nasze wspólne przesłanie i napomnienie. Niech pamięć o okrucieństwie bratobójczej rzezi będzie ostrzeżeniem i niech wskazuje jasną i prostą drogę tym wszystkim, którzy pamiętając o poległych rodakach, z dobrą wolą służą Rzeczypospolitej Polskiej i Polakom - mówił prezydent Ryszard Brejza. Chwilę później wspólnie z biskupem Wojtusiem dokonał odsłonięcia tablicy.

- Rocznicę bitwy przeżywamy w Roku Miłosierdzia. Podstawą miłosierdzia jest przebaczenie. Nie da się bez niego budować wspólnoty. Gdy zabraknie przebaczenia, wybucha wojna. Bożemu miłosierdziu polecajmy więc wszystkich, którzy polegli w bitwie pod Mątwami, jak i całą nasza ojczyznę - zwrócił się do zebranych biskup.

Bratobójczą bitwę wspominano też w trakcie uroczystej mszy świętej, pod przewodnictwem biskupa Wojstusia, w sanktuarium w Markowicach. Uświetniły ją poczty sztandarowe inowrocławskich jednostek wojskowych i orkiestra górnicza IKS Solino SA.

- 350 lat temu Polak bił się z Polakiem. Polityczne zaślepienie stało się ważniejsze niż dobro ojczyzny. Po bitwie polscy zwycięzcy mordowali Polaków przegranych. Każde pokolenie nosi w sobie zarzewie takiej walki i nienawiści. Nie dajmy się więc wciągnąć w spiralę zemsty, odpłacania złem za zło - podkreślał podczas kazania ks. Michał Sołominiuk, dyrektor gnieźnieńskiego archiwum.

Na czas eucharystii ustawiono w markowickim kościele pustą trumnę okrytą królewskim sztandarem. Symbolizowała ona wszystkich, którzy polegli w bratobójczej bitwie pod Mątwami.

O wydarzeniach z 1666 roku mówiono także na konferencji naukowej, którą zorganizowano w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu.

- Jak uczcić ten smutny jubileusz. Stanąć nad grobami umarłych i modlić się za nich. Stąd wybór padł na markowickie sanktuarium, gdzie Jan Sobieski żegnał swego adiutanta, który zginął podczas bitwy. Chcieliśmy też, aby w Tupadłach stanął pamiątkowy krzyż. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, żeby tak się stało - deklarował Tomasz Łaszkiewicz, inaugurując konferencję.

Nim głos zabrali naukowcy, wydarzenia sprzed 350 lat przypomnieli zaproszonym do Teatru Miejskiego gościom uczniowie Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu. Zrobili to w formie inscenizacji, wcielając się w najważniejsze postacie ówczesnego życia politycznego i w wodzów wojsk uczestniczących w mątewskiej bitwie. Przedstawienie było wyśmienite. Nagrodzono je brawami.

Po młodzieży na scenę wyszli: prof. Mirosław Nagielski, dr Igor Kraszewski, dr hab. Andrzej Korytko, dr Zbigniew Hundert, dr hab. Sławomir Augusiewicz, mgr Marcin Woźniak i dr hab. Tomasz Łaszkiewicz. Mówili o przebiegu bitwy. Opisywali uczestniczące w niej wojsko. Przedstawili sprawozdania z badań archeologicznych terenu, na którym rozegrało się bratobójcza mątewskie starcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska