https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu jak w Bolonii. Oto nowy amerykański raport o klimacie za 60 lat w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Czy za około 60 lat w miastach naszego regionu będzie panował taki klimat jak w Bolonii (na zdjęciu) czy ogólniej na południu Europy? Wiele na to wskazuje
Czy za około 60 lat w miastach naszego regionu będzie panował taki klimat jak w Bolonii (na zdjęciu) czy ogólniej na południu Europy? Wiele na to wskazuje Fot. Marek Weckwerth
Anomalie pogodowe na Kujawach i Pomorzu zdają się potwierdzać teorię o globalnym ociepleniu. Niektórzy naukowcy prognozują, że za ok. 60 lat na Kujawach i Pomorzu będzie tak jak na południu Europy.

Średnia temperatura zimą w naszym regionie ma być o „dobre” kilka stopni wyższa niż obecnie. Wyższa ma być także latem, a przy tym zdecydowanie wzrośnie suchość powietrza.

Mapę tego, jak wyglądać będzie klimat na świecie około 2080 roku sporządzili Matt Fitzpatrick i Teofil Nakov z Centrum Nauk o Środowisku Uniwersytetu Maryland. Przy tworzeniu mapy wykorzystali różne modele prognostyczne (a tych klimatolodzy i meteorolodzy mają do dyspozycji coraz więcej) oraz dane Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Ta mapa mówi nam wiele

Na mapie umieścili ponad 40 tys. lokalizacji na globie, w tym znajdujące się w Polsce, w tym na Kujawach i Pomorzu.

Spójrzmy na Bydgoszcz (Torunia niestety na mapie nie uwzględniono), dla której Amerykańcy naukowcy przewidują, że za około 60 lat średnia temperatura zimą będzie wyższa o 5,5 stopni niż obecnie, a wilgotność powietrza wzrośnie o 15,6 procent. Lata nad Brdą będą cieplejsze o 5,8 stopni Celsjusza niż teraz. Będzie też bardziej sucho - o 7,1 proc.

Takie warunki panują obecnie – na co wskazują twórcy mapy - w serbskiej wsi Salaš Noćajski nad rzeką Sawą (dopływem Dunaju) w pobliżu Wojwodiny. To klimat na granicy strefy umiarkowanej ciepłej (od północy) i podzwrotnikowej (od południa).

Najbardziej zbliżone do Bydgoszczy warunki panować będą w roku 2080 w uzdrowisku Ciechocinek, gdzie lata mają być cieplejsze o 5,9 stopni, a suchość powietrza zwiększy się o 7,7 proc. Zimy będą cieplejsze o 5,6 stopni i wilgotniejsze o 15,4 proc.

We Włocławki lata będą cieplejsze o 6,2 stopni Celsjusza i suchsze o 11,5 proc. Zimy będą cieplejsze o 5,7 stopni i wilgotniejsze o 11 proc. Dokładnie takie warunki panują dziś we wsi Kolojanovo w pobliżu Płowdiw w Bułgarii.

To też może Cię zainteresować

Inowrocław będzie miał klimat zbliżony do regionu Emilia – Romana w północnych Włoszech, którego stolicą jest Bolonia. Dokładniej wskazuje się na miasteczko Rubiera koło Modeny. Zatem lata mają być w Inowrocławiu cieplejsze o 6 stopni a zimy o 5,6. Jednocześnie latem ma być bardziej sucho – o 10,1 proc., zaś zimą wilgotniej o 12,9 proc.

Lata w Grudziądzu mają być cieplejsze o 5,8 stopni i suchsze o 9,2 proc. Zimy cieplejsze o 5,3 stopni i wilgotniejsze o 13 proc. I tu także naukowcy porównują warunki klimatyczne z regionem Wojwodina w centralnej Serbii. Podobnie ma być w Chojnicach.

Klimat się radykalizuje

- Taki scenariusz wydarzeń w ewolucji klimatu jest całkiem realny, choć oczywiście dziś nie możemy go potwierdzić w stu procentach. Niemniej klimat zmienia się na naszych oczach, ociepla się i potwierdzają to także polskie badania. Przykładowo średnia temperatura w Toruniu wzrasta w tempie 0,4 stopnia Celsjusz na 10 lat. To tempo wzrostu może oczywiście wzrosnąć lub zmaleć, ale wiele wskazuje na to, że będzie to wzrost – komentuje Rafał Maszewski, toruński synoptyk, autor strony www.pogodawtoruniu.pl

Nasz rozmówca dodaje, że „po drodze” mogą zdarzać się nawet zimniejsze zimy niż obecnie, ale generalna tendencja jest wzrostowa – wyższe temperatury zarówno zimą jak latem, a jednocześnie więcej wilgoci zimą i mniej latem. To zaś rodzi ryzyko jeszcze większej radykalizacji zjawisk pogodowych – zwiększeniem okresów mokrych zimą i suszy latem.

W miastach zawsze jest cieplej

Matt Fitzpatrick i Teofil Nakov zwracają uwagę, iż ich prognoza uwzględnia m.in. scenariusze rozwoju wypadków na skutek możliwych w przyszłości ścieżek rozwoju społeczno – ekonomicznego w danych krajach czy regionach co wiąże się z określonymi emisjami gazów cieplarnianych.

Wszystkie negatywne czynniki mogą kumulować się (tak jak to już obecnie się dzieje) w miastach, bowiem te ze względu na zwartą zabudowę i na dominację terenów „zabetonowanych” trudniej chłoną wodę deszczową, a latem wytwarzają się ty tzw. wyspy ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska