W gronie inowrocławian identyfikujących się z tożsamością i przeszłością swego miasta
zrodziła się inicjatywa ufundowania pomnika księcia Kazimierza I (ok. 1211-1267) - twórcy Księstwa Kujawskiego i świetności średniowiecznego Inowrocławia, z którego uczynił stolicę tej dzielnicy.
Przed paru dniami odbyło się w tej sprawie spotkanie reprezentantów opiniotwórczych środowisk miejskich, na którym potwierdzono potrzebę i wolę wzniesienia takiego dowodu pamięci o zasłużonym dla miasta władcy. Uznano, że pomnik będzie rozbudzał świadomość historyczną wszystkich Kujawian i stanie się atrakcją turystyczną.
Zawiązał się komitet budowy, który w oparciu o środki i akceptację społeczną, we współdziałaniu z władzami miejskimi, zamierza doprowadzić do realizacji tej inicjatywy. Pięcioosobowe prezydium koordynować będzie działania. Jego skład tworzą: przewodniczący - Tadeusz Chęsy, właściciel Solanek i Pozkalu, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Inowrocławia, zastępcy przewodniczącego - Tomasz Łaszkiewicz, dr nauk historycznych, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Bronisław Majewski, właściciel Biura Turystycznego "Piast", autor książek o przeszłości miasta, oraz członkowie - Wiesław Juchacz, sędzia Sądu Okręgowego i Zenon Lewicki, lekarz, specjalista chirurg-onkolog.Powstanie też komitet honorowy, do którego, obok innych osobistości, planuje się zaprosić wszystkich honorowych obywateli Inowrocławia.
Wstępne kierunki działań przewidują m.in.: uzgodnienie zamierzeń z władzami samorządowymi, zasięgnięcie opinii historyków, wydanie folderu przybliżającego sylwetkę i dokonania księcia Kazimierza oraz jego czasy, przygotowanie i rozprowadzenie cegiełek i gadżetów dla gromadzenia środków finansowych, zjednanie sponsorów, ogłoszenie konkursu na projekt pomnika i jego lokalizację, popularyzację idei budowy pomnika wśród starszego i młodego pokolenia mieszkańców oraz wśród kuracjuszy.
Realizację za mierzeń wspierać będzie "Pomorska", która objęła patronat prasowy nad tym przedsięwzięciem, będzie informować o postępie działań i przewiduje m.in. współudział w przygotowaniu konkursu wiedzy historycznej dla młodzieży szkolnej.
Czytaj e-wydanie »