Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu zmienią nazwę ulicy z Kruczkowskiego na Miłosza

(dan)
Ulica Leona Kruczkowskiego w Inowrocławiu ma zmienić nazwę na ulicę Czesława Miłosza
Ulica Leona Kruczkowskiego w Inowrocławiu ma zmienić nazwę na ulicę Czesława Miłosza Fot. Google Street View
W piątek pierwsza powakacyjna sesja Rady Miejskiej Inowrocławia, a na niej między innymi uchwała w sprawie zmiany nazwy ulicy Leona Kruczkowskiego na Czesława Miłosza.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu samorządy został zobowiązane do zmian niektórych nazw ulic. Stąd ta uchwała.

"Zmiana nazwy położonej w Inowrocławiu ulicy Leona Kruczkowskiego uzasadniona jest tym, że w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa ta wypełnia normę art. 1 ww. ustawy".

Leon Kruczkowski (1900-1962) był chemikiem, pisarzem i publicystą, a po wojnie działaczem komunistycznym, członkiem centralnych organów PZPR, Rady Państwa PRL i prezydium Frontu Jedności Narodowej. Był również autorem wielu dzieł literacki. Jego "Niemcy" były nawet lekturą szkolną.

"W okresie dojrzałego stalinizmu objął funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich (1949-1956). Gwarantował spójność działań ZLP z propagandową działalnością władz komunistycznych (...) Był także członkiem stworzonej przez komunistów i finansowanej przez ZSRR Światowej Rady Pokoju (od 1950 r.), propagandowo wspierającej na arenie międzynarodowej politykę imperialną Związku Sowieckiego" - czytamy na stronie IPN.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, mieszkańcy ulicy Leona Kruczkowskiego, z którymi skonsultowano zmianę nazwy ulicy, zaproponowali, aby utrzymać dotychczasowy charakter nazewnictwa tej części osiedla Uzdrowiskowego poświecony twórcom literatury polskiej i nowym jej patronem uczynić Czesława Miłosza.

Czesław Miłosz (1911-2004) był poetą, prozaikiem, eseistą, historykiem literatury i tłumaczem. W latach 1951-1993 przebywał na emigracji we Francji i Stanach Zjednoczonych, gdzie był profesorem katedry literatury słowiańskiej na Uniwersytecie w Berkeley. Jego książki przetłumaczono na 40 języków. W 1980 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Więcej informacji z Inowrocławia i okolic na: www.pomorska.pl/inowroclaw

Info z Polski - 24 sierpnia 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska