W jakiej maseczce biegać? Czy trzeba zasłaniać twarz w czasie biegania? Maseczka dla sportowca - co wybrać? [21.05]

Joachim Przybył
Joachim Przybył

Wideo

Zobacz galerię (9 zdjęć)
W jakiej maseczce biegać? Czy trzeba zasłaniać twarz w czasie biegania? Maseczka dla biegacza - co wybrać? Można biegać w lasach i parkach. Od 20 kwietnia złagodzone zostały zakazy kwarantanny przeciwko koronawirusowi. Od tego dnia można biegać i spędzać czas na świeżym powietrzu. Zwolennicy ruchu na świeżym powietrzu pytają: czy mogą wychodzić z domu biegać? Tak, ale zachowamy zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.

Czy można biegać?

Zielone światło dla miłośników biegania i rekreacji. Poważne ograniczenia dotyczyły wszystkich od początku kwietnia: zakaz przemieszczanie się z wyjątkami, pozwolenia na załatwianie jedynie spraw niezbędnych do życia codziennego. Zabroniona była także szeroko rozumiana rekreacja na terenach zielonych w miastach. To się zmieniło od 20 kwietnia. W pierwszym etapie rozmrażania uwolniono między innymi rekreację. Od 20 kwietnia możemy więc jeździć na rowerze, choć trzeba pamiętać o wciąż obowiązujących zasadach bezpieczeństwa.

OD 16 KWIETNIA OBOWIĄZKOWE MASECZKI W POLSCE. GDZIE KUPIĆ? JAK ZROBIĆ W DOMU? SPRAWDŹCIE!

Jaką maseczkę założyć do biegania?

Co z bieganiem i rekreacją w czasie epidemii koronawirusa? Pamiętajmy, że cały czas obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób i obowiązek zachowania 2 metrów dystansu w przestrzeni publicznej. Sprawdzamy czy nowe obostrzenia utrudniają aktywność i bieganie na świeżym powietrzu.

A CO Z JAZDĄ NA ROWERZE W CZASIE EPIDEMII? SPRAWDŹCIE PORADNIK - JAK JEŹDZIĆ, ABY SIĘ NIE NARAZIĆ

Czy można biegać - nowe przepisy

Do tej pory ograniczenia dotyczyły przede wszystkim przestrzeni miejskiej. Od 1 kwietnia obowiązywał zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. W tych miejscach rygorystyczny zakaz biegania i aktywności fizycznej już wygasł, od 20 kwietnia tereny rekreacyjne w miastach są dostępne także dla miłośników biegania na świeżym powietrzu.

Trwa głosowanie...

Czy bieganie powinno być zabronione?

Czy można biegać w lesie?

Od poniedziałku 20 kwietnia zostały otwarte dla biegaczy również lasy i parki poza miastem. Rekreacja będzie dozwolona w większym stopniu. - To dla nas oddech, ale też nie jest zachętą do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach. Cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować, używajmy tych nowych możliwości rozsądnie - apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Od 20 kwietnia możesz do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy - informuje strona rządowa.

Czy trzeba założyć maseczkę w czasie biegania?

Tak, ale z istotnym wyjątkiem. Z obowiązku zasłaniania nosa i ust zwolnieni jesteśmy na leśnych ścieżkach i duktach. W takim wypadku musimy założyć maseczkę jedynie w drodze do lasu i na leśnych parkingach. Natomiast od 20 kwietnia bezwzględnie musimy mieć maseczkę w czasie biegania na zielonych terenach w mieście: parkach, skwerach, bulwarach. Ten nakaz obowiązuje do odwołania.

WAKACJE 2020. CO Z OBOZAMI I KOLONIAMI DLA DZIECI? SĄ PIERWSZE USTALENIA!

Koronawirus. Gdzie wolno biegać od 20 kwietnia

 • otwarte dla biegaczy parki, plaże i inne miejscach użyteczności publicznej
 • otwarte dla biegaczy lasy
 • obowiązkowe zakrycie ust i nosa - od 16 kwietnia do odwołania. WYJĄTEK - bieganie w lesie
 • zakaz indywidualnej rekreacji poza domem dla osób do 13 roku życia
 • obowiązek zachowanie dystansu 2 metrów od innych biegaczy

Trybuny zawsze są nasze! Najpiękniejsze fanki reprezentacji ...

Czy trzeba biegać w maseczce?

Tylko w lesie możemy nie zakrywać ust i nosa w czasie biegania. To temat pełen kontrowersji: z jednej strony maseczka ma chronić nas i innych przed zakażeniem koronawirusa, ale z drugiej: zdaniem lekarzy i wirusologów w czasie biegania maseczka może stracić swoje ochronne właściwości. - Intensywny wysiłek sprawia, że maseczka na twarzy szybko wilgotnieje, przez co znacznie gorzej chroni nas przed drobnoustrojami - mówi na łamach New York Timesa Dr Louis-Philippe Boulet, profesor kardiologii i pulmonologii z Laval University Quebecu.

MINISTER SPORTU ZAPOWIADA ODMRAŻANIE SPORTU. SPRAWDŹCIE SZCZEGÓŁY

Jak biegać w maseczce?

Bieganie z zakrytymi ustami i nosem powoduje, że maseczka może utrudniać oddychanie. To może być poważnym problemem dla osób z chorobami układu oddechowego i sercowego. W czasie biegania wdychamy więcej dwutlenku węgla i przy dłuższym wysiłku to może być niebezpieczne dla organizmu. Dlatego organizacje sportowe apelują, żeby maseczki dla biegaczy były zaleceniem, a nie obowiązkiem. Na razie jednak Ministerstwo Zdrowia nie zdecydowało się na zmiany. Sprawdzamy czy trzeba biegać w maseczce.

Poniedziałek w polskim lesie. Ruszyli biegacze [memy]

W jakiej maseczce biegać

Bieganie w maseczce - czy jest bezpieczne? Zdaniem wielu lekarzy, spływający po twarzy pot może stworzyć niebezpieczny dla biegacza mikroklimat w okolicach ust i nosa. Do biegania nie nadają się za bardzo popularne w aptekach maseczki chirurgiczne, chyba że planujemy bieg na kilkanaście minut. Specjaliści zalecają zakrywanie ust i nosa w czasie biegania tzw. kominem biegacza, który kupimy w każdym sklepie sportowym. Taki komin stworzony jest z materiałów lepiej przepuszczających powietrze, ułatwia oddychanie w czasie wysiłku fizycznego. W takiej sytuacji szczególnie ważne będzie zachowanie odstępu 2 metrów od innych biegaczy.

Kiepsko raczej sprawdzą się także maseczki bawełniane, które słabo przepuszczają powietrze i szybko zwilgotnieją. Lepsza będzie łatwo dostępna chusta dla biegaczy. Najczęściej chusta buff wykonana jest z mikrofibry, która szybko odprowadza wilgoć na zewnątrz, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, nie nasiąka potem i szybko schnie.

JEŚLI NIE BIEGANIE, TO MOŻE NA SPACER? SPRAWDZAMY KIEDY MOŻEMY WYJŚĆ Z DOMU

Gdzie wolno biegać?

Od 20 kwietnia zostaną złagodzone restrykcje dotyczące rekreacji i aktywności na świeżym powietrzu. Wciąż zamknięte będą place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu. Absolutnie wykluczone jest bieganie w grupach. Całkowity zakaz opuszczania domu dotyczy osób, które są podejrzewane o zakażenie i objęte ścisłą kwarantanną. Nawet po samotnym spacerze warto pomyśleć o dezynfekcji ubrania, przede wszystkim butów.

Bieganie w czasie epidemii - przepisy

Czy można biegać po wprowadzeniu nowych przepisów? Rząd cały czas zaleca dużą ostrożność. "Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad! Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami" - informuje rząd na swojej stronie internetowej.

Czy wolno biegać - problemem były niejasne przepisy

Zmiany przepisów od 20 kwietnia to koniec problemów dla biegaczy. Do tej pory problem polegał na tym, że przepisy nie precyzowały dokładnie definicji rekreacji i biegania na świeżym powietrzu. Różnie interpretowanych do tej pory był jeden z wyjątków dotyczy: "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Zgodnie z wcześniejszymi informacjami rządu, krótkie wyjścia rekreacyjne zostały do tego zaliczone. Na portalu bieganie.pl mecenas Magdalena Wilk przestrzegała jednak, że nawet ministerialni urzędnicy różnie ten zapis interpretują: "Nie ma zakazu biegania czy jazdy na rowerze. Jest zakaz przemieszczania się, z wyjątkami, których interpretacja będzie należała do funkcjonariusza i urzędnika".

PIĘKNY GEST! MICHAŁ KWIATKOWSKI ODDAJE LEKARZOM I PIELĘGNIARKOM SWOJE APARTAMENTY

Jakie kary za bieganie?

Co mi grozi za złamanie przepisów w czasie biegania. Zgodnie z ustawą z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny ma nakładać grzywny w wysokości do 30 tysięcy złotych, jeśli swoim zachowaniem narażamy innych. Kto w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie stosuje się do ustanowionych na podstawie art. 46 lub art. 46b nakazów, zakazów lub ograniczeń, o których mowa w:

 • 1) art. 46 ust. 4 pkt 1 lub w art. 46b pkt 5 i 9-12, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000zł do 30000 zł;
 • 2) art. 46 ust. 4 pkt 2 lub w art. 46b pkt 3, podlega karze pieniężnej w wysokości od 10000 zł do 30000 zł;
 • 3) art. 46 ust. 4 pkt 3–5 lub w art. 46b pkt 2 i 8, podlega karze pieniężnej w wysokości od 10000 zł do 30000 zł;
 • 4) art.46 ust. 4 pkt 6, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 10000zł;
 • 5) art. 46 ust. 4 pkt 7 lub w art. 46b pkt 4, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 10000zł.

Lasy Państwowe o wizytach w lasach w czasie pandemii koronawirusa. Zobacz apel!

Koronawirus i bieganie: zasady bezpieczeństwa w czasie wyjścia z domu

 • zachowuj jak największy dystans od innych osób
 • nie siadaj na ławkach
 • dotykaj jak najmniej rzeczy
 • nie korzystaj z telefonu komórkowego poza domem
 • szczególnie zadbaj o higienę po powrocie do domu

ZADBAJ W DOMU O SWOJĄ WAGĘ I FORMĘ FIZYCZNĄ >> Zobacz w naszym sklepie produkty, które Cię do tego zmotywują <<

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kinga Xroy

Czyli moge biegać po chodniku? Bo ten artykuł to masło maślane

T
Tomasz Adamowicz

jak biegać to tylko z Yanosikem

T
Tomasz Adamowicz

bieganie z Yanosikiem

z
zaser

Można do pracy

G
Gość

Czy ktoś kontroluje tą żenującą biegunkę myśli?

m
masakra

bełkot straszny , dalej nie wiem czy można czy nie można 😁

G
Gość
25 marca, 14:51, IDJFUY:

W TYM CO WPROWADZ RZAD NIE MA ZADNEJ LOGIKI ALE CZEGO SIE PO NICH SPODZIEWAC CHODZIC PO DWIE OSOBY BIEGAC PO DWIE OSOBY ITD ALE W PRACY SIEDZIEC TZRY CZTERY OSOBY W POKJU TO JUZ OK TAK W POMIESZCZENIU ZAMKINETYM NA HALI PRODUKCYJNEJ KILKADIESIAT SET OSOB TO JUZ OK ZAMIAST ZROBIC STAN WYJKATKOWY TO NIE BO WYBORY KRETYNI

25 marca, 19:09, Udziałowiec:

Miej pretensje do pracodawcy, rząd nie ma nic do tego. Trudno zrozumieć?

Jak nie ma nic do tego myśl człowieku myślenie nie boli

G
Gość

Super artykuł, a do tego galeria zdjęć jak "wisienka na torcie".

G
Gość

Ludzie biegaja codziennie i zyja...pojedynczo mozna ale trzeba uwazac

G
Gość
25 marca, 21:39, Gość:

Przestańcie z tymi głupimi pytaniami ! Czy można biegać. Bieganie nie jest potrzebne do życia. Teraz zdrowie jest najważniejsze. Pobiegajcie sobie po pokoju jak tak bardzo chcecie. Idiotyczna moda dla.....

Czyli według pana siedzenie w domu i oglądanie filmów jest zdrowsze niż codzienne bieganie po 40 minut. Dziękuję zdrowie jest ważne więc będę siedział zamknięty 24/14 w pokoju.

U
Udziałowiec
25 marca, 14:51, IDJFUY:

W TYM CO WPROWADZ RZAD NIE MA ZADNEJ LOGIKI ALE CZEGO SIE PO NICH SPODZIEWAC CHODZIC PO DWIE OSOBY BIEGAC PO DWIE OSOBY ITD ALE W PRACY SIEDZIEC TZRY CZTERY OSOBY W POKJU TO JUZ OK TAK W POMIESZCZENIU ZAMKINETYM NA HALI PRODUKCYJNEJ KILKADIESIAT SET OSOB TO JUZ OK ZAMIAST ZROBIC STAN WYJKATKOWY TO NIE BO WYBORY KRETYNI

Miej pretensje do pracodawcy, rząd nie ma nic do tego. Trudno zrozumieć?

r
redaktor
25 marca, 13:58, Ssz:

Ile razy w jednym artykule można żadać to samo pytanie? Masakra.

Aż się dziennikarzyna zmęczy !!! Kiedyś byłem redaktorem i płacono mi od obszerności tekstu, więc dwa zdania rozciągałem do 50 zdań. Nie było ważne, że całość była bełkotem.

G
Gość
25 marca, 12:25, Gość:

Boże, zmęczyłam się czytając ten artykuł. Wszystko można było zmieścić w zaledwie kilku zdaniach

Ja także się umęczyłam ...w kółko to samo...ble ble ble ...

S
Ssz

Ile razy w jednym artykule można żadać to samo pytanie? Masakra.

G
Gość

Ten co to pisał to jakiś pacan. Mógł jeszcze parę stron dopisać. Idiotyzm

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3