https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W kościelnym skarbcu

Rafał Budny
Duże zainteresowanie wzbudziły archiwalne  pocztówki i zdjęcia Strzelna
Duże zainteresowanie wzbudziły archiwalne pocztówki i zdjęcia Strzelna Fot. Rafał Budny
W skarbcu kościoła św. Trójcy można podziwiać prace strzeleńskich artystów Jana Harasimowicza i Lecha Tomaszewskiego.

Wystawę zorganizowano w ramach IV Października Kulturalnego.

Październiki Kulturalne to cykliczne przedsięwzięć, zainicjowanych z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Tegoroczną edycję organizuje parafia św. Trójcy. Jednym z punktów programu było otwarcie wystawy strzeleńskich artystów Jana Harasimowicza i Lecha Tomaszewskiego. W otwarciu wystawy uczesniczyło kilkadziesiąt osób, w tym ks. Otton Szymków, który mówi, że: - Takie spotkania są potrzebne dla podniesienia ducha.

Znani artyści

W skarbcu bazyliki zgromadzono kilkadziesiąt płaskorzeźb farmaceuty Jana Harasimowicza, którego twórczość jest znana nie tylko w regionie. Prace artysty wystawiano w wielu polskich miastach, posiadają je muzea w Poznaniu czy Krakowie, a także prywatni kolekcjonerzy. Kilka jego płaskorzeźb wręczono Janowi Pawłowi II. Tematyka zaprezentowanych w skarbcu prac to personifikacje ze strzeleńskich kolumn, tematyka biblijna i farmaceutyczna.

Obok twórczości Jana Harasimowicza swoje obrazy zaprezentował Lech Tomaszewski, współzałożyciel klubu plastyka "Akryl", skupiającego artystów ze Strzelna i okolic. Lech Tomaszewski maluje już ponad 30 lat. Na wystawie zaprezentował obrazy o tematyce religijnej, przedstawiające strzeleńskie kościoły, a także zamki krzyżackie. Jak nam powiedział, w najbliższej przyszłości zamierza kontynuować właśnie serię krzyżacką.

Zdjęcia w muzeum

Oprócz wspomnianych artystów, w dolnej części Muzeum Romańskim Ośrodku Ottona i Bolesława, po raz pierwszy swoje fotografie wystawił Damian Rybak. Uwiecznił na nich zabytki sakralne i obiekty świeckie m.in. z Polski i Rzymu, a także Dni Norbertańskie, organizowane na Wzgórzu św. Wojciecha. Damian Rybak na co dzień jest przewodnikiem po romańskich zabytkach. Interesuje się fotografią, a od niedawna także rzeźbi w drewnie. - W domu mam parę tysięcy zdjęć. Trudno było wybrać te 92 zdjęcia na dzisiejszą wystawę - mówi Rybak.

Odwiedzający wystawę będą mogli również zobaczyć jak wyglądało Strzelno w XIX i XX w. A to za sprawą zaprezentowanych w muzeum kilkudziesięciu archiwalnych pocztówek i zdjęć, pochodzących z prywatnych zbiorów pracownika Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strzelnie Piotra Lewandowskiego.

Wystawę w skarbcu i muzeum przygotowali Damian Rubak i Jerzy Białecki. Będzie ona czynna przez najbliższy miesiąc.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska