Do tej pory w powiecie lipnowskim odnotowano 45 pokąsań przez zwierzęta. W siedmiu przypadkach konieczne było podanie szczepionki przeciwko wściekliźnie. Zazwyczaj gryzą psy, ale może to być kot lub … wiewiórka.
Pogryzienia przez zwierzęta bywają nie tylko bolesne, ale mogą się również wiązać z koniecznością poddania się szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Tak może się zdarzyć, gdy pies jest nieznany lub nie był szczepiony przeciwko tej chorobie. Ponadto można zostać ugryzionym przez kota, szczura, wiewiórkę, a nawet nietoperza. Ten ostatni przypadek może być często zignorowany, bo to ugryzienie nie przypomina tradycyjnej rany.
- W ubiegłym roku odnotowaliśmy 106 przypadków pokąsań przez zwierzęta – informuje Marek Winnicki, kierownik sekcji nadzoru przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lipnie. – Zdecydowaną większość stawiły psy, ale też zdarzyły się dwa koty i wiewiórka. Dwanaście osób poddano szczepieniu przeciwko wściekliźnie, bo zostały pogryzione przez zwierzęta, których właścicieli nie udało się ustalić, a wiewiórka po prostu uciekła. W tym roku mamy 45 pokąsań, z których siedem wiązało się podaniem szczepionki. Jeśli kogoś pokąsa zwierzę powinien zostać skierowany przez lekarza rodzinnego do poradni chorób zakaźnych. O podaniu szczepionki decyduje lekarz. Jest to pięć dawek, podawanych w określonych odstępach czasowych. Obecnie zastrzyki są robione w ramię, a nie jak było to dawniej w mięsień brzuszny. Dlatego nie są aż tak nieprzyjemne.
Przed wścieklizną chronią nas masowe zapobiegawcze szczepienia psów, kotów i zwierząt dzikich. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o lisy, które masowo roznosiły tę niebezpieczną chorobę.
W Lipnie odbyła się akcja obowiązkowego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Prowadziła ją Przychodnia dla Zwierząt przy ulicy Sierakowskiego. Szczepienia wykonywał lekarz weterynarii Krzysztof Łańcucki.
W myśl ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt każdy właściciel jest zobowiązany doprowadzić psa do wyznaczonych punktów szczepień w terminie 30 dni od ukończenia przez niego trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
W ubiegłym roku w powiecie lipnowskim zaszczepiono przeciwko wściekliźnie 8473 psy i 22 koty. W tym drugim przypadku nie jest ono obowiązkowe, ale zawsze warto to zrobić, gdy mieszka się w pobliżu lasu.
Wścieklizna jest ostrą chorobą wirusową, przebiegającą z objawami zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, która nieuchronnie prowadzi do śmierci. Mogą chorować na nią wszystkie ssaki, a na człowieka przenoszona jest wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia, zdolnego do kąsania.
Nietoperze też chorują na wściekliznę
Agro Pomorska - zobacz 30. odcinek naszego programu.