Dzieci i młodzież nie myślą pewnie jeszcze o powrocie do szkoły. Myślą jednak już rodzice, bo trzeba kompletować wyprawkę. O roku szkolnym muszą myśleć także gminni urzędnicy. Letnia przerwa to okazja to przeprowadzenia niezbędnych remontów. Roboty w budynkach oświatowych idą pełną parą. Można powiedzieć, że rok szkolny 2015/2016 będzie otwierał nowy rozdział w historii oświaty. Do przeszłości przeszły bowiem czasy, kiedy zimą przed lekcjami, w salach szkolnych trzeba było rozpalać w piecach. Właśnie zamontowano instalację centralnego ogrzewania w najmniejszej gminnej szkole, we Wszedniu. Była to ostatnia szkoła w gminie Mogilno, gdzie stały piece kaflowe. Montaż ogrzewania zapowiadano od dawna, termin był przesuwany. W końcu się udało i była to największa inwestycja remontowa zaplanowana na te wakacje. Koszt prac to około 120 tysięcy złotych.
Przypomnijmy, że elewacja budynku szkoły im. Adama Mickiewicza we Wszedniu wiosną została ocieplona. Gmina inwestuje także w innych wiejskich szkołach. W Kwieciszewie wymieniono piec centralnego ogrzewania. Prace nie o mijają przedszkoli. W przedszkolu nr 1 wyremontowany został korytarz, a w oddziale przedszkolnym w Dąbrówce zamontowano płyty ognioodporne.
W przedszkolu nr 2 dzieci mają wyremontowane toalety i dwie sale dydaktyczne. W gimnazjum im. księdza Wawrzyniaka przystąpiono do odnowienia sali gimnastycznej. Na wakacyjne remonty gmina wyda w sumie około 300 tysięcy złotych.
Jeszcze przed wakacjami Jarosław Lorek, szef Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli zapowiadał, że we wrześniu rozpocznie się ocieplanie budynku szkoły podstawowej nr 2. Prace mają być prowadzone na północnej części budynku. Ponieważ w szkole było zimno już wcześniej wymieniono część kaloryferów i ocieplono strop od zachodniej strony.
Przed wakacjami w szkole numer 3 wyremontowano pomieszczenia, gdzie kiedyś było mieszkanie, a w pawilonie przygotowano toalety oraz dwie sale dydaktyczne. Już wiadomo ponadto kto we wrześniu i przez kolejne miesiące będzie wozić dzieci do szkół. Przetarg na dowozy wgrał Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy, czyli PKS. Ofertę złożyła jeszcze jedna firma transportowa z Budzisławia Kościelnego. Na dowiezienie dzieci gmina przeznacza około 250 tysięcy złotych. Po przetargu średnia cena biletu miesięcznego dla ucznia do 47 zł. Z dowozów korzysta około 600 dzieci. Na 15 trasach jeżdżą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów (także w Bielicach) oraz Zespołu Placówek Specjalnych w Szerzawach.