Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. Prace mają zakończyć się w pierwszej połowie 2023 roku. Nowy dworzec PKP we Włocławku będzie obiektem trzykondygnacyjnym. Na parterze powstanie wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem. Natomiast po dwóch stronach holu zlokalizowane zostaną pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Na parterze zaplanowane zostały również lokale komercyjne.
Tak będzie wyglądał Wydział Komunikacji na dworcu PKP we Włocławku
Do nowego gmachu dworca PKP przeniesie się Wydział Komunikacji Urzędu Miasta. Na potrzeby jego działania przeznaczone zostaną pomieszczenia na piętrze budynku. W poniedziałek 9 stycznia 2023 roku prezydent Włocławka Marek Wojtkowski pokazał w mediach społecznościowych wizualizacje stanowiska do obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.
Dworzec PKP we Włocławku zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
Przypomnijmy, że po przebudowie dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
- Przy głównych wejściach do budynku zaprojektowano pochylnie. Komunikację wewnątrz obiektu ułatwią dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane będą kasy biletowe i toalety. W budynku zaplanowano też udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek prowadzących czy dotykowych map i oznaczeń – informuje biuro prasowe PKP S.A.
Tak zmieni się otoczenie dworca PKP we Włocławku
Nowy budynek dworca zostanie wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze. Pojawi się też biała okładzina z płyt kompozytowych. Zagospodarowany zostanie też teren przed budynkiem dworca. W południowej części pojawi się wiata rowerowa z 48 stanowiskami oraz skwer z ławkami i pergolą. Ławki pojawią się też w części północnej oraz koło wejścia głównego i na peronie nr 1. Przy budynku zaplanowano 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Dworzec wyposażony zostanie w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i zarządzania, m.in. monitoring i BMS (zarządzanie systemami automatycznego sterowania). Na dachu obiektu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 28 kWp.