MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydział Komunikacji we Włocławku zmieni siedzibę. Dokąd się przeniesie? [Zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. To tam przeniesiony zostanie Wydział Komunikacji
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. To tam przeniesiony zostanie Wydział Komunikacji Marcin Gołembiewski
Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek zmieni swoją dotychczasową siedzibę. Przeniesie się do nowego budynku dworca PKP, który powstaje w mieście. Nowy gmach dworca ma być gotowy jesienią 2022 roku.

Konferencja dotycząca zmian w Wydziale Komunikacji

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek funkcjonuje przy ul. Kościuszki 12. O planach zmiany lokalizacji Wydziału mówiono we Włocławku już od dawna. W 2018 roku zapadła decyzja o przygotowaniu dokumentacji na adaptację budynku przy ul. Żytniej 55, w którym znajdowało się Centrum Opieki nad Dzieckiem, na potrzeby Urzędu Miasta. Do wspomnianego budynku planowano przeniesienie Wydziału Komunikacji. Rozważano przeniesienie tam również Urzędu Stanu Cywilnego.

Wydział Komunikacji UM Włocławek przeniesie do budynku dworca PKP

W środę 17 listopada 2021 roku prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, na konferencji prasowej poinformował, gdzie przeniesie się Wydział Komunikacji. Nową siedzibą Wydziału Komunikacji będzie budynek nowego dworca PKP, który powstaje w mieście.

- Mamy porozumienie z Polskimi Kolejami Państwowymi, że Wydział Komunikacji zostanie przeniesiony właśnie w to miejsce. Mamy już zarezerwowaną powierzchnię. Wydział będzie też przeorganizowany - zostanie stworzone specjalne miejsce, na wzór Biura Obsługi Mieszkańców. Robimy to z myślą o komforcie załatwiania spraw przez mieszkańców - poinformował Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Kiedy gotowy będzie nowy budynek dworca PKP we Włocławku?

Przypomnijmy, że wyburzanie starego budynku dworca PKP we Włocławku rozpoczęło się 30 sierpnia 2021 roku. Przetarg na budowę nowego dworca PKP we Włocławku wygrała firma Budimex z Warszawy. Z 13 złożonych ofert, propozycja warszawskiej firmy była najtańsza - wynosiła 25 mln 679 tys. zł. Inwestycja dofinansowywana jest z budżetu państwa. Na realizację wszystkich zaplanowanych robót Budimex ma ponad 540 dni. Budynek ma być gotowy jesienią 2022 roku (oddanie do użytku planowane jest na listopad), co oznacza, że Wydział Komunikacji będzie mógł przenieść się do nowego obiektu najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej PKP wynika, że Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek zlokalizowany zostanie na piętrze budynku.

Tak będzie wyglądał nowy dworzec PKP we Włocławku

Nowy dworzec PKP we Włocławku będzie miał trzy kondygnacje. Na parterze zlokalizowana zostanie wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem.

- Po dwóch stronach holu znajdą się pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Również na parterze zaplanowane zostały lokale komercyjne. Pomieszczenia na piętrze przeznaczone zostaną na potrzeby Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek – czytamy w informacji zamieszczonej przez PKP na stronie internetowej.

Dworzec dostosowany będzie do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przy głównych wejściach do budynku zaprojektowano pochylnie, wewnątrz będą dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane będą również kasy biletowe i toalety. Nie zabraknie także udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących - ścieżek prowadzących, dotykowych map i oznaczeń.

Wydziały włocławskiego ratusza przeniosą się też do dawnej Restauracji Ratuszowej?

Przypomnijmy, że były także plany przeniesienia kilku wydziałów Urzędu Miasta znajdujących się przy ul. Kościuszki i 3-Maja do dawnej Restauracji Ratuszowej i Hotelu Ratuszowego, która nie działa od 1 sierpnia 2020 roku. W sierpniu 2021 roku Bartłomiej Kucharczyk, kierownik Referatu Dialogu Społecznego w Urzędzie Miasta Włocławek, w rozmowie z nami mówił, że magistrat podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi, że w budynku znajdą się wydziały ratusza. Podkreślał jednak, że jest za wcześnie, by mówić o konkretnych datach czy działaniach. Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska