Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W okolicach Świecia jest niemal 125 tys. świń. I strach przez ASF

Agnieszka Romanowicz
Bożena Zmarzlak, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świeciu zapewniła, że rolnicy obawiają się ASF
Bożena Zmarzlak, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świeciu zapewniła, że rolnicy obawiają się ASF
Uwaga hodowcy trzody chlewnej! Policja i weterynaria zaostrzają kontrole, mające zapobiec rozprzestrzenieniu się ASF w powiecie świeckim.

W Starostwie Powiatowym w Świeciu spotkali się urzędnicy, łowczy, policja, straż pożarna i leśnicy. Narada dotoczyła rekomendacji wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie przedsięwzięć mających ograniczyć ryzyko zawleczenia ASF na obszar województwa.

Wiąże się to ze wzmożonymi kontrolami gospodarstw, transportów trzody chlewnej, ograniczeniem populacji dzików w Polsce.

Sprawdź też: **ASF w Borach Tucholskich, to wyjątkowo czarny scenariusz**

Mamy 24 zakłady mięsne

- W naszym powiecie ASF w Borach Tucholskich, to wyjątkowo czarny scenariuszznajdują się 24 zakłady mięsne, to bardzo dużo - podkreśla Katarzyna Wolska, powiatowy lekarz weterynarii w Świeciu. - Wysyłają one swoje produkty także poza Unię Europejską, m.in. do Kanady czy Hongkongu. W razie stwierdzenia ASF na naszym terenie, wszystkie drogi wysyłki zostaną zamknięte.

W powiecie świeckim hoduje się blisko 125 tysięcy świń. Większość stad (408) wynosi mniej niż 10 sztuk, jednak jest też 26 stad liczących 501 sztuk i więcej.

W okolicach Świecia jest niemal 125 tys. świń. I strach przez ASF
archiwum Polska Press (Gazeta Współczesna)

- Niezależnie od liczebności stada, wszystkich hodowców obowiązują takie same wymagania dotyczące bioasekuracji - podkreśla Katarzyna Wolska.

Zna je albo pozna każdy hodowca trzody chlewnej w powiecie świeckim. Doręczona mu zostanie ulotka w tej sprawie (za pokwitowaniem). Odpowiadają za to koordynatorzy ds. ASF wyłonieni w każdej gminie, a na poziomie powiatu - Zbigniew Semrau, kierownik wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie.

- Sprawa jest poważna, bo ASF rozprzestrzenia się bardzo szybko i winni tego są ludzie - podkreśla Katarzyna Wolska. -Zaniedbanie bioasekuracji może się skończyć utylizacją całego stada, a także paszy i sprzętu.

Wolska podała przykład rolnika, który dbał o bioasekurację: - Ale, w trakcie prac polowych wychodził kilka razy z ciągnika, bo mu się psuł. Potem pobiegł do chlewni, bo prosiła się maciora. I to wystarczyło. Przywlókł ASF, stracił stado i nie dostał grosza odszkodowania, bo nie zmienił obuwia przed wejściem do chlewni.

Zobacz również: **Ochrona przed ptasią grypą i ASF. Trzeba się przyłożyć do dezynfekcji**
Przyczyną rozprzestrzeniania się ASF są też niekontrolowane transporty trzody chlewnej, dlatego pod lupę bierze je policja, w porozumieniu z inspektoratem weterynarii.

200 dzików do redukcji

ASF rozniosły dziki, stąd w powiecie świeckim, podobnie jak w całym kraju, do końca marca ma być zmniejszona populacja dzików: z 0,5 na kilometr kwadratowy do 0,1.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

- Odkąd przeważają uprawy kukurydzy, lochy mają mioty dwa, a nawet trzy razy w roku, a kiedyś miały jeden - zauważa starosta Franciszek Koszowski.

Z szacunków leśników wynika, że na terenie naszego powiatu trzeba zredukować populację dzików o około 200 sztuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska