Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Osielsku nie chcą rozbudowy firmy, która przerabia śmieci (zdjęcia)

Adam Lewandowski
Adam Lewandowski
Interpelację odczytał na sesji Rady Gminy radny Andrzej Wiekierak
Interpelację odczytał na sesji Rady Gminy radny Andrzej Wiekierak Adam Lewandowski
Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją przeciwko rozbudowie firmy przy ul. Sokolej w Osielsku. Na ostatniej sesji Rady Gminy trzech radnych w tej samej sprawie złożyło interpelację. Zażądali od wójta odpowiedzi na piśmie. Włodarz gminy ma na to 14 dni.

Przy ul. Sokolej w Osielsku, 150 m od jednego przedszkola, 200 m od drugiego, działa firma zajmująca się przetwarzaniem plastyków. Firma chce się rozwijać, więc wniosła do wójta o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. I wójt tę decyzję wydał 29 marca tego roku - bez potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania projektowanej inwestycji na środowisko. Autorzy interpelacji - radni Andrzej Matusewicz, Andrzej Różański i Andrzej Wiekierak - są przekonani, że tę ocenę oddziaływania na środowisko należy bezwzględnie przeprowadzić.

„Za dużo jest niewiadomych, zbyt wiele rozbieżności, za mała jest możliwość kontroli ze strony wójta gminy np. co do rzeczywistej wielkości przywożonych, składowanych i przerabianych odpadów wszelakiego rodzaju, w tym ich pochodzenia i stopnia wcześniejszego podczyszczenia (np. pozyskanych z niemytych opakowań po środkach spożywczych czy skażonych substancjami do zwalczania grzybów i chwastów w rolnictwie), a za wielkie potencjalne zagrożenie dla mieszkańców gminy Osielsko, aby tak ważną sprawę pozostawić bez dogłębnego wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. (...)

Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]

Już po sześciu dniach od złożenia wniosku (bez jego dogłębnego przeanalizowania) kierowane są pisma o wydanie opinii do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. (...) Czy wójt zażądał od wnioskodawcy przedstawienia różnych wariantów planowanej inwestycji? Czy rozważano magazynowanie surowców w zamkniętej hali, tak aby ograniczyć ryzyko przenikania różnych substancji do gruntu i oddziaływania na sąsiednie nieruchomości? Czy dokładnie przeanalizowano uciążliwości zapachowe i skalę hałasu na sąsiednie obiekty? Najbliższe są 6 metrów od terenu inwestycji, a w ramach planowanych przedsięwzięć zakłada się podgrzewanie plastiku! (...) W jaki sposób planuje się zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe sąsiadujących posesji?

Wójt Wojciech Sypniewski twierdzi, że oceny oddziaływania na środowisko nie żądał ani Sanepid, ani Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W postępowaniu o wydanie decyzji brały udział wszystkie strony (właściciele sąsiednich działek). Jedna ze stron, po zapoznaniu się z aktami sprawy, skorzystała z prawa do wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Sprawa jest w SKO i trzeba czekać na wyrok.

„Występując w imieniu mieszkańców nie zgadzamy się na rozbudowę zakładów przy ul. Sokolej bez uzyskania pewności, że ta rozbudowa nie zaszkodzi mieszkańcom” - kończą swą interpelację radni.

Więcej urodzeń dzieci po wprowadzeniu programu "Rodzina 500 plus".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska