Mieszkańcy brały udział w warsztatach konsultacyjnych, których zwieńczeniem było wybranie trasy oraz przygotowanie planu animacji i wybranie operatora trasy.
Mieszkańcy zadecydowali, gdzie ma powstać trasa - w gminie Lubiewo, w sołectwie Płazowo czy w Lubiewicach. Powstanie na pograniczu dwóch miejscowości - Lubiewice i Trutnowo.
Priorytetem było aby mieszkańcy i lokalni działacze zdecydowali o lokalizacji i aktywności na trasie zdrowia. - Zaangażowanie mieszkańców przeszło nasze oczekiwania - mówi Michał Skałecki, wójt gminy Lubiewo.
Operatorem lokalnym trasy jest Ochotnicza Straż Pożarna z Trutnowa. Jednostka liczy 21 młodych członków, bardzo aktywnych społecznie, zaangażowanych, kreatywnych i odpowiedzialnych. Są bardzo komunikatywni i cieszą się dużym zaufaniem. Mają doświadczenie w zabezpieczaniu, organizacji imprez sportowych i integracyjnych. Członkowie OSP od samego początku aktywnie włączali się w prace związane z powstaniem trasy zdrowia w gminie.
Warto podkreślić, że 5 pierwszych projektów, w tym gmina Lubiewo, dostało grant w wysokości 5 tys. zł, który przeznaczy m.in. na organizację imprez sportowych. 10 najlepiej ocenionych planów uwzględniających otwarcie wypożyczalni sprzętu sportowo-rekreacyjnego otrzyma na jej uruchomienie grant specjalny w postaci dodatkowego dofinansowania 2 tys. zł - gmina Lubiewo dostanie takie wsparcie.
- Ruch daje nam energię, dynamikę i siłę do działania. Chcemy podarować tę energię mieszkańcom całej gminy realizując program PZU Trasy Zdrowia, licząc na ich frekwencję - mówi Paulina Kuffel z urzędu.