https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Rypinie i okolicach wreszcie będzie gaz

Adrianna Ośmiałowska
Wczoraj w ratuszu władze miasta, gminy Rypin i Osiek oraz Pomorskiej Spółki Gazownictwa w Gdańsku podpisały listy intencyjne.

Oznacza to, że najpóźniej za dwa lata do Rypina popłynie gaz.

I miasto, i gmina Rypin od wielu lat są członkami Związku Gmin Północnego Mazowsza, który zajmował się problemem gazyfikacji tych obszarów, które nie są nią objęte. - Od początku brałem udział w pracach ZGPM. Co roku czekałem, wspólnie z gminnymi radnymi, na realne korzyści. Cieszę się, że w końcu przyszedł czas na konkrety - mówi wójt gminy Rypin Ryszard Potwardowski.

Po doprowadzeniu gazu do Brodnicy, co nastąpi w pierwszej połowie br., kolejnym etapem inwestycji będzie nitka do gminy Osiek, gminy Rypin i miasta Rypin. Łącznie ok. 20 km.

- To bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju naszego regionu - podkreśla burmistrz Marek Błaszkiewicz. - Myślimy o parku przemysłowym, staramy się o stworzenie podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale niewątpliwie nasze szanse zawsze osłabiał fakt, że brakowało tak ważnego elementu infrastruktury przemysłowej, jakim jest gaz ziemny. To czynnik niezwykle istotny dla inwestorów zewnętrznych.

Z gazu skorzystać będą mogli nie tylko przedsiębiorcy, ale również mieszkańcy. Tyle że gazyfikacja całego miasta rozłoży się na kolejne lata.

- Czekają nas teraz czasochłonne prace: przygotowanie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę, a przede wszystkim negocjowanie z właścicielami działek zgody na wejście na ich grunt. Co prawda, płacimy odszkodowania, ale ta sprawa z reguły bywa kłopotliwa - mówi prezes PSG Ryszard Orłowski. - Gdy już wszystko będzie gotowe, poprowadzenie 20 kilometrów gazociągu to kwestia kilku miesięcy.

Na mocy listu intencyjnego miasto (analogicznie gminy) zobowiązuje się do przygotowania decyzji o warunkach zabudowy, która niezbędna jest do opracowania projektu budowlano - wykonawczego sieci gazowej w obszarze miasta. W przyszłości ma także rozważyć możliwość odstąpienia lub obniżenia wysokości podatku od nieruchomościi stawki opłaty związanej z zajęciem pasa drogowego, naliczanych w związku z gazyfikacją. Zobligowało się także do podjęcia działań owocujących przestawieniem lokalnych kotłowni oraz budynków użyteczności publicznej na gaz ziemny, jako podstawowy nośnik energetyczny.

PSG ze swej strony zadeklarowała opracowanie do końca br. dokumentacji technicznej i przeprowadzenie gazyfikacji miasta w latach 2008-2009. Postara się też naprawić nawierzchnię dróg, uszkodzoną podczas prac.

Jeżeli któraś ze stron nie dotrzyma postanowień listu, porozumienie straci swoją moc. Doprowadzenie gazu do granic Rypina od strony Brodnicy kosztować będzie PSG szacunkowo od 5 do 7 mln zł.

tekst i fot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska