W sejmie o ustroju rolnym - hipotece i księgach wieczystych

Redakcja
AGW
Rolnicy zgłaszali problemy z uzyskaniem kredytów hipotecznych po wprowadzeniu nowej ustawy o ziemi. Sejm zajmował się jej nowelizacją w drugim czytaniu podczas obrad sejmu 5 lipca.

 

Uzyskanie kredytu hipotecznego przez rolnika okazało się nie lada wyzwaniem. - Obecnie banki mogą udzielać pożyczek i kredytów wyłącznie do wysokości wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie. Jeżeli zatem działka rolna jest warta 100 tys. zł, to tylko do takiej kwoty bank może udzielić kredytu. Co więcej, w tej kwocie muszą zmieścić się również wszystkie koszty takiego kredytu – m.in. oprocentowanie, opłaty dodatkowe i marże. Do maja 2016 udzielano kredytów w wysokości przewyższającej wartość nieruchomości – z uwzględnieniem wartości przyszłych inwestycji, a zabezpieczenia hipoteczne zwyczajowo sięgały od 150% do 200% wartości udzielonego kredytu - wyjaśnia dr Artur Muranowicz z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

 

Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

 

We wtorek, podczas pierwszego dnia 22. posiedzenia sejmu przeprowadzono drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zakładane zmiany usuwają z ustawy o księgach wieczystych i hipotece przepis, zgodnie z którym suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości. Jak wyjaśniał już dr Muranowicz, to ten przepis sprawiał, że banki były niechętne udzielaniu kredytów, których zabezpieczeniem miałyby być hipoteki ustanowione na nieruchomościach rolnych. Po nowelizacji ustawy byłoby możliwe "kształtowanie sumy hipoteki na nieruchomości rolnej przez strony umów, bez ingerencji państwa".

Projekt zawiera propozycję wyłączenia spod stosowania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolnych będących drogami wewnętrznymi i stanowiącymi współwłasność.

 

To nie koniec proponowanych zmian. Wśród nich jest ograniczenie możliwości stosowania przez ANR uprawnienia do nabycia udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego m.in. jeśli nabywcami są osoby bliskie zbywcy, lub nabycie następuje w drodze dziedziczenia ustawowego. Teraz - po zgłoszeniu poprawek - projektem znów zajmie się Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Co o obecnej sytuacji rolników i banków uważa prawnik?

 

Prawnik wskazuje na zmiany, które regulacje obowiązująe od 30 kwietnia 2016, wprowadzają w powiązanych z nią ustawach, m. in. w ustawie o księgach wieczystych i hipotece. - Ogranicza ona możliwości zabezpieczenia interesów wierzyciela – instytucji finansujących, czyli banków i pożyczkodawców – w postaci hipoteki w odpowiadającej warunkom udzielonego kredytu wysokości. Można się spodziewać, że w praktyce może to uniemożliwić finansowanie inwestycji na takich nieruchomościach - uważa Muranowicz. - Bank może zabezpieczyć się hipoteką wyłącznie do wartości samego gruntu, tak więc zapewne udzieli kredytu w odpowiednio niższej wysokości, co może uniemożliwić realizację inwestycji. Wyższe finansowanie może być wzięte pod uwagę przez bank tylko, gdy uzyska on inne alternatywne zabezpieczenia – w innej formie bądź w postaci np. hipoteki na innej nieruchomości, co może znajdować się poza możliwościami wielu ubiegających się o kredyt.

 

Jednocześnie trudno jest odmówić racji bankom, które muszą mieć możliwość zabezpieczenia się na wypadek nie wywiązywania się przez kredytobiorcę z umowy kredytowej. Osobną kwestią jest to, że w przypadku zaspokajania się przez wierzyciela z hipoteki w drodze egzekucji nieruchomość rolna może być sprzedana tylko osobie fizycznej posiadającej status rolnika indywidualnego, co bardzo ogranicza krąg nabywców, a tym samym szybkie i skuteczne zaspokojenie się wierzyciela w drodze egzekucji. To kolejny argument zniechęcający banki do finansowania inwestycji na nieruchomościach rolnych i zabezpieczania się hipotekami na takich nieruchomościach.

 

Śródła: Sejm.gov.pl, informacja prasowa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie