Spis treści
Obecnie czynsz dzierżawny dla KOWR obliczany jest na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającego termin płatności czynszu. Czyli w 2023 roku rolnicy płacą na bazie cen pszenicy za II połowę 2022r. Krótki okres uzyskiwania średniej ceny sprawiał, że stawka nie zawsze według rolników była sprawiedliwa. Od 2024 roku ma być inaczej.
Do Rządowego Centrum Legislacji 20 listopada trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Czynsz dzierżawny w 2024 roku będzie naliczany po nowemu
Wraz z 1 stycznia 2024 w życie wejdzie ustawa*, która zmienia m.in. okres wyliczania średniej ceny pszenicy, która jest podstawą dla naliczania czynszu dzierżawnego gruntów dzierżawionych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
W 2022 r. zawarto 3819 umów dzierżawy nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Według danych z 31 sierpnia 2023 roku w dzierżawie pozostaje 1 079 313 ha na prawie 70 tys. trwających umowach dzierżawy.
Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, określona w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, ustalana będzie na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu.
Ile jest tzw. państwowej ziemi rolnej w Polsce?
Obecnie, od momentu powstania gospodarowaniem zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa zajmuje się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a wcześniej jego poprzedniczki prawne: Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa i Agencja Nieruchomości Rolnych. Od początku ich działania do 31 sierpnia 2023 r. przejęto do Zasobu WRSP 4 759 226 ha gruntów, z czego trwale rozdysponowano 3 420 889 ha.
W ramach sprzedaży i odpłatnego przekazania rozdysponowano 2 733 880 ha. Nieodpłatnie przekazano uprawnionym podmiotom 687 010 ha gruntów Zasobu, z tego
- samorządom terytorialnym 60 588 ha,
- Lasom Państwowym 155 919 ha,
- kościelnym osobom prawnym 90 409 ha
- i podmiotom uprawnionym w trybie ustawy Prawo wodne 248 922 ha.
W Zasobie WRSP według stanu z 31 sierpnia 2023 r. pozostaje 1 338 337 ha, z czego grunty znajdujące się
- w dzierżawie stanowiły 1 079 313 ha,
- w zarządzie 16 778 ha,
- użytkowaniu wieczystym 52 383 ha,
- dożywotnim użytkowaniu 1 973 ha,
- bezumownym korzystaniu 6 636 ha.
* ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw
