W Dworze w Kłóbce (powiat włocławski, gm. Lubień Kujawski) przygotowano świąteczny wystrój. Kolejny raz zaprezentowano odświętnie nakryty stół, nawiązujący do polskiej tradycji - uroczystego śniadania wielkanocnego i przypominający o jego wymownej, religijnej symbolice.
Tak w polskich dworach wyglądał stół wielkanocny
- W polskich dworach święcone stawiano na stole nakrytym białym obrusem, przystrojonym gałązkami barwinka i bukszpanu. Układ potraw i zastawy nie był przypadkowy. Pośrodku należało umieścić baranka. Początkowo było to upieczone jagnię, z czasem zastąpił je baranek z masła, później z cukru bądź z ciasta. Baranek powinien mieć chorągiewkę na znak wyobrażenia Agnus Dei (Baranka Bożego) - symbolu Ofiary Paschalnej. Przy nim stawiano pasyjkę zdobioną zielonymi listkami. Dookoła umieszczano w dużych ilościach jaja gotowane na twardo, układano je w piramidy, strojono także gałązkami bukszpanu. W czasie śniadania dzielono się święconym jajkiem - symbolem życia i Zmartwychwstania Chrystusa oraz składano sobie życzenia. Przywilej rozpoczęcia jedzenia przysługiwał pani domu - informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku na stronie internetowej.
W prezentacji stołu wielkanocnego, który z okazji Wielkanocy przygotowano w dworze w Kłóbce, wykorzystywane są elementy serwisów śniadaniowego i obiadowego z bawarskich wytwórni porcelany w bardzo popularnym wzorze China Blau. Na stole ustawiono również, związaną z Wielkanocą, przedwojenną ceramikę pochodzącą z włocławskich fabryk fajansu.
Dwór w Kłóbce, po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią, ponownie zaprasza gości w czasie Wielkanocny. Będzie okazja, żeby zobaczyć świąteczny wystrój. Czynny będzie w Lany Poniedziałek.
Świąteczne aranżacje obejrzeć można także w Toruniu
Świąteczne aranżacje ponownie zagościły także w chatach Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
- Aranżacje prezentują jak Święta Wielkanocne obchodzono na Kociewiu, jak wyglądał Wielki Piątek w chacie biednej rodziny chałupniczej na Kaszubach, a jak Wielka Sobota w chacie zamożnych gospodarzy w Borach Tucholskich oraz Poranek Wielkanocny w chacie zamożnych gospodarzy na Kujawach na początku XX w. Na ekspozycjach poznać można również zwyczaj przywołówek dyngusowych na Kujawach, które polegały na rymowanym „wywoływaniu” panien na wydaniu wraz z imionami przez kawalerów - informuje Muzeum na swojej stronie.
W czasie świąt, Muzeum Etnograficzne w Toruniu również czynne będzie w Lany Poniedziałek (w godz. 10-16).
