Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę możesz wybrać się z toruńskim PTTK do Lipna

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W najbliższą sobotę 9 lutego Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza na wyprawę z popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Celem będzie Lipno.

Spotkanie uczestników o godz. 7.45 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 8.00 odjadą autobusem do Lipna.

W Lipnie turyści obejrzą najważniejsze obiekty krajoznawcze miasta. Ważnym punktem będą odwiedziny Izby Pamięci Poli Negri. W dalszej części trasa wycieczki będzie wiodła przez Jastrzębie, Chlebowo, Chodorążek do Karnkowa, czyli znakowanym szlakiem turystycznym w kolorze niebieskim. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski, a jej długość wyniesie ca 18 km. Powrót do Torunia autobusem około godz. 18.00.

Lipno leży w obrębie Pojezierza Dobrzyńskiego, a historycznie na ziemi dobrzyńskiej. Przez miasto przepływa rzeka Mień, której początek znajduje się we wodach Jeziora Likieckiego, na zachód od Skępego. Rzeka uchodzi do Wisły na wysokości miasteczka Nieszawa. Lipno posiada około 16.000 mieszkańców.

Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, gotycki. Główny ołtarz świątyni został przeniesiony około 1762 roku ze Skępego. Ołtarz posiada bogatą rzeźbę, a w centralnym polu obraz Wniebowzięcia NMP pędzla Wojciecha Gersona. Na północnej ścianie kościoła zawieszona jest tablica pamiątkowa ufundowana przez Zbigniewa Rykaczewskiego, syna Heleny i Leona właścicieli majątku Suszewo ku czci aresztowanych w dniu 24 października 1939 roku 32 ziemian z powiatu lipnowskiego, następnie zamordowanych w Rudau koło Królewca.

Kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy, zbudowany w latach 1865-1868 według projektu Wojciecha Wawrzyńca Bobińskiego, w miejscu poprzedniego.

Dawna cerkiew prawosławna z 1 połowy XIX wieku, przy ul. Mickiewicza 33, przebudowana – obecnie mieści się tam kino „Nawojka”.

W rynku miasta (pl. Dekerta ) w południowej pierzei wznosi się ratusz z około 1831 roku, przebudowany w 1878 roku. Na ścianie ratusza jest zawieszona pamiątkowa tablica ku czci Zygmunta Uzarowicza (1924-1939), burmistrza miasta zamordowanego przez hitlerowców. W części centralnej placu stoi Pomnik Wdzięczności, wystawiony bohaterom miasta i powiatu, zamordowanym przez hitlerowców w latach 1939-1945, a w części zachodniej – symboliczna „Ściana Śmierci” – w miejscu kaźni z 3 listopada 1940 roku 10 Polaków rozstrzelanych przez pluton egzekucyjny SS.

Cmentarz parafialny o powierzchni 2,5 ha: z kaplicą św. Barbary z 1837 roku wzniesioną w miejscu rozebranego kościoła pod tym samym wezwaniem, murowana z cegły, neogotycka. Kaplica grobowa rodziny rodziny Pląskowskich herbu Oksza – byłych właścicieli majątku Głodowo koło Lipna. Bardzo ciekawe architektonicznie są liczne grobowce właścicieli okolicznych majątków: m.in. rodzin Ostrowskich, Brudnickich, Winnickich, Rościszewskich, Podczaskich, Starzyńskich, Gniazdowskich, Radomskich i Różyckich. Interesujące jest również grobowiec Antoniego Grabowskiego, jak głosi inskrypcja:„ Towarzysza broni Napoleona I, dowódcy Baterii Artylerii byłych Wojsk Polskich, kawalera Krzyżów i Medali z wyspy św. Heleny ”.

Z tyłu za cmentarzem parafialnym znajduje się cmentarz ewangelicki założony w 1804 roku z ciekawymi architektonicznie grobowcami rodzinnymi: Mosalffów, Blumów, Blechertów i Stayów.

W centrum miasta przy ul. Piłsudskiego wznosi się niewielkie wzgórze z kapliczką św. Antoniego z 1910 roku, ufundowaną z okazji 500-letniej rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Jest to tzw. Góra św. Antoniego-domniemane grodzisko średniowieczne, funkcjonujące w XIII-XIV wieku tzw. „ castrum Lypa ”. U podstawy grodzisko posiada wymiary 40 x 80 metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska