Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę z PTTK nad Drwęcę i Strugę Kowalewską

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W sobotę 16 marca Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza na wyprawę za miasto, w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Spotkanie uczestników wyprawy o godz. 9.20 na przystanku PKS na Rubinkowie (skrzyżowanie Szosy Lubickiej i ul. Rydygiera), z którego nastąpi o godz. 9.30 odjazd do Ciechocina.

Trasa wędrówki będzie prowadziła z Ciechocina, przez Elgiszewo, Leśno, Franksztyn, Chełmonie, Lipienicę do Elzanowa. Długość trasy do przejścia wyniesie około 16 km.

Podczas wyprawy turyści obejrzą m.in. pozostałości po osadach młyńskich Kałdunek i Franksztyn, dwory w Ciechocinie i Chełmoniu oraz kościół gotycki św. Bartłomieja w Chełmoniu. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Henryk Miłoszewski i Wiesław Zieliński.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, Franksztyn to dawna osada młyńska nad Strugą Kowalewską. Pierwsza wzmianka o młynie pochodzi z 2. połowy XV wieku, wówczas był własnością starostwa golubskiego. Po wojnach szwedzkich młyn był zniszczony. Od 1747 roku za zgodą starosty młyn trzymał Józef Małkiewicz. W 1772 roku osada przeszła na własność państwa pruskiego. W 1865 roku osadę młyńską posiadał Michał Kamiński. Do 1930 roku jej właścicielem był Tadeusz Poznański.

Kałdunek to dawna osada młyńska nad Strugą Kowalewską, pomiędzy młynami Leśnym i Franksztynem. Pierwsza wzmianka o młynie pochodzi z 1570 roku i tak jak osada we Franksztynie stanowiła własność starostwa golubskiego. W 1747 roku odbudowany młyn podobnie jak franksztyński, dzierżawił Józef Małkiewicz. Do 1785 roku osada młyńska była własnością Gipińskiego.

Druga wycieczka, również odbędzie się 16 marca. Oddział Miejski PTTK zaprasza na wycieczkę z cyklu „Zwiedzamy Twierdzę Toruń” Turyści przejdą odcinek turystycznego szlaku pieszego w kolorze czarnym tzw. „Fortecznego”.

Spotkanie uczestników wyznaczono na placu Armii Krajowej o godzinie 9.00. Trasa wycieczki będzie wiodła ulicami dawnej dzielnicy Stawki: od umocnień Przyczółka Mostowego przy ul. Podgórskiej i w Parku Tysiąclecia do Baterii Pancernej nr II przy ul. Łącznej. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej i instruktor ochrony zabytków Marian Rochniński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska