https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Solcu Kujawskim inkubator już pełny

Adam Lewandowski
Autorem projektu był arch. Marek Jodkiiwicz  (Proj-Przem Bydgoszcz)
Autorem projektu był arch. Marek Jodkiiwicz (Proj-Przem Bydgoszcz) Tomasz Czachorowski
Wczoraj w Solcu Kujawskim uroczyście otwarto inkubator przedsiębiorczości. Wszystkie miejsca są już w nim zajęte. Władze mogą już budować drugi.

Kiedy jesienią 2004 roku Solec ruszał z budową, wielu śmiało się i stukało palcem w czoło. Bo coś na obrzeżach miasta, w szczerym polu, gdzie chaszcze były dotąd, ma być szansę dla miasta?! Bzdura! Klapa murowana!.

Obiekt zbudowany przez poznański Budimex został oddany do użytku w listopadzie ub.r. Już praktycznie

po kilku miesiącach

wszystkie boksy, hale, sale i salki, pokoje biurowe są zajęte przez ponad 20 młodych firm.

W budynku zwanym inkubatorem przedsiębiorczości, o powierzchni produkcyjnej 4200 m kw. i 800 m kw powierzchni biurowej nie ma już wolnych miejsc.

- Dziękujemy tym wszystkim, którzy uwierzyli, że potrafimy, zaufali nam - mówił wczoraj w czasie uroczystego otwarcia Bolesław Boczkaja, przewodniczący Rady Miejskiej. - Może to, że w Solcu sprawy tak właśnie wychodzą, jest zasługą tego, że w samorządzie nie mamy czasu na swary? Bo uważamy, że jesteśmy powołani do szukania szans i mozolnego, co dnia ich realizowania. A ci, którzy z boku patrzą na nas, nauczą się tego samego. Bądźmy wszyscy optymistami...

Powtórzył też słowa biskupa Jana Tyrawy, który poświęcił obiekt: - Uczmy się budować...

Kiedy były tu chaszcze, miasto za ten teren zarabiało co roku ledwie 1000 zł. W tym roku będzie to już 500 tys. zł. A za kilka lat, jak wyliczył burmistrz Antoni Nawrocki, gdy miną ulgi dla początkujących tu przedsiębiorców - już 1,5 miliona złotych.

- Cieszy nas, że mamy w powiecie bydgoskim gminę Solec Kujawski - powiedział starosta Jan Graczkowski.

Ale najważniejszą sprawą, którą przyniosła budowa inkubatora przedsiębiorczości w Solcu, było zmniejszenie bezrobocia. Juz pracuje tu stu mieszkańców i tylu też spoza miasta. Ale

firmy rozwijają się

i - jak ocenia burmistrz Nawrocki - do końca roku liczba zatrudnionych podwoi się, a docelowo może znaleźć tu pracę nawet tysiąc osób. Miasto chce oddać na park przemysłowy jeszcze 150 hektarów nieużytków, by mogło tu powstać kolejnych 30 firm.

Nowo powstające przedsiębiorstwa uzyskują od gminy wszelką pomoc. Dotyczy to obsługi prawnej, finansowej, zapewnienia gwarancji kredytowych. Mają trzy lata na okrzepnięcie, rozwinięcie działalności.

Wczoraj Fundusz Poręczeń Kredytowych "Kujawiak"

otworzył tu swe przedstawicielstwo.

Tak więc firmom będzie tu bliżej do uzyskania kredytów.

Projekt inkubatora powstał dzięki dofinansowaniu ze środków PHARE 2002 i wsparciu zarządu województwa. W ślady Solca Kujawskiego próbują iść inne miasta naszego regionu. Oby z podobnym skutkiem. Trzeba być dobrej myśli... **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska