Sześciu mieszkańców sołectwa w ciągu ostatnich trzech miesięcy wspólnie remontowało figurkę Matki Bożej w centrum wsi, stawiało ogrodzenie przy świetlicy wiejskiej i placu zabaw, a także sprzątało pomnik w Łopatkach upamiętniający rozstrzelanych podczas II wojny światowej.
Było trudno, ale się udało
Na terenie przy placu zabaw mieszkańcy sołectwa wycinali krzewy i drzewa, a ziemię do wypełnienia ubytków dostarczali przyczepką od darczyńcy z pobliskiej wsi. Później wyrównywali teren, a na koniec ogrodzili teren. Teraz teren przy placu zabaw jest powiększony o dodatkową część należącą do gminy.
- Mieszkańcy sami wykonali to ogrodzenie i myślę, że jak na nasze możliwości, wyszło to bardzo dobrze - mówi Monika Kryniecka, sołtys Szczuplinek, liczących około 100 mieszkańców, a także założycielka "Stowarzyszenia Szczuplińskie Żurawie". - Sami cementowaliśmy słupki, mieszaliśmy beton, używaliśmy poziomicy, zakładaliśmy przęsła. Udało się, chociaż było ciężko - dodaje Monika Kryniecka.
Ponadto, mieszkańcy odnowili figurkę Matki Bożej w centrum wsi. Dzięki współpracy z firmą budowlaną jest tam także metalowy płotek, a wokół kostka. Mieszkańcy posprzątali też teren przy pomniku w Łopatkach.
Po co to wszystko? - Żeby odnowić ważne dla nas miejsca we wsi - mówi Monika Kryniecka.
Większość niezbędnych na ten cel funduszy udało się pozyskać dzięki złożeniu przez "Stowarzyszenie Szczuplińskie Żurawie" wniosku do Kuźni Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. W ramach programu „Działaj lokalnie” otrzymali 2 tys. 200 zł na projekt „Razem dla wsi”.
Gmina Książki w tym roku po raz pierwszy podjęła współpracę z Kuźnią Inicjatyw Lokalnych w Lisewie, która prowadziła nabór wniosków na działania grup nieformalnych.
Do konkursu tego wniosek - właśnie jako grupa nieformalna - złożyli członkowie "Stowarzyszenie Szczuplińskie Żurawie".
Udało się pozyskać pieniądze, choć nie wystarczyło ich na zakup ogrodzenia. Na ten cel przekazano środki z funduszu sołeckiego.
Wiosną ruszy nowy konkurs
- Konkurs jest przeprowadzany raz w roku, nie mamy określonej puli stowarzyszeń czy inicjatyw, które dostają dofinansowanie - mówi Monika Kierzkowska, koordynator programu „Działaj Lokalnie” z Kuźni Inicjatyw Lokalnych. I dodaje: - Wniosek, który spełniał założenia określone w karcie formalnej i merytorycznej otrzymywał dofinansowanie.
W tym roku 5-osobowa komisja miała do rozdysponowania na granty 60 tys. zł. Dofinansowanie otrzymały 24 projekty, m.in. projekt z gminy Lisewo porównujący funkcjonowanie szkół na przestrzeni lat, a także projekty dotyczące doposażenia świetlic, placu zabaw w sprzęt sportowy. Pojawił się nawet projekt przybliżający dzieciom zwyczaje europejskie. Następny nabór wniosków będzie wiosną.
Bawili się zadowoleni z efektów
Zakończenie realizacji swojego projektu mieszkańcy Szczuplinek świętowali w sobotę podczas festynu. Wystąpił zespół „Książkowianka”, stoły były suto zastawione. Dzieci cieszyły się z fotobudki i dmuchańców. Na placu zabaw wkopano nowe drzewka.
