Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę seniorzy wybiorą się do Lubicza Dolnego. W sobotę każdy może poznać Las Piwnicki

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Pierwsza z wycieczek, dedykowana seniorom, odbędzie się już w środę 11 października. Celem turystów będzie Lubicz Dolny nad Drwęcą, tu w zimowym anturażu
Pierwsza z wycieczek, dedykowana seniorom, odbędzie się już w środę 11 października. Celem turystów będzie Lubicz Dolny nad Drwęcą, tu w zimowym anturażu Fot. Marek Weckwerth/ Archiwum
Oddział Miejski PTTK w Toruniu zaprasza na dwie ciekawe wycieczki – pierwsza odbędzie się już w najbliższa środę, druga w sobotę.

W środę 11 października odbędzie się kolejna wycieczka piesza z cyklu „60 + z PTTK”, czyli dedykowana seniorom, na którą zaprasza Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.

Spotkanie uczestników o godz. 9.15 na platformie przesiadkowej MZK przy al. Solidarności w Toruniu, skąd o godz. 9.33 nastąpi wyjazd autobusem linii nr 115 do Lubicza Dolnego. Celem ponad 5-kilometrowej wycieczki będzie okolica ujścia Strugi Wilczej alias Strugi Lubickiej do Drwęcy. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

Jak w Lubiczu kwitł przemyt

O Lubiczu Dolnym informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu. Po prawej stronie miejscowości, przed mostem na Drwęcy, usytuowany jest niewielki budynek z czerwonej cegły. W okresie panowania pruskiego od 1815 roku mieściła się w nim komora celna. W późniejszym czasie budynek jednoznacznie kojarzył się z placówką pocztową.

To też może Cię zainteresować

Na odcinku granicy rosyjsko – pruskiej w bliskości Torunia znajdowało się 5 pruskich komór celnych w: Golubiu, Lubiczu (Niemieckim), Silnie, Otłoczynie (Kuta) oraz Pieczeni. Jedną z najważniejszych była komora celna w Silnie, „obsługująca” cały ruch wiślany w obie strony, z której to czerpiemy wiedzę o liczbie przepływających berlinek, statków, tratw oraz przewożonych materiałach i towarach.

Tam gdzie przebiegała granica, zwykle kwitła kontrabanda. Pod koniec XIX wieku przemytnicy najchętniej przez granicę przemycali konie i bydło, które wcześniej zwykle były kradzione. Można było zarobić na rosyjskiej mące pszennej i żytniej, która od pruskiej była bielsza i czyściejsza, a że kurs rubla był w tym czasie dość niski, przeto przemyt mąki przynosił wielkie korzyści. Tytoń, buty, kalosze, rękawiczki i cukier w głowach były przemycane przez ludność nadgraniczną do Prus w ogromnych ilościach. Buty i kalosze przemycający wkładali na nogi, stare niosąc pod pachą. Kontrabanda cukrem była o wiele trudniejsza, natomiast cukierki i owoce konserwowane były przeważnie przenoszone w kieszeniach.

W drugą stronę do Rosji było przemycane wszystko co się dało przenieść i przemycić, szczególnie atrakcyjne były produkty obłożone wysokim cłem. Jednym słowem kontrabandą trudniła się prawie cała nadgraniczna ludność obu krajów. Jak to wpływało na jej stan moralny, wydaje się, że nie trzeba tego dowodzić.

W sobotę do Lasu Piwnickiego

W sobotę 14 października Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
Spotkanie turystów o godz. 8.45 na pętli tramwajowej MZK przy ul. Heweliusza na osiedlu „Jar”, skąd nastąpi wyjście na około 12-kilometrową trasę: duktami i drogami Lasu Łysomickiego, wzdłuż Strugi Łysomickiej, do rezerwatu leśnego „Las Piwnicki”, przez Strugaj, osadę leśną na Barbarce, leśniczówkę Wrzosy, z zakończeniem przy pętli MZK na ul. Pawiej. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Las Piwnicki jest leśnym rezerwatem przyrody o powierzchni ponad 37 ha utworzonym w 1956 roku, około 8 km na północ w linii powietrznej od centrum Torunia – informuje Henryk Miłoszewski. Razem z rezerwatem przyrody „Płutowo” i „Ostrów Panieński” są najstarszymi w ziemi chełmińskiej. Dzisiejszy obszar rezerwatu był do 1921 roku własnością prywatną Adolfa Hermanna Meistera i wchodził w skład majątku Piwnice. Właściciel traktował tę okolicę jako tereny łowieckie.

Od 1922 roku po wywłaszczeniu obszar stanowił własność Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Poznaniu. Na skutek intensywnych działań Adama Wodziczki i Stefana Mikulskiego wojewoda pomorski wydał w 1924 roku zarządzenie o utworzeniu rezerwatu, z którego m.in. nie wolno było usuwać drzew. Okres wojny nie przyniósł znaczących zmian czy strat, jeżeli chodzi o oblicze rezerwatu.

Najbardziej zróżnicowanym florystycznie siedliskiem grądu są fragmenty w części północno-zachodniej, południowej oraz w części środkowej rezerwatu. Występują tam ponad 300 letnie dęby, około 160 letnie sosny, ponadto grab, olcha czarna oraz osika. W południowej części rezerwatu dominuje łęg olchowy, w którym przewagę ma olcha czarna. Występowanie łęgu w części południowej rezerwatu ma bezpośrednio związek z przepływającą tu Strugą Łysomicką, na przemian nazywaną Strugą Piwnicką. W podszycie grądu i łęgu występują : bez czarny, kruszyna, leszczyna , czeremcha oraz jarząb pospolity.

Przez rezerwat prowadzi turystyczny szlak pieszy w kolorze zielonym, którym można dojść z Torunia (ok. 11 km). Początek szlaku znajduje się na przystanku MZK skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej i Bażyńskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska