Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szubinie wydano przewodnik. Kcynia promuje lokalne specjały

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Druk „smaków” zakończono, oficjalna  promocja 16 grudnia.
Druk „smaków” zakończono, oficjalna promocja 16 grudnia. Anna Duda-Nowicka
W Muzeum Ziemi Szubińskiej jest sklepik, w którym zainteresowany miastem nabyć może na pamiątkę np. puzzle z herbem Szubina, koszulki, kubki, podkładki z Szubina, magnesy.

Są też regionalne wydawnictwa np. album: „Szubin z historią w tle” autorstwa Kamili Czecho-wskiej, dyrektora muzeum.

Od kilku dni dostępna jest tu także „ciepła” jeszcze publikacja:„Przewodnik. Miasto i Gmina Szubin”, wydana staraniem Muzeum Ziemi Szubińskiej. Inicjatywę wsparło finansowo Muzeum Historii Polski w Warszawie. Osoba nieznająca gminy znajdzie w przewodniku opis miejsc, wartych odwiedzenia. Gros z nich to miejsca pamięci lub te związane z patriotyczną przeszłością miasta i okolicznych wsi. Choć jak przyznaje autorka tekstów i całego projektu Kamila Czechowska - przygotowując publikację starała się nie ograniczać tylko do miejsc pamięci w tradycyjnym rozumieniu, ale pójść o krok dalej. Stąd pewnie informacje np. o pałuckim muralu, pierwszym w mieście, który powstał na budynku przy rynku pod koniec tego lata, ciekawostki o obserwatorium astronomicznym w Niedźwiadach czy też wędrówka szlakiem ludowych rzeźb, które zdobią artystyczną wieś Brzózki... Warto sięgnąć po przewodnik. Można go obecnie kupić w muzeum w promocyjnej cenie 10 zł.

Znaczenie najpopularniejszych imion. Zobacz koniecznie!

W kolejnej regionalnej publikacji o gminie swoje atuty stara się pokazać także Kcynia. Stąd pomysł wydania broszury poświęconej lokalnej kuchni i specjałom wytwarzanym przez miejscowe firmy i gospodynie. A jest się czym chwalić, bo kto nie słyszał o flakach pałuckich z Malic czy kcyńskiej musztardzie. A zdaniem autorów publikacji warto też zapromować inne miejscowe specjały, choćby chleb z piekarni w Dziewierzewie, murzynki z Miastowic, serdelki z GS Samopomoc Chłopska z Kcyni czy też pierogi z serem lepione w kcyńskiej firmie Roka.

Przy okazji opisano też dokonania najprężniej działających stowarzyszeń, które mają osiągnięcia w dziedzinie kulinarnej i swymi inicjatywami promują gminę Kcynia. Poznać można też niektóre lokalne przepisy. Dowiedzieć się np. jak piec żeberka w miodzie czy przyrządzać nalewkę z pigwy.

Publikacja „Kcyńskie smaki i produkty lokalne” nie jest jeszcze dostępna, choć pachnące farbą drukarską egzemplarze prezentujemy już na zdjęciu obok. Oficjalna promocja dopiero 16 grudnia, w centrum kultury, podczas podsumowania roku.

Zadbaj o samochód przed zimą. Proste sposoby na bezpieczną jazdę.

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska