Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

Konferencję zwołali działacze struktur wojewódzkich Polska 2050 Szymona Hołowni. Problem przedstawili na miejscu: Arkadiusz Jąkalski, sołtys sołectwa Sadłóg, członek Zarządu Regionu Stowarzyszenia Polska 2050, Radosław Rataj, pełnomocnik wojewódzki struktur Polska 2050 i Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica i także pełnomocnik wojewódzki struktur Polska 2050.
Gospodarze konferencji zwracali uwagę na system szacowania strat w rolnictwie związanych z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
- System został zmieniony w zakresie odszkodowań za skutki suszy. Obecnie strat nie szacuje komisja. Stosowny wniosek w tej sprawie składa do wojewody sam rolnik.Odbywa się to półautomatycznie. Niestety, wielu rolników dowiedziało się dopiero w tych dniach, że termin składania wniosków mija 31 października - mówi Marcin Skonieczka.
Przedstawiciele Polski 2050 za pośrednictwem mediów postanowili zaapelować do decydentów o przedłużenie terminu składania wniosków. Bo jak zauważyli, rolnicy, aby złożyć taki dokument muszą posiadać profil zaufany. Wielu z nich dopiero go zakłada.
Podczas konferencji mówiono też o wnioskach dotyczących wsparcia rodziny, jakie rolnicy zobowiązani są złożyć do 15 listopada. Reprezentacji Polski 2050 postulują, aby i w tym przypadku wydłużyć termin składania dokumentów.
Przypominają też zasady wypłacania wsparcia. Jeśli straty w gospodarstwie przekraczają 30 proc. produkcji rolnej wówczas na rodzinę wypłacane jest 10 tys. zł, a jeśli są niższe niż 30 proc., wówczas rodzina otrzymuje 5 tys. zł.
Zdaniem organizatorów konferencji, należałoby rozpatrzyć dodatkowy wariant wypłacania tego wsparcia.
- Zdarza się, że w gospodarstwach prowadzonych przez małżeństwa jedna z osób umiera. Wówczas ta, która pozostaje i nadal prowadzi takie gospodarstwo wsparcia już nie otrzymuje. Naszym zdaniem tak nie powinno być - dodaje Marcin Skonieczka.