Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu i Pile przetestują warunki panujące na Marsie

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W siedzibie ABM Space w Toruniu zorganizowane zostanie Centrum Kontroli Misji. Będzie ono zarządzać przebiegiem misji w habitacie marsjańskim zlokalizowanym w Pile.
W siedzibie ABM Space w Toruniu zorganizowane zostanie Centrum Kontroli Misji. Będzie ono zarządzać przebiegiem misji w habitacie marsjańskim zlokalizowanym w Pile. Michal Okla/zdjęcie ilustracyjne
W poniedziałek, 31 lipca w Toruniu i Pile rozpocznie się Polska Symulowana Misja Marsjańska. Jest to pierwszy tego typu projekt w naszym kraju.

Symulacja będzie maksymalnie zbliżona do prawdziwej, załogowej wyprawy kosmicznej. Zostanie przeprowadzana w środowisku odzwierciedlającym warunki misji międzyplanetarnej, m.in. surowe otoczenie, izolacja.

Misje analogowe są niezbędną częścią przygotowań do przyszłych prawdziwych misji kosmicznych. Pozwalają, przy stosunkowo niskim ryzyku i kosztach, przetestować urządzenia i procedury w symulowanym środowisku.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

W trakcie projektu przeprowadzone zostaną m.in. badania psychologicznych efektów izolacji, badania wzrostu różnych gatunków roślin na glebie, która symuluje tą występującą na Marsie; badania wydajności astronautów podczas geologicznych badań terenowych prowadzonych w trudnych warunkach (pobieranie i mapowanie próbek skalnych, pomiary poziomu właściwości magnetycznych, promieniowania, hydratacji i krystalizacji w badanych skałach).

Przetestowane zostaną też inteligentne czujniki medyczne, ubrania i łaziki, których celem jest wsparcie działań astronautów.

Wspomniana misja analogowa trwać będzie do 14 sierpnia. W siedzibie ABM Space w Toruniu zorganizowane zostanie Centrum Kontroli Misji. Będzie ono zarządzać przebiegiem misji w habitacie marsjańskim zlokalizowanym w Pile.

Warto dodać, że w lipcu i sierpniu można skorzystać też z oferty obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik. W zasięgu teleskopów są gwiazdozbiory letniego nieba, księżyc i planety naszego Układu Słonecznego, a w sierpniu także Perseidy. Poniżej prezentujemy harmonogram obserwacji:

  • Jabłonowo Pomorskie (ZS przy ul. Nowy Rynek 5) - środy w godz. 20-22.
  • Dobrzyń nad Wisłą (ZS, ul. Licealna 1) - piątki w godz. 22-23.
  • Kruszwica (Gimnazjum nr 1 i SP przy ul. Kujawskiej 22) - 12-13 sierpnia w godz. 21.30-01.30.
  • Radziejów (ZS przy ul. Szkolnej 12) - wtorki i czwartki od godz. 21. Dodatkowo w sobotę 12 sierpnia od godz. 21 można obejrzeć roje Perseidów.
  • Brodnica (I LO, ul. Lidzbarska 14) - poniedziałki 20-22.
  • Żnin (I LO, ul. Sienkiewicza 1) - w lipcu obserwacje organizowane są dla grup po zgłoszeniu telefonicznym (608023081); w sierpniu we wtorki i piątki o godz. 22.
  • Golub-Dobrzyń (ZS nr 1, ul. PTTK 28) - 21-25 sierpnia od godz. 20.

Wideo: INFO Z POLSKI 20.07.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska