Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu znów tryśnie nam źródło

(WG)
fot. Ania Wojciulewicz
W przyszłym sezonie turystycznym na Starówce pojawi się kolejna atrakcja - uliczny zdrój. Władze Torunia powołały komisję, która opracuje koncepcję jego odtworzenia.

Jeszcze w br. z okazji 400. rocznicy śmierci toruńskiego burmistrza Henryka Strobanda na Rynku Staromiejskim ma się pojawić tablica informująca o jego osobie i dawnym zdroju ulicznym, który stał w północno-zachodnim narożniku tego placu.

Właśnie w tej okolicy
mieszkał jeden z najwybitniejszych torunian przełomu XVI i XVII w., twórca toruńskiego Gimnazjum Akademickiego. To będzie pierwszy akcent nawiązujący do tej postaci. Magistrat zamierza rozpisać też konkurs na projekt zdroju. Być może będzie on gotowy już na wiosnę 2010 r., czyli jeszcze przed kolejnym sezonem turystycznym.

Wytyczne dla wyglądu nowej aranżacji przygotuje komisja powołana właśnie przez władze Torunia.
- Na Rynku Staromiejskim prawdopodobnie stały trzy zdroje uliczne - mówi Bogdan Major, szef komisji kultury, promocji i turystyki Rady Miasta. - Jeden z nich był usytuowany w północno-zachodnim narożniku w bezpośrednim sąsiedztwie domu burmistrza. Funkcjonował właśnie w czasach, kiedy żył Stroband. Chcemy postawić zdrój uliczny, który nawiązywałby do tego okresu, a jednocześnie był elementem dającym informację o tej wybitnej postaci i jego działalności dla miasta.

Aranżacja nie stanie jednak dokładnie w miejscu, w którym przed wiekami znajdowało się źródełko, czyli na rogu Rynku Staromiejskiego i ul. Marii Panny. Jego lokalizację potwierdzili archeolodzy podczas badań na starszym ze staromiejskich placów.

Zdrój pojawi się bliżej gmachu poczty, tak aby nie blokować ruchu i dojazdu m.in. do letnich ogródków.
- To nie będzie wyłącznie kolejna ozdoba naszej Starówki - zaznacza radny Major. - Studzienka ma być ogólnodostępna. Będzie można z niej czerpać czystą wodę.
Jak może prezentować się nowa aranżacja? Będzie to kolumna z misą, do której będzie spływać woda. Może liczyć ok. 2-2,5 m wysokości. Taką wizję ma komisja kultury, promocji i turystyki.

- Podoba mi ta propozycja - mówi Mirosława Romaniszyn. - Na kolumnie mogłaby się znaleźć płaskorzeźba z wizerunkiem burmistrza, a pod nią tablica w języku polskim, angielskim i niemieckim informująca o życiu Strobanda i jego działalności. Można tam również umieścić np. herby Starego i Nowego Miasta oraz Podgórza dla podkreślenia jego zasług w tworzeniu się organizmu miejskiego i jego obecnej jedności. To powinien być ostatni element małej architektury na Rynku.

Czy tym razem wyjdzie
podobnie jak na Rynku Nowomiejskim?
W 2006 r. po zakończeniu przebudowy nawierzchni placu, pojawiła się tam mała architektura m.in. atrapa pompy i kamienny zdrój, który jest nieczynny niemal od samego początku. Przekonamy się o tym już być może już w przyszłym sezonie turystycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska