Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu zrobią z ciebie oficera (już niebawem). I to w najnowocześniejszej dziedzinie

wixad
Podoficerowie będą zdobywać kwalifikacje oficerskie w trybie stacjonarnym. Wraz ze wzrostem liczby przeszkolonych osób, być może powstanie w Toruniu również szkoła oficerska.
Podoficerowie będą zdobywać kwalifikacje oficerskie w trybie stacjonarnym. Wraz ze wzrostem liczby przeszkolonych osób, być może powstanie w Toruniu również szkoła oficerska. Grzegorz Olkowski
To już pewne. Sławna toruńska OSA ożyje. Dawna kuźnia artylerzystów kształcić będzie operatorów nowoczesnej broni rakietowej.

O potwierdzenie wojskowych inwestycji w Toruniu poprosiliśmy ppłk Magdalenę Busz, zastępcę rzecznika prasowego dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych:
- Z tego, co wiadomo już na pewno dzisiaj, to na pewno będziemy prowadzić w Toruniu kursy oficerskie. To oznacza, że podoficerowie będą zdobywać kwalifikacje oficerskie w trybie stacjonarnym. Wraz ze wzrostem liczby przeszkolonych osób, być może powstanie w Toruniu również szkoła oficerska.

Brakuje 10 tys. specjalistów

O jakiej skali przedsięwzięcia mówimy? - O liczbach na razie nie mogę mówić, bo sprawa jest na etapie planowania, a wszystko zależy od stanów osobowych - zastrzega ppłk Busz. - Kluczem jest liczba instruktorów. Więcej informacji będziemy mogli udzielić dopiero we wrześniu.

Zapowiedzi wskrzeszenia szkolnictwa wojskowego w Toruniu pojawiły się już na początku czerwca. Wówczas, o powstaniu „centrum eksperckiego” wspomniał przebywający w Toruniu generał Wiesław Kukuła dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych: – Pozyskujemy najdoskonalsze na świecie systemy uzbrojenia, takie jak moździerze samobieżne RAK, armatohaubice KRAB, czy K9, systemy artylerii rakietowej, takie jak HIMARS, czy Chunmoo. Ale te doskonałe systemy walki będą bezużyteczne bez kompetentnych i niewątpiących w zwycięstwo żołnierzy. Dlatego Toruń nie tylko pozostanie stolicą artylerii, ale zostanie wzmocniony w taki sposób, by odpowiadać za kształcenie instruktorów, podoficerów, ale również, po 21 latach ponownie, oficerów artylerii. To tutaj, w stolicy polskiej artylerii, powstanie tak zwana Akademia HIMARS, która będzie stanowić międzynarodowe sojusznicze centrum eksperckie dla tego systemu uzbrojenia.

Obecnie propozycja ta nabiera konkretnych kształtów. Według portalu Defence24 polska potrzebuje około 10 tys. żołnierzy-rakietowców do obsługi nowoczesnego sprzętu. Oficerowie, którzy mają zapełnić te lukę będą zdobywać kwalifikacje w Toruniu.

Nie tylko HIMARS

Przypomnijmy, rząd USA zgodził się na sprzedaż Polsce 486 wyrzutni HIMARS.  Równolegle podpisana została na zakup 288 południowokoreańskiej artylerii rakietowej K239 Chunmoo. Ten kontrakt opiewa na 40 mld złotych. Zgodnie z umową wykonawczą do 2027 r. mamy otrzymać 218 takich systemów.

Do tego należy dodać 20 wyrzutni HIMARS i 200 rakiet za 414 mln dol., które Polska zamówiła w 2019. W sumie będziemy więc dysponowali 786 amerykańskich oraz koreańskimi wyrzutniami, co lokuje nas w ścisłej czołówce NATO. Bylibyśmy w segmencie tej broni pierwsi w NATO. W pakiecie amunicyjnym znajduje się też 461 zestawów precyzyjnych rakiet GMLRS-AW o zasięgu 85 km łącznie (2766 pocisków).

OSA ma szansę na spadkobiercę

Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu (OSA) utworzono w 1945 roku na bazie podobnej uczelni w Chełmnie. Za sprawą rozwoju artylerii i wprowadzenia na uzbrojenie broni rakietowej, w 1965 roku zmieniono profil i nazwę szkoły na Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii. W 1994 uczelnię przemianowano na Wyższą Szkołę Oficerską im. gen. Józefa Bema, kształcącą na 4-letnich studiach licencjackich w dziedzinie zarządzania i dowodzenia. W 2002 uczelnia została zlikwidowana, a na jej miejsce powołano Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, które szkoliło kadry podoficerskie. Kształcenie oficerów dla potrzeb wojsk rakietowych i artylerii przejęła Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska