https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Tucholi brakuje informatyków i logistyków

W zeszłym roku uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi cieszyli się z otwarcia nowej pracowni informatycznej, teraz  powiat zdobył kolejne środki dla nich.
W zeszłym roku uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi cieszyli się z otwarcia nowej pracowni informatycznej, teraz powiat zdobył kolejne środki dla nich. Janina Waszczuk
Przedstawiciele ze starostwa podpisali umowę w urzędzie marszałkowskim na projekt „Szkoła zawodowców“. Pierwsza transza wynosi 51 tys. zł.

Na tym nie koniec. Cały projekt opiewa na 4,6 mln. zł. Bierze w nim udział siedem samorządów z kujawsko-pomorskiego, w tym znalazł się powiat tucholski. Weźmie w nim udział Zespół Szkół Licealnych i Technicznych.

Pierwsza transza, na którą podpisano o umowę, będzie na doposażenie pracowni informatycznej pod kątem nauki języka angielskiego zawodowego oraz pracowni dla techników informatyków, logistyków i mechanicznych. - Cieszymy się, że udało się i jesteśmy wśród siedmiu szczęśliwców, którzy mają dofinansowanie. To nie jest tak, że w ciągu tygodnia sięga się po środki. Już w zeszłym roku pracowaliśmy nad tym, aplikowaliśmy po nie - mówi Jerzy Kowalik, szef wydziału oświaty w powiecie. - Chodzi nam o kształcenie młodych ludzi tak, aby po skończeniu szkoły znaleźli się na rynku pracy. To jest nasza dewiza nie od dziś. Bo wiadomo, jaki jest odsetek bezrobocia. Nie chodzi o wypuszczenie kolejnych ludzi po szkole i żeby błądzili. Dobrze jest mieć fach w ręce.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Projekt dofinansowuje kształcenie w tzw. zawodach inteligentnych, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Tu mówimy o zawodach deficytowych - informatyk, logistyk czy mechanik. Projekt „Szkoła zawodowców“ dofinansuje siedemnaście techników. Doposażona będzie pracownia języka angielskiego, ale w kierunku zawodowym. Jaka będzie kwota całościowa, to zależeć będzie od przetargów.

Będą dokształcali się także nauczyciele, uczniowie będą mieli staże u pracodawców, będą także kursy zawodowe specjalistyczne, które zakończą się certyfikatem. - Taką wisienką na torcie będzie konkurs wynalazczości, gdzie uczniowie będą pracować nad nowinkami - wynalazkami. Nagrodą będzie wyjazd do Brukseli - dodaje Kowalik. - Konkurs ruszy od września tego roku, ale być może staże dla uczniów będą już w te wakacje.

Projekt ma się zakończyć we wrześniu 2018 r. - To jest pewne, pozostałe rzeczy są płynne, ustalamy, konsultujemy - dodaje szef oświaty.

Pogoda na dzień (26.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska