Cmentarny mur remontuje firma Wysoccy z Chojnic. To dobra i sprawdzona firma. Tucholanie mają do niej zaufanie, bo to to przedsiębiorstwo wybudowało przecież halę sportową w mieście.
Roboty przy Świeckiej rozpoczęły się już w środę.
Pracownicy rozebrali część ogrodzenia i natychmiast zabrali się do budowy nowego. To duże wyzwanie, bo trzeba pamiętać, by nowe idealne wpasowało się w resztę muru. Wizualnie nie może odstawać od reszty. Remontowana jest część frontowa z bramą wjazdową.
Ksiądz Ireneusz Kalf, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała, zdecydował się rozpocząć budowę, gdy Urząd Marszałkowski przekazał dotację. Zastrzyk finansowy z województwa jest spory, ale takie roboty z natury są kosztowne, więc zbiórka jest wciąż konieczna. Tucholanie są hojni. Groszem sypnęli zresztą nie tylko parafianie, bo do największego kościoła w Tucholi na niedzielną mszę św. chętnie zaglądają też inni.
Ksiądz systematycznie informuje wiernych o zbiórce finansowej. Nie tylko prosi o datki, ale i chętnie podaje, ile udało się zebrać, gdzie i od kogo.
Zbiórka trwa już od dawna. Pieniądze zbierano także podczas kolędy. Jak się dowiedzieliśmy, parafia może też liczyć na wsparcie gminy Tuchola. Na wrześniowej sesji radni zdecydują, ile dadzą.
Będą mieć na uwadze dobro parafii, ale jeszcze nie wiadomo, jak wysoka będzie dotacja. Wiadomo, we wrześniu radni powoli przymierzają się już do przyszłorocznego budżetu, więc liczą, ile zostało na koncie.
Tucholanie mogą być dumni z podjętego wysiłku, bo nie wszędzie jest on tak oczywisty. Na cmentarzu parafialnym w Czersku mur jest w znacznie gorszym stanie, ale brakuje porozumienia gminy i parafii, by rozpocząć jego renowację. W Tucholi się udało.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »