Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35

Grzybobranie 2022. W tych miejscach w lesie rosną borowiki
Lasy w Polsce są bogate w grzyby a grzybiarzom sprzyja pogoda. Opady deszczu, wilgotne powietrze, dość umiarkowane temperatury - wszystko to sprawia, że grzyby mają idealne warunki do wzrostu.
Kujawsko-pomorskie jest jednym z najbardziej obfitych w grzyby regionów Polski. Adam Kamiński, specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Skrwilno przekonuje, że lasy w Kujawsko-Pomorskiem są bogate w grzyby. Nie trzeba koniecznie jechać w Bory Tucholskie, bo dobre miejsca można znaleźć w większości pobliskich lasów — tak na zachodzie, jak i wschodzie regionu.
Część grzybiarzy twierdzi, że najlepszy okres do zbierania grzybów w tym roku już powoli dobiega końca.
Eksperci przekonują, że warto mieć kilka ulubionych i sprawdzonych miejsc na grzybobranie. Grzybiarze pilnie strzegą swoich miejsc na grzybobranie, jednak niektórzy dzielą się w sieci informacjami na temat tego, gdzie na grzyby warto się wybrać. Kanie, prawdziwki, kurki, podgrzybki, maślaki i inne grzyby wypełniają kosze a grzybiarze chętnie chwalą się swoimi zbiorami.
Gdzie szukać borowików? W tych miejscach w lesie rosną borowiki
Borowiki szlachetne, potocznie nazywane prawdziwkami to bardzo popularne grzyby w Polsce. Występują przede wszystkim w rejonach górskich, ale można je spotkać w nizinach. Rosną raczej w lasach z dala od dużych miast.
Rosną prawie wszędzie. Dawno takiego urodzaju na borowiki w Bieszczadach nie było - informuje Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe.
Gdzie szukać borowików? Zobacz sprawdzone lokalizacje na grzybobranie w naszej galerii:
Oto najpopularniejsze gatunki grzybów w Polsce
Najpopularniejsze gatunki grzybów w polskich lasach to:
- borowiki szlachetne,
- czubajki kanie,
- maślaki,
- koźlarze czerwone,
- kurki,
- gołąbki.
Jak zbierać grzyby?
Zbierając grzyby, należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli nie mamy w tej materii doświadczenia. Niektóre gatunki są trujące, niektóre można też ze sobą pomylić. Większość jest jednak jadalna.
Nie bez znaczenia jest także sposób zbierania.
Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała – przypominają Lasy Państwowe.
Jak donoszą internauci na grupach dla grzybiarzy – w Kujawsko-Pomorskiem jest co zbierać