
W takich sytuacjach można stracić samochód
Konfiskata pojazdu to surowa kara, ale istnieją też inne sytuacje, w których można stracić prywatny samochód. Właścicielowi pojazdu można zabrać jego własność - tak mówią obowiązujące w Polsce przepisy. W jakich przypadkach można stracić samochód? Kto może zabrać kierowcy jego prywatne auto? Zobacz teraz w naszej galerii >>>>>

Te pojazdy mogą zostać skonfiskowane przez wojsko
Wojsko ma zagwarantowane ustawowo prawo do świadczeń rzeczowych od obywateli. Zgodnie z art. 208 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, także na osoby fizyczne może zostać nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony państwa. Oznacza to, że wojsko może zabrać samochód, przyczepę, motocykl czy inną maszynę.
Cywilne auto może zostać zabrane na nie dłużej niż 48 godzin w przypadku, gdy chodzi o sprawdzanie gotowości mobilizacyjnej sił zbrojnych. W przypadku ćwiczeń obrony cywilnej lub ćwiczeń z zakresu powszechnej samoobrony okres ten wynosi 24 godziny. Świadczenie rzeczowe dotyczące ćwiczeń wojskowych daje uprawnienia do zabrania samochodu przez wojsko na 7 dni.
Właścicielowi pojazdu przysługuje ryczałt w wysokości ok. 300 zł za każdą dobę korzystania z niego przez żołnierzy. Dodatkowo armia zapłaci za wszystkie uszkodzenia powstałe w trakcie użyczenia auta a w ciągu roku może skorzystać z danego pojazdu trzy razy.
Powyższe przepisy dają takie uprawnienia również policji.

Konfiskata samochodu po alkoholu
14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu.
Samochód może stracić każdy nietrzeźwy kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Auta może zostać skonfiskowane także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jeśli pojazd nie jest wyłączną własnością sprawcy lub został sprzedany, podarowany lub ukryty po popełnieniu przestępstwa, sąd może orzec przepadek równowartości pojazdu.

Zajęcie komornicze auta z powodu długów
Zajęcie komornicze to podstawowa forma egzekwowania należności w postępowaniu egzekucyjnym. Zajęciem komorniczym objęte zostają między innymi należące do dłużnika samochody. W myśl regulacji art. 846 k.p.c. możliwym jest wszczęcie i przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika w stosunku do pojazdu stanowiącego współwłasność kilku podmiotów. Samochód może zostać odebrany także w przypadku przejęcia długu spadkodawcy, na pokrycie którego brak będzie środków finansowych.