Zamknij

Gazeta Pomorska

W Złotnikach Kujawskich przedszkolaki godoli po kujowsku [zdjęcia, wideo]

W Złotnikach Kujawskich odbył się pierwszy międzyprzedszkolny konkurs recytatorski w gwarze kujawskiej "Wiosna na Kujawach". W "Kujawiaczku"

Dariusz Nawrocki

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/41] Następne

W Złotnikach Kujawskich przedszkolaki godoli po kujowsku [zdjęcia, wideo]

W Złotnikach Kujawskich odbył się pierwszy międzyprzedszkolny konkurs recytatorski w gwarze kujawskiej "Wiosna na Kujawach".

W "Kujawiaczku" spotkały się dzieci z przedszkoli w Gniewkówcu, Lisewa Kościelnego, Inowrocławia i Złotnik Kujawskich. Godoli wiersze po kujowsku. Przy tłumaczeniu tekstów utworów z polskiego na kujawski wykorzystano "Mały słownik gwary kujawskiej" opracowany przez dr Katarzynę Podczaską. Pani doktor zasiadła również w jury. Towarzyszyli jej: Marzena Mikołajczak, Grzegorz Weber i Marek Rosa.

Dzieci dały wspaniały pokaz. Zresztą zobaczcie i posłuchajcie sami:


- My, nauczyciele wychowania przedszkolnego, bardzo staramy się, żeby nasze dzieci były bogate w wiedzę i umiejętności związane z ich korzeniami, tradycjami i wydarzeniami, które dotyczą najbliższego ich rejonu, ich małej ojczyzny, Kujaw - mówiła Joanna Babral, dyrektor przedszkola "Kujawiaczek".

- Wypełniamy pewną misję. Przez organizację takich imprez jak ta dbamy o to, aby kultura kujawska się utrwaliła - mówił wójt Witold Cybulski.

- Cieszę się, że nauczyciele poświęcają swój czas i uczą dzieci gwary kujawskiej. Gdyby nie to, pewnie za jakiś czas zapomnielibyśmy, jak mówili nasi pradziadowie - wyznała starostwa Wiesława Pawłowska.

Wszystkie dzieci otrzymały nagrody. Ufundowali je wójt Witold Cybulski, radny Feliks Kryszak, Rada Rodziców "Kujawiaczka", Stowarzyszenie Kobiet Malwa i starosta Wiesława Pawłowska.

Patronat nad tegorocznym konkursem objął wójt Złotnik Kujawskich. Już dziś wiemy, że przyszłoroczny konkurs będzie konkursem powiatowym. Takie zapewnienie dyrekcja "Kujawiaczka" otrzymała od pani starosty i pana wójta.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy