Mali wąbrzeźnianie są za pan brat z ekologią. W nagrodę za owocną zbiórkę puszek dzieci obejrzały przedstawienie "Ala w Alulandii" przygotowane przez aktorów z Wrocławia.
Maluchy z "Bajki" już od 9 lat zbierają puszki. Przedszkole bierze udział w konkursie "Zamień puszki na pieniądze" organizowanym przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku.
Same korzyści
- W każdym roku szkolnym nasze dzieciaczki zbierają puszki. Składujemy je wszystkie w przedszkolu, a następnie sprzedajemy do skupu. W związku z konkursem, dla Centrum Edukacji Ekologicznej przygotowujemy raport, w którym piszemy ile puszek zebraliśmy, ile osób wzięło udział w akcji, kto zebrał najwięcej, a do tego dołączamy potwierdzenie sprzedaży - tłumaczy Małgorzata Brzostek, dyrektorka Przedszkola "Bajka".
Dzieci bardzo chętnie zbierają puszki dzięki czemu otrzymują co roku wiele nagród i wyróżnień. - Właśnie 30 września jedziemy po odbiór nagród dla naszego przedszkola, a jeden z naszych maluchów, który przyniósł najwięcej puszek otrzymał wyróżnienie i także dostanie upominek - dodaje Małgorzata Brzostek.
Przedszkolak, który jest rekordzistą w zbieraniu puszek to pięcioletni Mikołaj Gapiński z grupy "Pszczółki". - W zbieraniu pomagał mi dziadek. Tych puszek było tak dużo, że dokładnie nawet nie wiem ile, ale na pewno ponad tysiąc. W tym roku też będę przynosił puszki do przedszkola - obiecuje chłopiec.
Przedstawienie o aluminiowej krainie
W tym roku po raz pierwszy maluchy za swoją ekologiczną postawę otrzymały prezent w postaci przedstawienia. Fundacja "Recal", która współpracuje z Centrum w Myślęcinku zafundowała dla przedszkoli, które zebrały najwięcej puszek, występ wrocławskich aktorów.
- Zajmujemy się edukacją ekologiczną dotyczącą recyklingu puszek. Od trzech lat najlepsze placówki otrzymują od nas nagrody w postaci przedstawienia, którego tematyka wiąże się z ekologią - mówi Artur Łobocki, członek zarządu fundacji "Recal".
Teatrzyk "Ala w Alulandii" miał na celu uświadomienie dzieciom jak ważne jest przetwarzanie aluminium.
Maluchom bardzo spodobały się postacie występujące w przedstawieniu. Ogromną sympatię wzbudziła Puszka, która opowiadała o tym jak została wyrzucona w lesie oraz Ala, dziewczynka, która pomogła jej dotrzeć do aluminiowej krainy, Alulandii.
- Bardzo mi się podobało to przedstawienie. Wystąpiło w nim wiele postaci: lis, niedźwiedź, Alugator, Ala, Puszka i Kubek. Oni pokazali, że z puszek można nawet zrobić zabawki - opowiada z przejęciem czteroletnia Lena Lewańska.
Maluchy doskonale zrozumiały przekaz spektaklu. - Chodzi o to, żeby nie wyrzucać puszek do śmieci, trzeba je zbierać, oddawać do skupu, żeby potem mogły być przetworzone na inne aluminiowe rzeczy - rezolutnie wyjaśnia pięcioletnia Marysia Turbak.
Dorośli mogą uczyć się od dzieci
Nasze dzieciaki na temat ekologii wiedzą już prawie wszystko. A jak jest z dorosłymi? Czy czasem nie powinni brać przykładu z maluchów?
Od 4 lat w naszym mieście stoją pojemniki do segregowania śmieci. Czy osobne kosze na różne odpady sprawdzają się w naszym mieście?
- Obserwujemy wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców Wąbrzeźna. Na początku ludzie nie do końca wiedzieli jak dzielić odpady i w pojemnikach pojawiało się wiele różnych śmieci. Teraz jest już lepiej - ocenia Paweł Lewalski, z firmy "Ekosystem" odpowiedzialnej za wywózkę śmieci.