https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z alkotubkami! Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu w małych opakowaniach

Agnieszka Domka-Rybka
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie  dotyczące jakości handlowej opakowań jednostkowych napojów spirytusowych o pojemności do 200 mililitrów. Zgodnie z nowymi przepisami, takie napoje mogą być sprzedawane wyłącznie w butelkach lub puszkach.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie  dotyczące jakości handlowej opakowań jednostkowych napojów spirytusowych o pojemności do 200 mililitrów. Zgodnie z nowymi przepisami, takie napoje mogą być sprzedawane wyłącznie w butelkach lub puszkach. Piotr Krzyżanowski
To definitywny koniec alkotubek! Zgodnie z nowymi przepisami, w 2025 roku takie napoje będą sprzedawane wyłącznie w butelkach lub puszkach. Ministerstwo podało konkretną datę, kiedy alkohol w małych opakowaniach zniknie z półek.

Spis treści

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące jakości handlowej opakowań jednostkowych napojów spirytusowych o pojemności do 200 mililitrów.Zgodnie z nowymi przepisami, takie napoje mogą być sprzedawane wyłącznie w butelkach lub puszkach.

Co dokładnie regulują nowe przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu w małych opakowaniach?

W rozporządzeniu czytamy:

"Napoje spirytusowe w rozumieniu art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, (....) zwane dalej "napojami spirytusowymi", w opakowaniach jednostkowych o nominalnej wielkości do 200 mililitrów, są wprowadzane do obrotu w butelkach albo w puszkach, przy czym etykietowanie w rozumieniu art. 4 pkt 3 tego rozporządzenia tych butelek albo tych puszek:

  1. nie może budzić wątpliwości ani wprowadzać w błąd w zakresie identyfikacji napojów spirytusowych;

  2. umożliwia odróżnienie napojów spirytusowych od innych środków spożywczych, w szczególności od środków spożywczych przeznaczonych dla dzieci".

Jak mają wyglądać nowe opakowania małpek?

W praktyce oznacza to całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu napojów spirytusowych w opakowaniach typu pouch, czyli tzw. "alkotubek".

Kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?

Ze względu na postulaty producentów, wprowadzono 30-dniowy okres przejściowy, pozwalający na handel alkotubkami maksymalnie do 28 lutego 2025 roku.

Nowe przepisy o alkotubkach. Dlaczego je wprowadzono?

Nowe przepisy są pokłosiem afery, o której pisaliśmy w październiku 2024 roku. Wtedy producent alkoholu w kontrowersyjnych tubkach zdecydował o ich wycofaniu z rynku, a inspekcja jakości handlowej zaproponowała zmiany w prawie, aby w przyszłości nie dało się kupić alkotubek.

Alkohol w tubkach Voodoo Monkey spotkał się z ostrą krytyką w społeczeństwie i wśród polityków, bo wyglądem przypominał popularne wśród dzieci musy owocowe, a to był alkohol. Szok wzbudzał cały branding produktu, czyli opakowanie, fonty i kolorystyka, które przypominają stosowane w musach czy sokach dla dzieci. Jego cena za sztukę to było 8,99 zł za 100 ml (9,99 zł w przypadku mocniejszej czystej wódki).

I tak szybko, jak "małpki w saszetkach" pojawiły się w sklepach - tak szybko zniknęły z półek.

Małpki w saszetkach. Jak tłumaczył się producent?

Producent firma OLV S. A. tłumaczyła, że stała się ofiarą ataku: "Nie łamiemy prawa, a zrobiono na nas nagonkę. Alkoholowe saszetki nie są produktem dla dzieci. Mogą one też omyłkowo wypić szampon, ketchup czy musztardę oraz środki chemiczne pakowane w saszetki" - powiedział w rozmowie z money.pl Andrzej Gajowniczek, prezes firmy Real z Siedlec specjalizującej się w przetwórstwie warzyw i owoców (Real w 2020 r. utworzył spółkę Owolovo zajmującą się produkcją musów owocowych oraz smoothie. Później zmieniono nazwę spółki na OLV i to ona jest producentem Voodoo Monkey).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska