"Mig-Med" jest jedyną w naszym powiecie placówką, z którą NFZ podpisał umowę na świadczenie pomocy medycznej w nocy i dni świąteczne. Zmiana weszła w życie wraz z początkiem marca. I od razu wśród mieszkańców pojawiły się wątpliwości: kiedy można bezpłatnie wezwać karetkę należącą do szpitala, a kiedy trzeba szukać pomocy w przychodni zdrowia.
Wątpliwości mieszkańców podzielili radni miasta, którzy pisemnie wezwali Fundusz do poprawy sytuacji. Informowaliśmy o tym w "Pomorskiej".
W odpowiedzi Halina Milewska, zastępca dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ napisała m.in., że do Funduszu nie wpłynęły żadne skargi pacjentów dotyczące świadczenia opieki medycznej nocą i w dni wolne. Również pismo radnych - w ocenie NFZ - nie wskazuje konkretnych uchybień, a tylko oficjalny sygnał o nieprawidłowościach dałby możliwość przeprowadzenia kontroli w przychodni "Mig-Med".
- Informujemy również, że nie ma możliwości wytyczenia ścisłych granic i przypadków, które kwalifikowałyby się do interwencji pogotowia, czy lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - informuje dyrektor Milewska.
Na stronie internetowej NFZ można jednak znaleźć informacje na ten temat. Przypomnijmy więc, że karetkę wezwać można w stanach nagłych, bezpośrednio zagrażających życiu. A stany takie to:
- utrata przytomności,
- zaburzenia świadomości,
- drgawki,
- nagły ostry ból w klatce piersiowej,
- zaburzenia rytmu serca,
- nagły ostry ból brzucha,
- uporczywe wymioty, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe np. wysypka,
- duszności będące skutkiem zażycia leku lub użądlenia owada lub innego jadowitego zwierzęcia,
- rozległe oparzenia,
- porażenie prądem,
- upadek z dużej wysokości,
- rozległe rany będące efektem urazu,
- urazy kończyn dolnych uniemożliwiające poruszanie się.
W innych przypadkach, nocą i w święta pomocy szukać należy w przychodni "Mig-Med", przy ul. Niedziałkowskiego 5, nr tel. 56/ 687-03-58
Czytaj e-wydanie »