Władze miasta od kilku lat przygotowują się do odnowienia Podzamcza i terenu wokół niego. Jednak zanim będą mogły rozpocząć się tam jakiekolwiek prace, archeolodzy muszą sprawdzić w jakim stanie zachowały się mury zamku. Badania mają potrwać do końca miesiąca. Prowadzą je studenci i pracownicy naukowi z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Więcej informacji z Wąbrzeźna znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/wabrzezno
Niespodzianki ukryte pod ziemią
Badania archeologiczne pozwalają odkryć nowe tajemnice. I tak jest tym razem. Jak się np. okazało jeden z fragmentów muru usytuowany jest na warstwie gruzu ceramicznego składającego się m.in. z dachówek.
- To wstępnie dowodzi, że część zamku została wzniesiona na gruzach budowli, która stała tutaj wcześniej. Nie spodziewaliśmy się tego - wyjaśnia Marcin Wiewióra, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Jednak czy rzeczywiście tak było, przesądzą dopiero dalsze prace. Niestety, to jak na razie jedyna dobra wiadomość jaką mogą przekazać archeolodzy. Potwierdziły się bowiem obawy naukowców, że mury są bardzo zniszczone. Zostały one zdewastowane w trakcie prac rozbiórkowych, które trwały od XIX oraz badań archeologicznych, które były prowadzone w tym miejscu w latach 40. przez niemieckiego archeologa.
Naukowcy chcą ustalić jakie działania należy podjąć, aby wyeksponować mury, które jeszcze pozostały.
Prześwietlą także drugie grodzisko
Przebadany zostanie także obiekt, który znajduje się w południowej części kompleksu, tzw. drugie grodzisko. Kilkadziesiąt lat temu zostało ono wpisane do rejestru zabytków, jednak są poważne przesłanki, aby twierdzić, że nie jest to zabytek, tylko pozostałość po badaniach prowadzonych na tym terenie podczas II wojny światowej.
Wykopy prowadzone są na głębokości do trzech i pół metra. Służą one przede wszystkim poznaniu uwarstwień gleby.
Stanowiska archeologiczne zostały założone również w innych miejscach, m.in. w krużganku, gdzie kiedyś mogła znajdować się studnia. Wiele prac jest również prowadzonych w skrzydle południowym w piwnicach zamku.
Czytaj e-wydanie »