Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe przez koronawirusa. To chwilowa pomoc. Bardzo droga. Ile może kosztować?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Karolina Misztal
Nie tak wyobrażaliśmy sobie tę pomoc - skarżą się klienci banków, którzy w związku z niższymi dochodami przez koronawirusa decydują się na wakacje kredytowe. Ekspert: - Nikt nie mówił, że to będzie bezpłatna usługa.

- Mój bank zaproponował mi warunki wakacji kredytowych w związku z COVID-19. W zamian za zawieszenie rat kapitałowych pożyczki (odsetki musiałbym spłacać regularnie) na 6 miesięcy, bank życzy sobie aż 1000 zł - dziwi się pan Artur, klient ING Banku Śląskiego. - Policzmy: 6 razy 605 zł (rata kapitałowa - red.) równa się 3630 zł, czyli dodatkowe 1000 złotych to ok. 30 procent tej kwoty.

Polecamy także: Ciepłe posadki urzędników. Koronawirus nie straszy ich biedą, jak pracowników prywatnych firm

- Oferujemy klientom możliwość zawieszenia rat kapitału lub kapitału i odsetek, na trzy lub 6 miesięcy, z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty - mówi Ewa Szerszeń, zast. rzecznika prasowego ING Banku Śląskiego. - Tak, aby wysokość raty po okresie zawieszenia znacząco nie wzrosła. Opłata za złożenie i realizację dyspozycji nie jest pobierana, a ewentualny wzrost kosztu dotyczy odsetek i wynika z wydłużenia czasu kredytowania.

Decyzję trzeba przemyśleć

Jak to wygląda w innych bankach? - Odraczamy ratę kapitałową, w tym czasie klient płaci odsetki, a okres spłaty nie jest wydłużany. Za odroczenie bank nie pobiera opłaty - odpowiada Ewa Krawczyk, menedżer ds. komunikacji z mediami w Santander Banku. - Trzeba pamiętać, że nie jest to jednak darmowe rozwiązanie, ma charakter pomocowy. Po okresie karencji odroczony kapitał należy spłacić, powiększa on pozostałe raty do zapłaty.

- Zawieszenie rat to formuła, która może chwilowo pomóc klientom. Taką decyzję trzeba dobrze przemyśleć, bo później raty lub łączne koszty finansowania mogą być wyższe - odpisała Iwona Radomska z biura prasowego PKO PB. - Nasi klienci mogą skorzystać z półrocznego zawieszenia rat kredytu hipotecznego lub pożyczki gotówkowej. W przypadku hipotek - klient zawiesza całą ratę kapitałowo-odsetkową. Odsetki są naliczane na dotychczasowych zasadach. Ich kwota ulegnie podziałowi przez liczbę pozostałych do spłaty rat, a sumy wynikające z tego podziału zostaną do tych rat doliczone.

Polecamy także: Oferowane przez niektóre banki "wakacje kredytowe" mogą się okazać pułapką

- Proponujemy odroczenie raty kapitałowo-odsetkowej. Klienci, którzy się na to decydują otrzymują pełną informację o harmonogramie dalszych spłat wraz z wysokością rat - wyjaśnia biuro prasowe Pekao. - Bank nalicza odsetki za okres zawieszenia spłat, co stanowi cechę tej usługi. Nie ma żadnych ukrytych opłat za zawieszenie płatności.

- Umożliwiamy klientom indywidualnym zawieszenie spłaty rat kapitałowych kredytu na okres do sześciu miesięcy. Wystarczy złożyć wniosek przez system bankowości internetowej lub naszą infolinię. Za udzielenie takiej prolongaty nie pobieramy żadnych opłat - informuje Bartosz Trzciński, rzecznik Banku Pocztowego.

Więcej w każdym przypadku

- Klienci banków korzystający z wakacji kredytowych powinni być świadomi, że odroczenie rat nie oznacza anulowania długu - komentuje dr Michał Kisiel, analityk portalu Bankier.pl. - To tylko przesunięcie w czasie uregulowania należności. Chociaż banki nie pobierają opłat za zmianę harmonogramu, to korzystając z "wakacji" zapłacimy łącznie za pożyczone pieniądze więcej niż trzymając się dotychczasowej formuły. Wynika to z prostego mechanizmu - dłużej korzystamy z kapitału wypożyczonego przez bank, a ten nalicza za tę usługę odsetki. Banki proponują różne sposoby zawieszenia spłat. Po pierwsze, odroczeniu może ulegać tylko spłata kapitału (długu), ale na bieżąco naliczane są odsetki. Możliwe jest także odroczenie całej raty kapitałowo-odsetkowej, co oznacza, że odsetki naliczone w czasie przerwy są później doliczane do sumy. Brak jednego standardu to wynik tego, że kredytodawcy mieli swobodę w ustalaniu zasad - w Polsce nie uregulowano tej kwestii odgórnie, np. ustawowo.

Polecamy także: Raty kapitałowe i odsetkowe będą zawieszone. Oto propozycje banków [PKO BP, Pekao, ING, Santander, mBank, Millennium]

W każdym przypadku kredytobiorca zapłaci łącznie więcej, niż gdyby nie korzystał z wakacji kredytowych. - Klienci nie zawsze są tego świadomi - nie porównują łącznego kosztu podanego w pierwotnym harmonogramie spłaty z nową pozycją w harmonogramie udostępnionym przez bank po skorzystaniu z odroczenia spłat - dodaje dr Kisiel.

Jednak sprawie czytelności informacji podawanych przez kredytodawców przygląda się UOKiK, który zapowiedział interwencje w wątpliwych przypadkach.

Postępowanie UOKIK

Do UOKIK docierają skargi na zasady oferowania wakacji kredytowych. Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdza warunki na jakich instytucje finansowe oferują kredytobiorcom odroczenia spłaty rat.

- Weryfikujemy w jaki sposób banki, udzielając wakacji kredytowych, informują o tym fakcie konsumentów - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Istotne jest dla nas, aby w dokumentacji towarzyszącej aneksom nie znalazły się zapisy, które mogą w dłuższej perspektywie działać na niekorzyść konsumentów. Również sam fakt zawarcia aneksu przez konsumenta może być interpretowany przez niektóre banki jako uznanie długu, co w przyszłości mogłoby ograniczać konsumentom egzekwowanie ich praw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska