Nad dachami lipnowskich domów górują wieże kościołów: Wniebowzięcia NMP i kościoła ewangelickiego. Kiedyś istniało tu wiele świątyń katolickich, były dwie synagogi. Swoich wiernych miał kościół ewangelicki.
Lipno wedle tradycji było grodem usytuowanym na wzgórzu zwanym Górą św. Antoniego. W 1349 r. Władysław, książę łęczycki i dobrzyński udzielił zezwolenia na lokowanie miasta i nadał Lipnu prawa chełmińskie. Miasto rozwija się szybko, tu odbywały się sądy ziemskie, sejmiki szlachty dobrzyńskiej.
Na pl. Dekerta znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów - zabytkowy ratusz. Wzniesiony został w po 1831 r., restaurowany w 1878 r., odnowiony w 1959 r.
Pozostawiamy Lipno przecinając drogę nr 10. Kierujemy się na lokalną drogą prowadzącą do Jastrzębia, pozostawiając po prawej trasę na Rypin. Po 3 km wśród parkowych drzew widzimy pięknie odnowiony dwór - dawną siedzibę Różyckich, rodziny wielce zasłużonej dla ziemi dobrzyńskiej. Dzięki darowiźnie Kazimierza Różyckiego w 1912 r. powstała tu pierwsza szkoła powszechna. Pałac został odbudowany i przekazany na siedzibę filii gminnej biblioteki i świetlicy.
Czytaj także: Bo to zła nawałnica była. Poszkodowani z Tryszczyna czują się skrzywdzeni podwójnie
Z Jastrzębia, po pokonaniu 6 km, dojeżdżamy do Godzenia. Tu zatrzymujemy się na dłuższą chwilę przed kościołem św. Piotra i Pawła z roku 1778. Naprzeciw kościoła, po drugiej stronie szosy położone jest niewielkie, zarośnięte wzniesienie. Znajduje się tam dawny cmentarz ewangelicko-augsburski z II poł. XVIII w. założony przez osadników protestanckich z Grodzenia, Makówca i Rumunek Kikolskich.
Ruszamy dalej do Kikoła, a przy drodze odnajdujemy neogotycką, murowaną z cegły kapliczkę z II poł. XIX w., a w niej ludową, drewnianą rzeźbę św. Kazimierza Królewicza z przełomu XVIII i XIX w.
W Kikole na uwagę zasługuje pałac Zboińskich z 1790 r. Niestety, obecnie jest własnością prywatną, więc jego klasycystyczną architekturę możemy podziwiać jedynie z daleka.
Po 6 km mijamy Wolę, po kolejnych 4 km, wśród łagodnych pagórków, zauważamy bielą wyróżniające się mury klasztoru w Trutowie.
Tu od trzystu prawie lat przebywają karmelici. Pierwsze zabudowania wzniesiono po 1717 r. Klasztor i kościół z cennym wyposażeniem rokokowym i polichromiami z XVIII w. to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w regionie.
Wracamy do Kikoła tą samą drogą, a dalej do Lipna drogą nr 10. Zatrzymujemy się w Konotopii przy kaplicy Matki Boskiej Bolesnej, w której umieszczona jest ludowa Pieta z przełomu XVIII i XIX wieku.
INFO Z POLSKI 17.08.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju
