Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stop suszy! Walka z nią ma kosztować 14 miliardów zł. Powstał plan przeciwdziałania skutkom suszy [wideo]

AGW
14 mld złotych w okresie 7 lat ma trafić na realizację ok. 94 inwestycji, w tym 30 dużych zbiorników, zapowiedział w Bydgoszczy Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

- Miejsce naszego spotkania nie zostało wybrane przypadkowo. Bydgoszcz jest stolicą regionu, który należy do najuboższych w wodę w naszym kraju. Inwestycje w strukturę wodną, które planujemy w województwie kujawsko-pomorskim na pewno przyczynią się do poprawy tego stanu rzeczu - uważa Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

W Bydgoszczy 18 czerwca odbyła się ogólnopolska konferencja Stop suszy! Został zaprezentowany plan przeciwdziałania skutkom suszy w Polsce. Projekt zakłada, że poziom retencji wzrośnie z 6,5 do 15%, co nadal będzie nas klasyfikowało na jednym z ostatnich miejsc w UE. - Docelowo zakładamy, że system retencji osiągnie 30% wód odpływowych - mówił minister Gróbarczyk podczas spotkania z dziennikarzami.

To Cię może też zainteresować

Susze stają się coraz bardziej dotkliwe, zwłaszcza dla rolnictwa, a Polska należy do państw o najmniejszych zasobów wodnych w UE. Wody Polskie opracowały projekt Stop suszy!, który będzie prezentowany we wszystkich województwach. Finał projektu Stop suszy! jest przewidywany w 2027 roku, w zakresie n+3 w zakresie kończących się unijnych programów.

Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o projekcie Stop suszy!

Lista możliwych działań jest ograniczona, ale nie zamknięta. Minister zaprasza samorządy, aby aplikowały, zgłaszały propozycje w ramach wzrostu retencji. Planowane działania:

  • budowa małych i dużych zbiorników wodnych;
  • zwiększanie retencji miejskiej i retencji naturalnej na obszarach leśnych;
  • opracowanie dla rolników zbioru dobrych praktyk, służących racjonalizacji zużycia wody.

Wśród planowanych albo zrealizowanych już przy udziale Wód Polskich w województwie kujawsko-pomorskim wymienia się m.in. przebudowę obiektów Bydgoskiego Węzła Wodnego, budowę zbiorników retencyjnych na rzece Bętlewiance, zwiększenie zdolności retencyjnych Kanału Głównego Miejskiej Niziny Chełmińskiej.

Minister pytany o koszty, mówił o 14 mld zł. Chciałby, żeby ujete projekty były możliwe do wykonania w konkretnej perspektywie unijnej, kiedy są na to pieniądze. - Odchodzi się od planowania inwestycji, które może dokończy za nas kolejne pokolenie - mówił przed konferencją poświęconej planowi przeciwdziałania skutkom suszy.

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich o projekcie Stop suszy!

Projekt ma obejmować retencję sztuczną i naturalną, małą i dużą, mikro, meliorację, obszar żeglugowy, udrożnienie rzek, uruchomienie obszarów zalewowych, powrót do retencji w zakresie naturalnym, inwestycje w budowę dużych zbiorników.

Konsultacje projektu, o którym szerzej Wody Polskie informują na stronie stopsuszy.pl, potrwają od 15 sierpnia 2019 do 15 lutego 2020 roku.

____________________
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska