Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2024 i nie tylko - wyliczenia i nowe dodatki. Takie będą rekordowo wysokie emerytury

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Wideo
od 16 lat
Waloryzacja emerytur w 2024 roku przewiduje się jako drugą rekordową podwyżkę. Budżet państwa zakłada tym razem znaczny wzrost na poziomie 12,3 procent. Warto zastanowić się, o ile dokładnie wzrosną emerytury w Polsce w przyszłym roku. Co skłoniło rząd do wprowadzenia aż trzech podwyżek świadczeń emerytalnych? Przeprowadźmy analizę, aby dowiedzieć się, w których miesiącach emeryci będą mogli cieszyć się wyższymi przelewami.

Waloryzacja emerytur 2024 będzie po raz drugi rekordowa

Prognostyka na rok 2024 zakłada, że waloryzacja emerytur będzie miała charakter rekordowy po raz drugi. W budżecie państwa przewidziano znaczący wzrost na poziomie 12,3 procent. Jest to z pewnością kwestia, która zasługuje na bliższe zrozumienie - ile dokładnie emerytury wzrosną w Polsce w przyszłym roku? Przyjrzyjmy się tej sytuacji bardziej szczegółowo, aby poznać, w których miesiącach emerytowie mogą spodziewać się wyższych wypłat.

Jak mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej:- Na Radzie Ministrów przyjęliśmy założenia do waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur. Waloryzacja jest przewidywana na poziomie 12,3 proc. Cały jej koszt, łącznie z waloryzacją trzynastej i czternastej emerytury wyniesie ponad 43 mld zł.

Zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nadchodząca waloryzacja świadczeń emerytalnych jest planowana na dzień 1 marca 2024 roku.

Waloryzacja emerytur a inflacja

Obniżony poziom wskaźnika inflacji przekłada się na mniej korzystną waloryzację emerytur i rent, w porównaniu z 2023 rokiem, ale emerytury i tak będą rekordowo wysokie.

W Polsce bowiem system waloryzacji emerytur i rent działa na zasadzie corocznej aktualizacji, opartej na wskaźniku waloryzacji, który bazuje na średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku kalendarzowego. Ten wskaźnik jest dodatkowo korygowany o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Dane ze Statystycznego Urzędu Centralnego (GUS) wskazują, że w drugim kwartale 2023 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce osiągnęło już poziom powyżej 7000 zł.

W marcu 2023 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,8 procent, co zaowocowało rekordowo wysokimi podwyżkami emerytur i rent dla wszystkich beneficjentów. To wynikało też z wyjątkowo wysokiej inflacji w 2022 roku, która osiągnęła poziom 14,4 procent. Chociaż prognozuje się niższą waloryzację na 2024 rok, nadal będzie ona dwucyfrowa, a emerytury nadal zyskają na wartości, zyskując od niespełna 200 do ponad 700 zł brutto. Wyliczenia prognozowanych emerytur na 2024 rok zobaczysz w poniższej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska