Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja Emerytur 2024 - tabela netto po wyborach. Wyliczenia emerytur wyglądają obiecująco

S
Jeśli wskaźnik waloryzacji utrzyma się na utrzyma się na poziomie 12,3 proc., oznaczałoby to wzrost rent i emerytur nawet o kilkaset złotych. Na kolejnych slajdach naszej galerii zobacz w galerii prognozowane kwoty emerytur po waloryzacji.
Jeśli wskaźnik waloryzacji utrzyma się na utrzyma się na poziomie 12,3 proc., oznaczałoby to wzrost rent i emerytur nawet o kilkaset złotych. Na kolejnych slajdach naszej galerii zobacz w galerii prognozowane kwoty emerytur po waloryzacji. Wojciech Gadomski
Jaki wpływ na waloryzację emerytur mogą mieć wyniki wyborów parlamentarnych? Seniorzy zastanawiają się, czy emerytury mogą zmienić się po wyborach. Najważniejszą informacją jest fakt, że wskaźnik waloryzacji zaproponowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy na pewno nie będzie niższy od planowanego, gdyż wszystko zostało zapisane w budżecie. Pojawiła się jednak informacja o możliwej podwójne waloryzacji - wyjaśniamy, o co chodzi w tym pomyśle.

Taka będzie waloryzacja emerytur po wyborach. Wyliczenia netto i brutto waloryzacji

Wyższa waloryzacja emerytur będzie tradycyjnie na początku roku, dokładniej od 1 marca 2024 roku. Rząd PiS jeszcze przed zakończonymi wyborami proponował Sejmowi zatwierdzenie waloryzacji emerytur i rent 2024 na poziomie 112,3 procent.[/b]

Wartość świadczeń zostanie podniesiona więc o 12,3 procent, ale mówimy o kwotach brutto. To nieco mniej niż w marcu 2023 roku, ale to też dobra wiadomość - bo wskaźnik spadł ze względu na spadającą już w ostatnich miesiącach inflację.

Czy w związku z ewentualną zmianą rządu po wyborach możliwe są zmiany w stawkach waloryzacji emerytur? Wprowadzenie waloryzacji procentowej dla emerytów to ustawowy obowiązek. Przyjęta stawka wzrostu wynosi 12,3 procent nie może zostać zmniejszona. Aby poznać dokładne prognozy dotyczące emerytur w 2024 roku po uwzględnieniu waloryzacji procentowej, zapraszamy do sprawdzenia galerii zdjęć. Tam dokładne wyliczenia dla poszczególnych emerytur.

Druga waloryzacja emerytur - o co chodzi?

W internecie dużo mówi się ostatnio o podwójnej waloryzacji emerytur. Według pomysłu Koalicji Obywatelskiej waloryzacje emerytury i rent miałaby odbywać się dwa razy w ciągu roku. Partii prowadzonej przez Donalda Tuska potrzebne będą jednak także głosy przedstawicieli innych partii - Trzeciej Drogi, Lewicy, czy nawet PiS. Wiele zależy od umów koalicyjnych.

Według projektu tradycyjnie do waloryzacji dochodziłoby od 1 marca każdego roku. Druga waloryzacja emerytur i rent miałaby mieć miejsce we wrześniu każdego roku na podstawie inflacji z pierwszej połowy roku. Jeśli wskaźnik inflacji przekroczyłby 5 proc., to nadwyżka od tego progu będzie wyznaczała poziom waloryzacji.

To dobra i nieco rozczarowująca obecnie wiadomość. Dlaczego? Dobra to taka, że w ostatnich miesiącach inflacja spada. Według prognoz analityków w pierwszej połowie nowego roku będzie wynosić już tylko około 6,5 proc. Jeśli taki stan by się utrzymał, to waloryzacja wrześniowa w 2024 zostałaby zwiększona tylko o 1,5 proc.

Druga podwyżka emerytur nie zapowiada się więc na wysoką, ale byłaby zabezpieczeniem na przyszłość w przypadku kolejnych czasów inflacji w kraju. Trzeba pamiętać także, że na razie to przedwyborcza obietnica Koalicji Obywatelskiej, a nie obowiązujące prawo! Decyzję w tej sprawie w głosowaniu podejmie nowy parlament.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska