Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto, by ogólnopolski numer 116 111 zapamiętały dzieci i młodzież

Redakcja
"Dlaczego trzeba się uczyć?", "Jak mam zwrócić na siebie jej uwagę?" ale też "Nie chce mi się żyć, co mam robić?" - z takimi pytaniami dzwonią młodzi ludzie pod ogólnopolski numer 116 111. Takimi problemami dzielą się też online.

- Pomysł uruchomienie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży i specjalnej strony tylko dla nich był pomysłem trafionym - zauważają fachowcy.

Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje potwierdza: - I telefon i porady online spełniają swoje zadanie. A Rzecznik Praw Dziecka mówi: - To dobry krok by przerwać falę przemocy i nadużyć wobec dzieci.

Jest problem, pomóżcie!
Nastolatek: "Gdy jestem z kumplami to jest wszystko spoko, lecz gdy dojdzie jakaś dziewczyna to zawsze się stresuję i czasem palnę jakaś głupotę. W towarzystwie dziewczyn zawsze nie wiem, co powiedzieć. Jak się od tego uwolnić?".
Odpowiedź: "Nieśmiałość może bardzo utrudniać kontakty z dziewczynami, ale dobrze, że chcesz to zmienić. Nie wiem, jakie myśli przychodzą ci do głowy, gdy na horyzoncie pojawiają się dziewczyny. Czego się obawiasz? Co chciałbyś uzyskać? Pamiętaj, że dziewczyna, która pojawia się w Twoim towarzystwie wcale nie musi cię oceniać. Im bardziej będziesz sobą, tym lepsze zrobisz wrażenie."

Zdarzają się głupie żarty
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 miał służyć młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, ochrony i opieki. I służy. Miał zapewniać kontakt z fachowcami. I zapewnia.

Tylko w pierwszym miesiącu funkcjonowania tej bezpłatnej linii o pomoc prosiło 800 młodych ludzi.

Tylko przez pierwsze cztery tygodnie 400 innych osób to samo zrobiło online, dzięki stronie www.116111.pl.

Sajkowska: - Oczywiście, zdarzały się głuche telefony albo telefony żarty, ale to dopiero początek. Telefon działa kilka tygodni, młodzież nie zdążyła się jeszcze do niego przyzwyczaić.

A te, które już się przyzwyczaiły, miały zazwyczaj od 12 do 15 lat. Drugą, najczęściej dzwoniąc grupą, była młodzież w wieku od 15 do 18 lat.

Ratujcie, mam kłopot
Kinia: "Mam pytanie, czy jak rodzice się kłócą od paru lat, to czy ich związek może długo potrwać, czy lepiej jak się rozwiodą?".

Odpowiedź: "Nie ma jeden dobrej odpowiedzi na to pytanie. Rozumiem, że sama masz wątpliwość. Jeśli rodzice się kłócą i nic im nie pomaga - warto żeby pomógł im ktoś z zewnątrz. Powiedz rodzicom, że chciałabyś żeby się w waszym domu zmieniła atmosfera. Rodzice mogą też pójść na terapię - czasem chodzą pojedyncze osoby, czasem rodziny albo małżeństwa. Dzieci też mają coś do powiedzenia w tej sprawie: mogą porozmawiać z rodzicami osobno i powiedzieć, że źle się z tym czują. Daj nam koniecznie znać, jak Ci poszło."

Są też rozmowy trudne
Z jakimi problemami zgłaszają młodzi ludzie do konsultantów Fundacji Dzieci Niczyje?

Przede wszystkim z zawodami miłosnymi, które - choć dorosłym trudno w to uwierzyć - bywają niewiarygodnie traumatycznym przeżyciem; następnie z konfliktami rówieśniczymi, kłopotami w szkole, przemocą w domu oraz z "ciężkimi" relacjami z rodzicami, uzależnieniami, rozwodami rodziców.

Sajkowska: - Mieliśmy też rozmowy o próbach samobójczych. A dokładniej odbyliśmy ich 20. Zdarza się też, że dzwonią dorośli, by zaalarmować, że u sąsiadów, w domu dziecka takiego a takie dzieje się źle, że trzeba im pomóc.
Dziennikarz: - Co państwo mogą zrobić w takiej sytuacji?

Sajkowska: - W przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie dziecka jest poważnie zagrożone, natychmiast informujemy o takiej sytuacji odpowiednie służby, na przykład policję, a te od razu interweniują.

Takich interwencji "poza telefonem" było w pierwszym miesiącu piętnaście.
Nie daję rady, co robić?

Nastolatka: "Mój stan trwa już prawie 3 lata. Od tego czasu jestem przybita, gorzej się uczę, płaczę z głupich powodów, szybko się denerwuję. Można tłumaczyć sobie, że to zwykłe dojrzewanie, trudny czas, ale ta sytuacja doprowadza mnie do myśli samobójczych. Nie chcę już żyć. Czuję się zwykłym gów...em. Był okres, że cięłam się, boję się ludzi, z trudnością przychodzi mi wyjście do szkoły, czasem nawet do głupiego sklepu. Wolę zamknąć się w pokoju i siedzieć w nim."

Odpowiedź: "To bardzo smutne, co piszesz, zwłaszcza, że ten stan trwa już trzy lata. Nie wiem, czy wydarzyło się w Twoim życiu coś co wpłynęło na pogorszenie Twojego nastroju? Bardzo dobrze, że zebrałaś się żeby napisać do nas. To pierwszy krok, żeby sobie pomóc. Dobrze by było, żebyś spotkała się z psychologiem, bo być może zachorowałaś na depresję. Jest to choroba, którą tak jak grypę, można leczyć, poprzez rozmowy ze specjalistą, a czasem leki. Zadzwoń do nas, to porozmawiamy o tym jak się czujesz i co można zrobić. Życzę Ci dużo siły do zmiany Twojej sytuacji."

Fachowo w każdej chwili
Bezpłatny i ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 uruchomiony został na początku listopada przez Fundację Dzieci Niczyje (przy wsparciu, m.in., ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji). Linia obsługiwana jest przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów.

Ich atut? Oprócz ogromnej wiedzy, potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach. Są więc w stanie udzielić profesjonalnej porady w każdej sytuacji.
A strona www.116111.pl? Tu można znaleźć dodatkowe informacje o zasadach działania telefonu albo zadać pytanie konsultantowi linii 116 111 online. Dzieci i młodzież może tu też porozmawiać z rówieśnikami na forum, bądź znaleźć gotowe już odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują młodych ludzi (cytowane przez nas przykłady pochodzą właśnie stąd).

Pytania z priorytetem
Anonim: "Mam 12 lat. Czy mogę przyspieszyć dojrzewanie?".
Odpowiedź: "Niestety, nie da się. :(".

Piętnastolatka: "Dzień dobry. Mam 15 lat i chce rozpocząć współżycie. Wiem, że jestem młoda i jeszcze przyjdzie na to czas, ale jestem naprawdę gotowa. Mój partner również. Nie wiem tylko, czy prawo na to pozwala? Chcę również się dowiedzieć, czy w aptece dostanę tabletki antykoncepcyjne bez recepty? Czy muszę się wybrać do ginekologa po taką receptę?".

Odpowiedź: "Masz prawo decydować o współżyciu, gdy ukończysz 15 lat (a zaczniesz 16). Co do ginekologa - tabletki antykoncepcyjne są na receptę. Trzeba pójść na pierwsze spotkanie z kimś z rodziców. Warto pójść, gdy się ma już 15 lat."

Strapiona: "Mam 13 lat i inne wyśmiewają mnie, że nie mam okresu. Jest coś, aby przyspieszyć miesiączkę?".

Odpowiedź: "Dziewczynki zaczynają miesiączkować w różnym wieku. Nie martw się, że jeszcze nie masz miesiączki - w wieku 13 lat jest to normalne. Poczekaj cierpliwie, bo nie ma sposobów, aby to przyspieszyć."

Przed nami byli inni
Telefon 116 111 to pierwszy tego typu telefon w Polsce i piąty w Unii Europejskiej.
Grupa numerów 116 - to znaczy 116 000, który jest numerem interwencyjnym w sprawie zaginionych dzieci, 116 111 czyli telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, i 116 123, będący telefonem wsparcia emocjonalnego dla dorosłych - to grupa ogólnoeuropejskich bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Numer telefonu 116 111 przydzielony został w 14 krajach UE. Przed Polską linia ta została uruchomiona w Czechach, Rumuni, na Słowacji i na Węgrzech.

W styczniu rozpocznie się ogólnopolska kampania promocyjna bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, aby jeszcze więcej młodych ludzi się dowiedziało, że pod numerem telefonu 116 111 i na stronie www.116111.pl czekają dorośli, którzy chcą im pomóc.

Telefon zaufania 116 111 dostępny jest dla dzieci i młodzieży od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 20. Strona www.116111.pl działa całą dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska