- Będę namawiał radnych, by zagłosowali przeciwko likwidacji szpitala - mówił podczas komisji prezydent Maciej Glamowski. - Jestem zwolennikiem przekształcenia, a nie likwidacji.
Uchwała dotycząca likwidacji szpitala musiała zostać "wywołana" w związku z tym, że miasto nie pokryło straty lecznicy za 2017 rok - w kwocie niespełna ponad 48 mln zł - do końca marca 2019. Zgodnie z przepisami, jeśli gmina - miasto (jako organ tworzący szpital) nie wywiązała się z pokrycia straty w wyznaczonym terminie, jest zobowiązana wydać rozporządzenie, zarządzenie albo podjąć uchwałę o likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie likwidacji "Biegańskiego", strata szpitala za 2017 rok nie została pokryta przez organ tworzący w terminie do 31 marca 2019 roku, to stosownie do przepisów ustawy o działalności leczniczej zasadne jest podjęcie niniejszej uchwały.
Zgodnie z zapisami tej uchwały, "dniem otwarcia likwidacji" byłby 1. stycznia 2020 roku. Ponadto w jednym z punktów uchwały jest mowa o tym, że wszelkie zobowiązania, należności oraz prawa szpitala po jego likwidacji stają się zobowiązaniami, należnościami i prawami miasta-gminy Grudziądz.
Przekształcą samodzielny zakład opieki zdrowotnej w spółkę?
Druga uchwała, nad którą muszą pochylić się w środę, 19 czerwca radni dotyczy wyrażania zgody przez radnych na przekształcenie szpitala w spółkę akcyjną. W uzasadnieniu projektu czytamy, że "ze względu na stan finansów miasta przekształcenie szpitala w spółkę akcyjną jest niezbędne. Forma spółki akcyjnej ma sprzyjać efektywnemu zarządzaniu, otwiera nowe możliwości uzyskiwania przychodów i zracjonalizuje gospodarowanie środkami finansowymi zarówno szpitala jak i miasta".
Ponadto podniesiono argument, że przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową jest możliwe bez konieczności jego likwidacji. Czytamy: " Obecna sytuacja finansów miasta Grudziądza, a także otoczenie konkurencyjne na rynku usług medycznych oraz pogarszająca się sytuacja ekonomiczna szpitala, pozwala przypuszczać, że zobowiązania szpitala będą systematycznie rosnąć. (...) Obecny stan finansowy szpitala oraz znaczne koszty obsługi długu nie rokują poprawy. (...) Dzięki procesowi przekształcenia działalność lecznicza polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w sposób nieprzerwany i płynny przejdzie na spółkę, która będzie następcą prawnym szpitala."
WARTO PRZECZYTAĆ: Jeden z głównych wierzycieli szpitala w Grudziądzu domaga się natychmiast ponad 121 mln zł!
Radni także mają za tydzień podjąć uchwałę w sprawie planu naprawczego szpitala opracowanego przez For Medis. O jego założeniach napiszemy wkrótce. Na poniedziałek bowiem zaplanowano spotkanie radnych z przedstawicielami For Medisu i władzami szpitala.
Równie ważna uchwała będzie dotyczyła sprzedaży z opcją odkupu 49 proc. udziałów "Wodociągów".
Sesja w środę, 19 czerwca rozpocznie się o godz. 12.30. Podczas obrad zostanie również zaprezentowany raport o stanie miasta za 2018 rok, a po nim rozpocznie się debata.
Podczas środowego posiedzenia komisji rady miejskiej, dyrektor szpitala Piotr Drzymalski poinformował, że od dziś (środa, 12 czerwca) ruszyły wypłaty dla pracowników kontraktowych. Zgodnie z umowami powinny być wypłacone do 10 każdego miesiąca. O Sprawie pisaliśmy. WIĘCEJ TUTAJ: Pensje w szpitalu w Grudziądzu "mogą zostać wypłacone z opóźnieniem"
ZOBACZ WIDEO Z SESJI
