Radni SOG-u i KO dali "zielone światło" szpitalowi na zaciągnięcie 150 mln zł pożyczki w parabanku. Radni PiS-u wyszli z sesji [wideo]

PAZaktualizowano 
Pięciu radnych PiS-u z Grudziądza opuściło sesję.
Pięciu radnych PiS-u z Grudziądza opuściło sesję. GP
Obrady dotyczyły wyrażenia zgody Rady Miejskiej na zaciągnięcie przez szpital 150 mln zł pożyczki z parabanku, by móc spłacić inną wierzytelność. „Zastawem” pod nową pożyczkę mają być nieruchomości szpitala. "Zielone światło" na to rozwiązanie dało 13 radnych Sojuszu Obywatelski Grudziądz i Koalicji Obywatelskiej. Rajcy PiS-u przed głosowaniem wyszli z sali.

Transakcja ta - według władz miasta - jest niezbędna, by móc spłacić wierzytelność spółki M.W. Trade, która po tym jak się dowiedziała o planach przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową zgodnie z "Pakietem Glamowskiego" , natychmiast swoje wierzytelności ulokowane w lecznicy postawiła w stan „natychmiastowej wymagalności” na łączną kwotę 121,9 mln zł.

TUTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE: Wielomilionowy dług szpitala w Grudziądzu ma przejąć "klon" parabanku

Nowy parabank, który zgodził się przejąć wierzytelność M.W. Trade i udzielić szpitalowi na ten cel pożyczki na kwotę 150 mln zł, chciał jednak mieć zabezpieczenie w postaci zastawu nieruchomości szpitala: budynku poradni specjalistycznych, łącznika i bloku diagnostycznego. Zdaniem Andrzeja Witkowskiego, radnego PiS-u i długoletniego szefa SOR-u, wskazane przez parabank nieruchomości to "serce szpitala". - Zastawiamy to co najcenniejsze - podkreślał radny Witkowski podczas komisji wspólnych przed sesją. - Jestem pełen niepokoju przyglądając się tej ścieżce. Czy jest ona bezpieczna? Czy są jeszcze nieruchomości w szpitalu, które nie zostały jeszcze zastawione? Czy szpital jest jeszcze nasz czy parabanków?

Piotr Drzymalski, dyrektor szpitala podczas komisji zapewnił, że jest jeszcze sporo nieruchomości lecznicy, które nie są objęte żadnym "zastawem".

PiS: - Decyzje z "przystawionym do głowy pistoletem"

Zanim radni PiS-u opuścili salę sesyjną, szef klubu Sławomir Szymański przedstawił oświadczenie: „Rada Miejska Grudziądza po raz kolejny została wystawiona na próbę podejmowania decyzji „z przystawionym do głowy pistoletem. Parabank, który obecnie ma odkupić zadłużenie, będzie skupiał 300 mln zł zadłużenia szpitala i będzie posiadał hipoteki na większości jego majątku oraz prawo do przejęcia 25 proc. składek jakie wpływają do szpitala z NFZ-u. Szpital, będąc dobrem publicznym (...) praktycznie zostaje oddany w ręce instytucji finansowej, która nie jest bankiem, a firmą zajmującą się wierzytelnościami szpitali (...).

SOG: -Prezydent nie boi się podejmowania ekstremalnych decyzji

Oświadczenie Sojuszu Obywatelski Grudziądz odczytała radna Róża Lewandowska:- Rachunek ekonomiczny proponowanej transakcji jest oczywisty i korzystny dla szpitala. Z pełnym przekonaniem głosujemy za tym projektem. Radni SOG pierwszy raz od bardzo długich lat widzą w zaproponowanym "Pakiecie Glamowskiego" kompleksową naprawę finansów miasta.( ...) to najlepszy dowód na to, że Maciej Glamowski jako pierwszy w historii Grudziądza nie boi się podjęcia ekstremalnie trudnych decyzji. (...) To także czas testu dla nas - radnych, czy potrafimy dla dobra miasta wznieść się ponad polityczne ambicje. (...)

WIĘCEJ O PAKIECIE GLAMOWSKIEGO: Prezydent Grudziądza: - "NIE" dla likwidacji szpitala. "TAK" dla przekształcenia. Maciej Glamowski przedstawił plan naprawczy dla Grudziądza

Podczas sesji, żadnego oświadczenia nie wydał klub Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy: zdecydowana większość radnych KO, to radni poprzedniej kadencji - wówczas skupieni w klubie Platformy Obywatelskiej.

Oburzeni postawą PiS-u

Zachowanie radnych PiS-u skrytykowała Róża Lewandowska z SOG-u: -Obrażanie i wychodzenie z sali jest nie miejscu.

Radnej wtórował Krzysztof Pokora z Koalicji Obywatelskiej: - To była demonstracja PiS-u, gdy na sali pojawiły się media. Można było prowadzić dyskusję, ale najwyraźniej poza radnymi PiS-u: Andrzejem Witkowskim i Markiem Czepkiem, którzy brali aktywny udział w dyskusji podczas komisji, nikt inny z tego klubu nie był zainteresowany zadawaniem pytań.

WAŻNE: Szpital w Grudziądzu zamierza znowu zaciągnąć pożyczkę na 150 mln zł! Co ma być "zastawem" pod tę pożyczkę?

W głosowaniu wzięło w sumie udział 13 radnych SOG-u i KO. Wszyscy byli "za" zgodą na zaciągnięcie przez szpital pożyczki na 150 mln zł i oddanie w zastaw parabankowi nieruchomości lecznicy, jak to określił radny Witkowski "serca szpitala".

Po głosowaniu, prezydent Maciej Glamowski powiedział: - Dziękuję, za ten głos odpowiedzialności za szpital i miasto. Jestem otwarty na dyskusję. Proponowałem radnym spotkanie między innymi ze specjalistami od finansów.

ZOBACZ WIDEO Z SESJI

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antykomunoplatfus

Autorytet-stara komuszka z ZNP róża lewandowska (małe litery z szacunku) rozprawia o ekstremalnie odważnych decyzjach platfusa g. i pieprzy o jakich ponadpodziałach. Tylko idioci mogli jej słuchać podczas strajków "nauczycieli" i teraz, gdy spychają Grudziądz na DNO!!!

G
Gość
2019-06-06T11:47:50 02:00, Gość:

Pani radna czyta to co jej szef napisze i każe , czy ktoś z was mając kredyt którego nie jest w stanie spłacić bierze kolejny? no sobie wymyślili to kiedy firmy z Gdańska będą wykupywać majątek miasta? prezydent się już tak zagubił że nie potrafi się odnaleźć człowieku zejdź na ziemię liczył na pomoc szwagra ale los chciał inaczej teraz coś tam próbuje nie tędy droga nie jestem ani za PO KE ani PiS ale za miastem szukanie rozwiązań tam gdzie ich nie ma pójście na łatwiznę na skróty?! po co? by bardziej nas w tym szambie utopić. Skończy się jak z rozdawaniem 500 bo ci co biorą a nie pracują to im pasuje a reszta na to musi robić miasto zadłużą a płacić będą ci co pracuja płacą podatki i czynsze nie Ci co im opieka i państwo da! ....

2019-06-06T12:05:44 02:00, Gość:

Czy Glamowski zadluzyl szpital???Nie. Mogl powiedziec ze go to nie interesuje niech splacaja ci ci tego piwa nawarzyli. Ale winnych nie ma. Problem zadluzenia szpitala nie powstal z chwila wybrania nowego prezydenta jak sugieruja to radni z PiSu. Jesli maja jakis inny lepszy pomysl to powinni go przedstawic a nie chowac glowe w piasek.

2019-06-06T12:40:58 02:00, Gość:

Tak jego poprzednicy ale co? nie był w koalicji nie znał sytuacji szpitala? wymyślił sobie odejscie z koalicji zeby mu to nie przeszkadzalo w starcie w wyborach a pozniej lapie buraka na twarzy jak ma sie z czegos tlumaczyc niech nie udaje ze oniczym nie wiedzial byl w komisji budzetowej! otworz oczy chlopie ...

2019-06-06T13:43:33 02:00, Gość:

Byl w komisji budzetowej w ktorej byli rowniez radni z PiSu. Pan Glamowski jako pierwszy prezydent nietylko probuje oddluzenia szpitala ale szuka winnego lub winnych. To ostatnie nie spodkalo sie z aprobata wielu

2019-06-06T18:56:23 02:00, Cibulkova:

Co ty pie***lisz?! Jak długo się tym interesujesz? W sprawach szpitala glamoś głosował zawsze jak postkomuchy z P(rostytucji) (nie)Obywatelskiej, w odróżnieniu od radnych PiS, którzy popierali wyłącznie racjonalne i mądre działania dbając z wielkim zaangażowaniem o dobro szpitala i miasta. Gdyby nie czerwonoskórzy wyborcy tej nędznej ekipy radnych-platfusów i tych im podobnych oraz czerwonoskórego g... wszystko mogłoby być pozytywnie, a tymczasem "mata jak chcieliśta" - pobudka z ręką w wielkim nocniku...

Racjonalne i madre czyli jakie postulaty?

G
Gość
Gdyby nie czerwonoskórzy wyborcy tej nędznej ekipy radnych-platfusów i tych im podobnych oraz czerwonoskórego g... wszystko mogłoby być pozytywnie, a tymczasem "mata jak chcieliśta" - pobudka z ręką w wielkim nocniku...

2019-06-06T22:12:30 02:00, Człowiek z Rządza:

Ales naiwna!

Nic by nie było pozytywnie. Guzowski tak samo by nie ruszył układu bo ma za wielu przyjaciół w szpitalu. Pieniędzy nikt z centrali na Grudziądz nie da, bo rączek wyciągniętych jest dużo a i trzeba pamiętać o lapowkach wyborczych dla kolejnych grup przed jesienią.

Zatem toniemy dalej, chyba, że plan Glamowskiego coś zmieni, ale sam nie wiem, bo trzeba też ten szpitalik przewietrzyc, a nie tylko zonglowac kredytami.

No to masz wietrzenie w stylu Glamowskiego szpital zatrudnia kolegów na potęgę A. Mielniczuk. P. Ślusarski, K. Bułkowski - zarzuty RIO w szpitalu w Rypinie, który z tych panów ma wybitne kwalifikacje.

C
Człowiek z Rządza
Gdyby nie czerwonoskórzy wyborcy tej nędznej ekipy radnych-platfusów i tych im podobnych oraz czerwonoskórego g... wszystko mogłoby być pozytywnie, a tymczasem "mata jak chcieliśta" - pobudka z ręką w wielkim nocniku...

Ales naiwna!

Nic by nie było pozytywnie. Guzowski tak samo by nie ruszył układu bo ma za wielu przyjaciół w szpitalu. Pieniędzy nikt z centrali na Grudziądz nie da, bo rączek wyciągniętych jest dużo a i trzeba pamiętać o lapowkach wyborczych dla kolejnych grup przed jesienią.

Zatem toniemy dalej, chyba, że plan Glamowskiego coś zmieni, ale sam nie wiem, bo trzeba też ten szpitalik przewietrzyc, a nie tylko zonglowac kredytami.

R
Rodzic

No to teraz już po ptakach 😔 Miasto tonie , i nikt go z obecnych władz nie jest wstanie go uratować . Dla tego że obecnie jest większe kolesiostwo niż za poprzednich rządów .

C
Cibulkova
2019-06-06T11:47:50 02:00, Gość:

Pani radna czyta to co jej szef napisze i każe , czy ktoś z was mając kredyt którego nie jest w stanie spłacić bierze kolejny? no sobie wymyślili to kiedy firmy z Gdańska będą wykupywać majątek miasta? prezydent się już tak zagubił że nie potrafi się odnaleźć człowieku zejdź na ziemię liczył na pomoc szwagra ale los chciał inaczej teraz coś tam próbuje nie tędy droga nie jestem ani za PO KE ani PiS ale za miastem szukanie rozwiązań tam gdzie ich nie ma pójście na łatwiznę na skróty?! po co? by bardziej nas w tym szambie utopić. Skończy się jak z rozdawaniem 500 bo ci co biorą a nie pracują to im pasuje a reszta na to musi robić miasto zadłużą a płacić będą ci co pracuja płacą podatki i czynsze nie Ci co im opieka i państwo da! ....

2019-06-06T12:05:44 02:00, Gość:

Czy Glamowski zadluzyl szpital???Nie. Mogl powiedziec ze go to nie interesuje niech splacaja ci ci tego piwa nawarzyli. Ale winnych nie ma. Problem zadluzenia szpitala nie powstal z chwila wybrania nowego prezydenta jak sugieruja to radni z PiSu. Jesli maja jakis inny lepszy pomysl to powinni go przedstawic a nie chowac glowe w piasek.

2019-06-06T12:40:58 02:00, Gość:

Tak jego poprzednicy ale co? nie był w koalicji nie znał sytuacji szpitala? wymyślił sobie odejscie z koalicji zeby mu to nie przeszkadzalo w starcie w wyborach a pozniej lapie buraka na twarzy jak ma sie z czegos tlumaczyc niech nie udaje ze oniczym nie wiedzial byl w komisji budzetowej! otworz oczy chlopie ...

2019-06-06T13:43:33 02:00, Gość:

Byl w komisji budzetowej w ktorej byli rowniez radni z PiSu. Pan Glamowski jako pierwszy prezydent nietylko probuje oddluzenia szpitala ale szuka winnego lub winnych. To ostatnie nie spodkalo sie z aprobata wielu

Co ty pie***lisz?! Jak długo się tym interesujesz? W sprawach szpitala glamoś głosował zawsze jak postkomuchy z P(rostytucji) (nie)Obywatelskiej, w odróżnieniu od radnych PiS, którzy popierali wyłącznie racjonalne i mądre działania dbając z wielkim zaangażowaniem o dobro szpitala i miasta. Gdyby nie czerwonoskórzy wyborcy tej nędznej ekipy radnych-platfusów i tych im podobnych oraz czerwonoskórego g... wszystko mogłoby być pozytywnie, a tymczasem "mata jak chcieliśta" - pobudka z ręką w wielkim nocniku...

C
Człowiek z Lotniska
2019-06-06T14:00:11 02:00, Gość:

Czy ktoś w Urzędzie miasta przedstawi jakikolwiek program restrukturyzacji zatrudnienia w szpitalu Galmowski na co czekasz

Szpitala nie uzdrowi nikt z Grudziądza. Potrzebny jest ktoś z zewnątrz. Kat. Bez znajomości w mieście.

Plan restrukturyzacji jest od dawna. Nikt nawet nie próbuje go realizować.

C
Człowiek z miasta
2019-06-06T07:26:58 02:00, Gość:

Zacznij człowieku zwalniać A znajdziesz miliony oszczędności

Niestety za dużo kolegów i koleżanek by poległo, dlatego posadki są bezpieczne. Obojętnie kto rządzi.

G
Gość

W Kwidzynie przekształcono szpital w spółkę, potem został sprzedany, właściciel jest z Wrocławia, dziś są tylko oddziały które przynoszą zysk.

G
Gość

Czy ktoś w Urzędzie miasta przedstawi jakikolwiek program restrukturyzacji zatrudnienia w szpitalu Galmowski na co czekasz

G
Gość
2019-06-06T11:47:50 02:00, Gość:

Pani radna czyta to co jej szef napisze i każe , czy ktoś z was mając kredyt którego nie jest w stanie spłacić bierze kolejny? no sobie wymyślili to kiedy firmy z Gdańska będą wykupywać majątek miasta? prezydent się już tak zagubił że nie potrafi się odnaleźć człowieku zejdź na ziemię liczył na pomoc szwagra ale los chciał inaczej teraz coś tam próbuje nie tędy droga nie jestem ani za PO KE ani PiS ale za miastem szukanie rozwiązań tam gdzie ich nie ma pójście na łatwiznę na skróty?! po co? by bardziej nas w tym szambie utopić. Skończy się jak z rozdawaniem 500 bo ci co biorą a nie pracują to im pasuje a reszta na to musi robić miasto zadłużą a płacić będą ci co pracuja płacą podatki i czynsze nie Ci co im opieka i państwo da! ....

2019-06-06T12:05:44 02:00, Gość:

Czy Glamowski zadluzyl szpital???Nie. Mogl powiedziec ze go to nie interesuje niech splacaja ci ci tego piwa nawarzyli. Ale winnych nie ma. Problem zadluzenia szpitala nie powstal z chwila wybrania nowego prezydenta jak sugieruja to radni z PiSu. Jesli maja jakis inny lepszy pomysl to powinni go przedstawic a nie chowac glowe w piasek.

2019-06-06T12:40:58 02:00, Gość:

Tak jego poprzednicy ale co? nie był w koalicji nie znał sytuacji szpitala? wymyślił sobie odejscie z koalicji zeby mu to nie przeszkadzalo w starcie w wyborach a pozniej lapie buraka na twarzy jak ma sie z czegos tlumaczyc niech nie udaje ze oniczym nie wiedzial byl w komisji budzetowej! otworz oczy chlopie ...

Byl w komisji budzetowej w ktorej byli rowniez radni z PiSu. Pan Glamowski jako pierwszy prezydent nietylko probuje oddluzenia szpitala ale szuka winnego lub winnych. To ostatnie nie spodkalo sie z aprobata wielu

G
Gość
2019-06-06T11:47:50 02:00, Gość:

Pani radna czyta to co jej szef napisze i każe , czy ktoś z was mając kredyt którego nie jest w stanie spłacić bierze kolejny? no sobie wymyślili to kiedy firmy z Gdańska będą wykupywać majątek miasta? prezydent się już tak zagubił że nie potrafi się odnaleźć człowieku zejdź na ziemię liczył na pomoc szwagra ale los chciał inaczej teraz coś tam próbuje nie tędy droga nie jestem ani za PO KE ani PiS ale za miastem szukanie rozwiązań tam gdzie ich nie ma pójście na łatwiznę na skróty?! po co? by bardziej nas w tym szambie utopić. Skończy się jak z rozdawaniem 500 bo ci co biorą a nie pracują to im pasuje a reszta na to musi robić miasto zadłużą a płacić będą ci co pracuja płacą podatki i czynsze nie Ci co im opieka i państwo da! ....

2019-06-06T12:05:44 02:00, Gość:

Czy Glamowski zadluzyl szpital???Nie. Mogl powiedziec ze go to nie interesuje niech splacaja ci ci tego piwa nawarzyli. Ale winnych nie ma. Problem zadluzenia szpitala nie powstal z chwila wybrania nowego prezydenta jak sugieruja to radni z PiSu. Jesli maja jakis inny lepszy pomysl to powinni go przedstawic a nie chowac glowe w piasek.

Tak jego poprzednicy ale co? nie był w koalicji nie znał sytuacji szpitala? wymyślił sobie odejscie z koalicji zeby mu to nie przeszkadzalo w starcie w wyborach a pozniej lapie buraka na twarzy jak ma sie z czegos tlumaczyc niech nie udaje ze oniczym nie wiedzial byl w komisji budzetowej! otworz oczy chlopie ...

G
Gość
2019-06-06T10:38:49 02:00, Gość:

Ten zabezpieczony kontraktem był bezpieczniejszy dla miasta trzeba było oddać to 25 procent i obciąć pensje o tyle

Pensje śmieszne zartownisiu

G
Gość
2019-06-06T11:47:50 02:00, Gość:

Pani radna czyta to co jej szef napisze i każe , czy ktoś z was mając kredyt którego nie jest w stanie spłacić bierze kolejny? no sobie wymyślili to kiedy firmy z Gdańska będą wykupywać majątek miasta? prezydent się już tak zagubił że nie potrafi się odnaleźć człowieku zejdź na ziemię liczył na pomoc szwagra ale los chciał inaczej teraz coś tam próbuje nie tędy droga nie jestem ani za PO KE ani PiS ale za miastem szukanie rozwiązań tam gdzie ich nie ma pójście na łatwiznę na skróty?! po co? by bardziej nas w tym szambie utopić. Skończy się jak z rozdawaniem 500 bo ci co biorą a nie pracują to im pasuje a reszta na to musi robić miasto zadłużą a płacić będą ci co pracuja płacą podatki i czynsze nie Ci co im opieka i państwo da! ....

Czy Glamowski zadluzyl szpital???Nie. Mogl powiedziec ze go to nie interesuje niech splacaja ci ci tego piwa nawarzyli. Ale winnych nie ma. Problem zadluzenia szpitala nie powstal z chwila wybrania nowego prezydenta jak sugieruja to radni z PiSu. Jesli maja jakis inny lepszy pomysl to powinni go przedstawic a nie chowac glowe w piasek.

G
Gość

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach do rządzenia miastem nie bierze się do tego, a widać że Glamowski i spółka podejmują decyzje na szybko bez przemyślenia, jak to się mówi na wariata. Czarno widzę przyszłość Grudziądza, a co dopiero szpitala.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3